Letër Gjergjit , Mbretit të Shqipërisë

skenderbeu_i_kombit
I dashur Gergj
xdggddg

   Shkruan: Brilant Gashi

E dimë të gjithë historinë tënde të madhe , të gjithë shqiptarët kanë mësuar për luftërat e tua që i ke bërë kundër osmano – mongolëve dhe jemi krenar që ti na përfaqëson sot e kësaj dite , kudo në botë që janë shqiptarët dhe gjithmonë kur ndonjë i huaj i thotë shqiptarit , se çfarë nacionaliteti ka ai shqiptar , dhe ai shqiptar i’a bën atij se “Unë jam Shqiptar” dhe pastaj i huaji do t’a kuptojë se edhe ti o Gjergj , ke qenë i këtij nacionaliteti të madh sepse të njeh e gjithë bota .
E dimë të gjithë që njëherë , ti ke qenë në anën e Perandorisë KALIFALISTE Islame Otomane dhe tinëz e ke gjetur një mënyrë për të ardhur tek atdheu yt i dashur që është Arbëria .
 
I ke luftuar osmanët deri në pikën e fundit , i ke luftuar ata deri në momentin që ti u shtrive në shtrat dhe deri në momentin që ti ndërrove jetë , nga një sëmundje e mallkuar që ishte sëmundja e etheve , por nuk është dashur që të vdesësh o Gjergj i madh sepse populli shqiptar në atë kohë , ka pasur shumë dhe shumë nevoj për ty , por në të vërtet edhe sot ka nevojë për ty .
 
Gjergj po e shkruaj këtë letër sepse kam shumë e shumë gjëra për të t’i thënë ty dhe e di që pas teje ka pasur shumë shkrimtar , intelektual , ushtarë të pushkës që kanë kontribuar për këtë atdhe dhe që nuk janë dorëzuar kurrë deri në fund , por ti je ai që na përfaqëson , prandaj po e shkruaj për ty këtë letër .
 
Eh more Gjergj , në ditët e sotme , populli ynë shqiptar është zgju pesh o Mbreti i Shqipërisë Etnike . Me siguri ti do të krenoheshe me ata që e kanë shpallur pavarsinë e vendit tonë por do të ishe i hidhëruar , me ata kopila që e copëtuan Shqipërinë , më 1878 dhe më 1913 .
 
Po të ishe gjallë ti , do të krenoheshe me Adem Jasharin , Hamëz Jasharin dhe të gjithë familjen e Jasharajve , që luftuan për lirinë e Dardanisë , në të gjitha mënyrat e ndryshme që shqiptari , do të mund të luftonte për lirinë e atdheut të tij dhe përtej çdo norme tjetër .
 
Sot o Gjergj janë ngritur disa hoxhallarë që thonë se shqiptarët e Dardanisë , janë të ardhur nga Anadolli dhe shumë e shumë thashetheme të tjera që ti me siguri do t’i kishe vrarë me shpatën tënde ata tradhtarë të kombit shqiptar , që na e fëlliqën , fenë e atdheun tonë , të dashur që ndonjëherë them me vete se “Çfarë lloj atdheu paskam unë kështu ?” , por prapëseprapë ndihem krenar që jam shqiptar i devotshëm dhe jam krenar që jam i gjakut tënd .
 
Per ty o Gjergj , nuk mjaftojnë qe t’i shkruaj këto rreshta për ty , por është e vetmja mundësi , ku mund të t’i shpreh pakënaqësitë e mia që më vrajnë edhe mua por edhe popullin tënd e timin të mjerë , që është lodhur , kanë nisur me emigrime , janë rrëzu e janë ngritur sërish dhe une o Mbreti i Shqipërisë e mbylli këtë letër me këto fjalë :
 
“I duhesh edhe njëherë kombit o Gjergj”
 
Atdhetari juaj
Brilant Gashi
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.