Foto historike të Dibrës dhe Manastirit nga Vëllezërit Manaqi -1909/10

kongresi_1908Përgatiti: Flamur Maxharri • 25 Nëntor 2014

Koleksionin  e fotografive të Vëllezërve Manaqi, na i sjelle piktori Dritan Bocku, nga Dibra.

Në foto përfshihen disa ngjarje historike siç janë:

Kongresi i Manastiri dhe Kongresi i Dibrës

Image

Abdyl Ypi Kryetar i Kongresit në Dibër, më 23 korrik 1909

Image

Ardhja e kongresmenëve në Dibër,1909

Image

Dibranët në Manastir  urojnë Hyrijetin

Image

Ejup Sabri Beu me Çetën në Manastir 1908,  Hurijeti

Image

Ejup Sabri Beu me komandantët e Hyrijetit, 1908

Image

Ismail Pasha në pritje të kongresmenëve

Image

Këshilltaret për vendosjen e alfabetit të Gjuhës Shqipe, Jusuf Bej Karahasani

Image

Kongresmeni nga Florina, Greqi i quajtur Zega

Image

Kongresmeni nga Romania, djathtas dhe tjetëri nga Dibra,1908

Image

 Kongresmenët pranë kroit, Abdyl Ejupi

Image

Kongresmenët që vinin nga Manastiri për në Dibër. Nijazi Beu, lider shqiptar nga Resnja,  i cili luftoj kundër Sulltanit dhe më pas Turqit e Rinjë.

Image

Kongrsmenet nga Dibra me Abdyl Ejupin dhe familja Fishta

Image

Me 15.7.1909,  në teqën u vendos që  Gjuha Shqipe të shkruhet me shkronja latine.

Image

 Pritja e delegatëve të Kongresit, 1909.  Me muzikë aty është edhe  Ismail Pasha

Image

 Publiku në pritje të Kongresmeneve, 1909

Image

Andrea Ballamaci, djathtas dhe Ferit Ejupi, vëllau i Abdyl Ejupit

Image

 Durgut  Shefqet Pasha në Diber me oficeret.

Image

Dy djemtë e Sulltan Reshadit, me veshje kombëtare.

Image
Shperndaje ne
Updated: 26 Nëntor, 2014 — 07:00

The Author

Admin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.