Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – DEAS DARDANE

DEAS DARDANE

 

Vajzë me sy të tokës, pse s ́flet me ata sy

Vajzë me sy të tokës, fol, fol fjalën që di

Ne sot u njohëm, këtu tek kjo pemë,

Të vjetër e të ri, në Prishtinë do vemë.

 

Të nxorën nga rrënojat, fol Dea çka di

Të nxorën nga rrënojat, fol fjalën që di!

Fol Dea, fol Dea, Dardane

Një këngë që thyen dry!

 

Vashat me sy të tokës janë vashat e Kosovës

O lule zemrës merr vargun e këngës

Zjarri zjarrin ndjell, malli peshë më zgjon

Ububu moj vashë kjo zemër ç’të don.

Ref.

Të nxorën nga rrënojat, fol Dea, çka di

Të nxorën nga rrënojat fol, fjalën që di!

Fol Dea, fol Dea Dardane

Një këngë që thyen dry!

 

 

Tekstin, Atdhe Geci,

Muzikën, Izet Kallaba,

Solist, Fahrush Azemi

 

 

Shperndaje ne
Updated: 13 Prill, 2024 — 09:51

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.