Me një udhëheqës të mirë , edhe populli ecë përpara

Mithati_betejat
xdggddg

   Shkruan: Brilant Gashi

Shqiptarët për të fituar betejat e tyre me armiqët , më së pari duhet t’a fitojnë , betejën e tyre me vetveten” – Mit’hat Frasheri.
 
Vetëm zoti e di se kur do të arrijmë ne që të fitojmë betejën tonë të fundit , që është beteja me vetveten tonë dhe akoma nuk e di se deri në cilën pikë do të vazhdojmë kështu por me të vërtet mirë ka thënë , Mit’hat Frashëri sa i përket , betejës së shqiptarëve me vetveten tonë dhe , nuk e di ende se kur do t’a fitojmë këtë betejë .
 
 
“Pa u vra tradhëtia nuk mund të bashkohet Shqipëria” – Ismail Qemali
 
Kjo thënie e madhe e Ismail Qemalit është e vërtet , sepse në atë kohë , ka pasur tradhëti të madhe por edhe tani ka tradhëti , tradhëti pamasë do t’a kisha quajtur , unë me kalimin e kohës sepse edhe sot e tutje , tradhëtia nuk mund të ndalojë në vendin tonë të bukur që e kemi ruajtur , ndoshta në shumicën e kohës , por vetëm rrallë herë .
 
“Kur një popull harron historinë e tij , është i detyruar t’a përjetojë atë përsëri” – Ismail Qemali
 
Por nuk është problemi ynë , nëse ne e kemi harruar historinë tonë , por problemi i vetëm për ne janë , politikanët të cilët vetëm për interesa të tyre , shesin edhe atdheun e tyre .
 
Ne jemi të prapambetur sepse nuk kemi një udhëheqës të zotë , që t’a drejtojë vendin ashtu siç duhet , dhe siç duam ne por jo këta “qenët” e korruptuar i kanë zënë kolltuqet e tyre dhe nuk e kanë ndërmend , që t’i lëshojnë ato sepse , duan vetëm para dhe asgjë tjetër .
 
Edhe populli , por edhe unë jemi të gatshëm , që të zgjedhim një udhëheqës më të zotë , për vendin tonë të “shkretë” , por fatkeqësisht nuk ka asnjë të tillë dhe kjo më bën që t’a “shaj” vendin e atdheun tim në të cilin , unë edhe jetoj .
 
Një trevë e Shqipërisë Etnike , që u nda më 1913 nga trungu i Shqipërisë në Konferencën e Londrës ishte Kosova , dhe tani kjo trevë , derdhi aq shumë gjakë për atdheun e tyre , për një Shqipëri të Bashkuar dhe tani kjo trevë është bërë një shtet në vete edhe pse , ende s’dihet nëse është bërë shtet në vete , apo jo , por assesi nuk mund të thuhet , që kjo trevë është në shtetin e Serbisë dhe as kurrë nuk do të jetë .
 
Neve na duhet një udhëheqës , që është një patriot i vërtet , por për fat të keq , nuk ka ende në shesh një udhëheqës të tillë dhe duke mos patur , udhëheqësa të tillë , edhe “hajnat sundojnë” , përsëri !!!
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.