NJE TUFE POEZI

shqiponjaengjull12

Përshëndetje stafi i faqes së shoqatës “Illyria”!

Ju uroj per vepren Tuaj fisnike.

Faleminderit per botimin e kaluar!

 

VAJZE SHQIPTARE

Shkëlqe ti, vajzë shqiptare,
Shigjetë dhe jatagan
Para të huajit shkon krenare
Nga mëndja ai s’të ndan;

Dy sytë e tu e trembin
Aman, kur e shikojnë
Sikur dy shigjeta hedhin
Dhe zemrën ia qëllojnë…

 

LIQENI I BUTRINTIT

Një mjelmë mbi liqen
Në ujërat e kaltra-
Një gëzim i zambaktë
Në mbrëmjet e paqta;

Qyteti ynë antik
Vozit dalëngadalë
Si një gondolë-lule
Ndër shekuj në kanal*…

 

* Kanali i Butrintit

 

VAJZAT ÇAME

Gjeshtër e lulëzuar buzë lumit duket

Shtati juaj i hedhur, vajza të Çamërisë

Në ujrat e gjolit nga zilia zanat futen

Kur në sy ju ndizet shkëndi e dashurisë;

 

Buzëqeshja juaj, e freskët e kristaltë

Me gurgullima krojesh djelmoshave u ngjan;

Borë e pastër duart, të bardha zambak,  

Dy buzët kur puthin, të ëmbëla koralë;

 

Një notë hyjnore puthja juaj e kulluar

Ajo të magjeps, të deh ajo aq shumë

Sytë tuaj të ndezur-dy yje flakëruar

Në dashuritë tuaja dikur humbisja unë;

 

Si gjeshtër që jepet nga era buzë lumit

Në valle dridheni, belhollat vajza  came,

Djemëve që joshen nga shikimet, parfumet

Fresk e tufane u bëni me çitjane…

 

  DO TE NGREJ NE KRAH

Nga shtëpizë e vjetër
S’po ngroh më zjarr i nënës,
Mbi çatinë me rrasa
Përthyhet dritë e hënës,

Vjen e zbetë tek unë
Rezja në dritare
Vetmia, thotë zëmekur,
E treti nënën fare.

Pranë vatrës nëna
Kruset e mërdhinë.
I nis mallin e thekur
Gëzof t’ia vesh shtëpinë;

Oh, puthmë, moj nëna ime,
Në ëndërr dhe në gjumë,
Në gushë e faqe puthja-
Dallgë e bardhë shkumë;

Ke parë, ti, luzma bletësh
Mbledhur degës në pyll,
Ashtu i ndjej unë netësh
Sytë kur i mbyll;

Ah, moj nënë, nënë!
Së shpejti mbrij atje
Do të ngrej në krahë
Si era grurin ngre!

Shperndaje ne

The Author

Hamit TAKA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.