Ndërgjegjësimi kombëtar dhe problemet tona

Shqipet2000xdggddgShkruan: Brilant Gashi

Të gjithë shqiptarët thonë : “O sa mirë me qenë shqiptarë” , por vetëm dua të dijë se deri në cilën pikë mund të shkojë kjo fjalë apo vetëm e bëjnë për të rritur patriotizmin që kanë brenda tyre sepse në të vërtet nga jashtë ne mund te jemi atdhetarë por nga brenda nuk interesohemi fare për çështjen kombëtare shqiptare .

Vetëm unë dua të di se a mund të jesh patriot nëse harron heronjt tanë kombëtar , kulturat tona të shenjta që i trashëgojmë nga të parët tane nga brezi në brez , gjuhën e nënës ? Nuk mund të jesh patriot apo atdhetarë nëse i harron këto sende të rëndësishme që duhet të jesh krenar që i ke dhe që do t’i kesh në vazhdim gjatë gjithë kohës dhe gjithmonë do t’i kujtosh sepse ke përgjegjësi që do t’i kujtosh .

Ndërgjegja kombëtare është rritur shumë në këto troje dhe në këto dite si në Shqipëri ashtu edhe në Dardani dhe në të gjitha trevat e tjera të Shqipërisë Etnike dhe nuk dëshirojmë të humbas kjo ndërgjegje akoma sepse të gjithë shqiptarët e kanë në zemër .

Të parët tanë na kanë lënë amanet që të mos humbas gjuha jonë dhe atë gjuhë që t’a kemi të gjithë në zemrat tona që janë të gatuara nga gjuha e mëmës tonë .

Patriotët tanë kanë bërë ç’mos për të mos u harruar gjuha jonë e bukur , kultura , doket e zakonet tona dhe i’a kanë dal mbanë që t’a plotësojnë detyrimin e tyre sepse ne shqiptarët në ditët e sotme tani nuk e harrojmë gjuhën tonë , traditën tonë , kulturen tonë etj etj .

Nuk mund të kesh ndërgjegje kombëtare nëse i harron heronjt e tu që dhanë jetën për të mbrojtur atdheun e tyre dhe tonin nga armiqët tanë Osmano – Sllavo – Grek , jo nuk mund të kesh kësi lloj ndërgjegjësimi kombëtar .

Vetëm më thoni se a mund të harrohen heronjt tanë shqiptarë si Isa Boletini , Çerçiz Topulli , Bajo Topulli , Idriz Seferi dhe shumë të tjerë që bën ç’mos për të tërhequr pushtuesin shekullor nga tokat tona stërgjyshore .

A mund të harrohen heronjt e UÇK’se të cilët bën ç’mos për të tërhequr pushtuesin serb nga Dardania e bukur ? A mund të harrohen Adem Jashari , Agim Ramadani , Zahir Pajaziti , Sali Ceku , Tahir Zemaj dhe shumë heronjt të tjerë ? Sigurisht që jo por nga dikush po .

A mund të harrohen heronjt e tjerë të pendës siç ishin dhe mbeten akoma në histori : Faik Konica , Fan Noli , Mit’hat Frashëri , Ukshin Hoti , Naim Frashëri , Mihal Grameno , Anton Zako Çajupi etj etj , që ishin promotorët e çështjes kombëtare duke bërë thirrje që të mbrohet gjuha mëmë ?

A mund të harrohen kulturat tona shqiptare që i kemi trashëguar nga brezi në brez dhe nuk duhet të lejojmë që të humbasin ato kultura të mëdha ? A duhet të harrohen me të vërtet ?
A mund të harrohen plisi , fustanella çame & arvanite , opinga labe , xhamadani malësor ? A duhet dhe a mund të harrohen ?

Nëse harrohen atëherë kot jemi duke punuar për çështjen kombëtare …

13.07.2015 , Brilant Gashi , Fushë Kosovë

Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.