Njolla e zezë e shqiptarëve

Sarteri_viktimat

” I urrej viktimat që respektojnë ekzekutorët e tyre ” (Jean Paul Sartre) .

xdggddgShkruan: Brilant Gashi

Ka shumë shtrembërime të mëdha në historinë tonë shumë shekullore që e trashëgojmë nga brezi në brezë dhe jemi krenar të gjithë që jemi shqiptarë , që flasim gjuhën shqipe , që kemi flamurin më të bukur në botë . Por sa mund të jemi krenar për këto gjëra ?

Kurse nga ana tjetër kur ndodhin ngjarje të këqija disa shqiptarë thonë ” O sa keq me qenë shqiptarë ” . Ku je duke shkuar me këtë fjalë o shqiptarë që deri dje thoshe ” Jam krenar që jam shqiptarë ” ? Më thuaj tani ku dëshiron të shkosh me këtë fjalë që ti kurrë nuk e ke thënë por e thua tani ?

Por nga ana tjetër kemi shqiptarë që tani “pushtuesit” tonë i thote “hero” ose “aleat” . Por si mund të jetë “aleati” yne dikush që na ka pushtuar për vjet të tëra ? Më thoni mua o shqiptarë si mund të jetë ?

I URREJ VIKTIMAT QË RESPEKTOJNË EKZEKUTORËT E TYRE – Jean Paul Sartre .

Mund t’a marrim shembullin e Perandorisë Osmane (Turqise) që na ka pushtuar për 500 vjet të tëra dhe tani është kinse “aleati” më i madh i shqiptarëve anë e mbanë Shqipërisë Etnike dhe ky “aleat” i ynë dëshiron që të na turqizon shumë ngadalë dhe më pas shumë më shpejtë .

“Nëse nuk e do turqinë je serb , grek ose kaurr ” – këto janë propaganda të fëlliqura turko – osmane që po i’a dëmtojnë imazhin të gjithë shqiptarëve kudo që gjenden në të gjitha trevat e Shqipërisë Etnike , pa marrë parasysh se ku .

Kjo është poshtërsi e shqiptarëve që i’a bëjnë kombit të tyre të dashur , Shqipërisë . Kjo poshtërsi duhet të hiqet menjëherë nga faqja e dheut sepse është shumë e ndaluar për të gjithë shqiptarët . Ne shqiptarët jemi “viktima” që e dojme “pushtuesin” tonë .

Mund t’a marrim shembullin edhe tek vrasja e dy turistëve çekë në Shkoder nga një shqiptarë ose më mirë mund të themi ose mund t’a quajmë nga një shqip – folës të fëlliqur që na turpëroi para gjithë botës si një komb .
Ai nuk meriton të jetojë fare por meriton të vdes pikërisht për këtë ngjarje shumica nuk po them të gjithë shqiptarët thone ” O sa keq me qenë shqiptarë” . Ku po shkon me atë fjalë o shqiptarë ? Nuk do të ndihmojë aspak që të thuash në atë mënyrë , thjesht do t’a ofendosh e fyesh edhe më shumë atdheun tënd ku ke lindur në këtë tokë etnike . Nëse thua ti kështu më së shumti ti mund të jesh e keqja e kombit tënd kurse jo ai vrasësi shqip – folës .

Nëse punon për atdheun tënd në mënyrë të duhur ti mund të jesh e ardhmja e kombit kurse nëse punon për atdheun tënd për interesa e propaganda Osmano – Sllavo – Greke ti edhe më shumë do t’a ofendosh e lëndosh kombin tënd .

Brilant Gashi . 16.07.2015 . Fushë Kosovë .

Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.