Kush është Anastas Janullatos ?

noli_zoti_shqiptarixdggddgShkruan: Brilant Gashi

Kush është Ansatas Janullatos ?

Çka është puna e tij ?

Ku ndodhet ai ?

Këto janë disa pyetje që duhet t’i di vetëm unë por edhe i gjithë populli jo vetëm unë sepse është e rëndësishme të dihet një pyetje e tillë të mistershme dhe nëse nuk e dijmë , populli mund të jetë në një rrezik shumë të madh .

Në këtë shkrim kam shkruajtur dicka për një grekofil i quajtur Anastas Janullatos i cili njihet si kryepeshkop i Shqipërisë por më duket se nuk e luan rolin e këtij personaliteti , pra dhe shumë njerëz dëshirojnë të dijnë se kush është Anastas Janullatos i vërtet.

Pa dyshim se Anastas ka prejardhje nga një familje shqiptare , por kush mund të jetë në të vërtet Anastas Janullatos .

Anstas Janullatos në emër të besimit ortodoks luan rolin e një agjenti për asimilim por nuk ka pasur shumë sukses pasi që jo shumë shqiptarë janë asimiluar nga ky agjent , duke vënë mbi gjithçka kombin grek.

Anastas duke pasur marrëdhenie sadopak të mira me shtetin shqiptarë ai herë pas here informon shtetin grek se sa është duke ecur Shqipëria përpara dhe a mund të ketë ngecje diku .

Puna e tij është që në emër të fesë ortodokse të asimilojë Shqipërinë e Jugut pra Korçën , Himarën , Delvinën , Përmetin etj., pra dhe siç thashë nuk ka pasur shumë sukses pasi që nuk janë asimiluar shumë shqiptarë gjatë kësaj kohe.

Në kishën ortodokse autoqefale të Shqipërisë ka edhe shumë të cilët i shërbejn Anastasit i cili e shërben shtetin grek duke keqpërdorur besimin ortodoks për asimilim dhe nga ky peshkop përkrahje dhe ndihmë ka nga politikanët si : Sali Berisha , Vangjel Dule etj.

KUJDES !!!

Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.