Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Krimet e nderit si “terrorizëm islamik kundër Familjes”

Kohëve të fundit ballafaqohemi me fenomenet kriminale të paramenduara dhe…

Shqipëria ka 4.450.000 banorë edhe me emigrantët ka gjithsej 5.850.000 shtetas

Shqipëria ka 4.450.000 banorë edhe me emigrantët ka gjithsej 5.850.000…

Lugina e Preshevës ka 250 mijë shqiptarë, Mali i Zi ka 120 mijë shqiptarë

Në Luginën e Preshevës banojnë 180 mijë shqiptarë dhe jo…

Në Maqedoni janë 1.480.000 shqiptarë edhe shqiptarët përbëjnë me 64 % shumicën absolute të popullsisë

Shqiptarët janë afërsisht 1.480.000 në Maqedoni e janë edhe 270.000…

Kosova ka 3.250.000 shqiptarë edhe me emigrantët ka gjithsej 4.800.000 shqiptarë

Numri i shqiptarëve në Kosovë u deklarua në regjistrimin e…

Të gjithë shqiptarët janë gjithsej 18,2 milionë

Shqiptarët e Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë, Luginës së Preshevës edhe Malit…

Shqiptarët numerikisht superiorë ndaj serbëve, Serbia manipulon numrin e serbëve të Serbisë duke e deklaruar 2-fish se sa është në të vërtetë

  Popullsia serbe e Serbisë pa Vojvodinën deklarohet 2-fish se…

Shqipëria Etnike nga Nishi në Athinë

  Shqipëria Etnike përfshin të gjitha trojet shqiptare nga Nishi…

Shqipëtarë! Rroftë e qoftë përjetësishte Shqiptaria e Bashkuar.

Shqipëtarë! Bashkkombëtarë të dashur: Urime Ditën e Pavarësisë së 28.11.1912. Ju…

Letërsia Kombëtare: Atdhe Geci – ORFEU I GJILANIT

ORFEU I GJILANIT   Qyteti Gjilanit ka formën e kitares…

Analiza: Kasam ShAQIRVELA -Shqiptarët nuk kanë nevojë ta dëshmojnë atë që e posedojnë..!

Shkruan Kasam ShAQIRVELA ATA QË U KRIJUAN ARTIFICIALISHT LE TA…

Letërsi Kombëtare: Kasam ShAQIRVELA – KONGRESIT TË ALFABETITT

Shkruan: Kasam ShAQIRVELA Në shenjë përkujtimi të njërës ndër ngjarjet…

Letërsia Kombëtare: KUJT ME I FOLË

PO S’NGRIHEMI VETË Ç’ke bre burrë qe po rrin mendue?…

Letërsia Kombëtare: Kasam ShAQIRVELA – PA BUSULL…

Shkrim nga Kasam ShAQIRVELA SHQYPTARIA GJITHKAH Shqyptaria, gjithandej Trojeve te…

Histori Kombëtare: Atdhe Geci- DITA E REPUBLIKËS SË ÇAMËRISË

DITA E REPUBLIKËS SË ÇAMËRIKSË LIBRI I BARDHË I ÇAMËRISË…

Letërsia Kombëtare: Atdhe Geci- KUSHTRIM  PELLAZGËSH

KUSHTRIM  PELLAZGËSH – Tetë fragmente nga poema me të njëjtin titull…

Letërsi Kombëtare: Atdhe GECI – THOTI NGA ROGANA

THOTI NGA ROGANA Ndodhem te Guri i krenarisë së fshatit…

Etimologji: Kasam ShAQIRVELA – LASHTËSIA FLET SHQIP

Qasje etimologjike e gjuhësore LASHTËSIA PELLAZGE MËKON EDHE HEBRAISHTEN E…

Analiza: Kasam ShAQIRVELA- FOBIA NDAJ LAVDISË SË ARBRIT

Dromca mendimesh, analizash, reagimesh, këndvështrimesh, esesh, filozofemash … Shkrim nga…

Letërsia Kombëtare: Atdhe Geci – KËNGËT E ULLIRIT PELLAZGË

KËNGËT E ULLIRIT Nuk ka Shqipëri pa origjinën pellazge pa…

Kultura Kombëtare: Kasam ShAQIRVELA- KUR SYRI SHEH MBRAPSHT

KONICA NË SYRIN E ATYRE SHQIPTARËVE ME TRU TË SHPËRLARË…

Letërsia Kombëtare: Kasam Shaqirvela- PËR EMRIN ATDHE

KALENDARIT TE ATDHEUT (Tregim i shkurtë i dalun nga rr’fimi…

Historia Kombëtare: Atdhe Geci- SHTËPITË- SHKOLLË

        SHTËPITË-SHKOLLË Në jetën e popujve të…

Etimologji: Dr. Fatbardha Demi: «THE»-FJALË ME TË CILËN TITANO- PELLAZGËT THURREN MITET DHE FILOSOFINE E TYRE

«THE»-FJALË ME TË  CILËN TITANO- PELLAZGËT THURREN MITET DHE FILOSOFINE…

Letërsi Kombëtare: ATDHE GECI – ILIRI NË ILIRI – Katër poezi nga “Kanuni poetik” I dhe II

ILIRI NË ILIRI – Katër poezi nga “Kanuni poetik” I…

Letërsi Kombëtare: Atdhe geci – TROKIRJE ÇAME

TROKIRJE ÇAME – gjashtë poezi   Nga gjaku i të…

KRYEKËNGËS SË ÇAMËRISË

Pesë vjet të Kushtetutës të Republikës së Çamërisë dhe Himnit…

Poezi nga Kasam Shaqirvela: SANXHAKUT TIM

KOSOVA PËR SANXHAK (Sanxhaku për Kosovë) Sanxhaku im….Sanxhak kalvaret si…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- RËNIA E GREQISË

RËNIA E GREQISË Dielli i heshtur që nxehë  mbi Çamëri…

Hixhabi e fetë në Shkolla dhe regresi në Republikë të Kosovës

Është absurde që në ditët e sotme, ku çdo person,…

Atdheu ynë kërkon denbabaden tokën e saj, Epirin pellazgo-shqiptar, Çamërinë!

SHQIPËRIA ËSHTË MË E MADHE SE SHQIPËRIA Republika e Çamërisë…

Letersi Kombëtare: Atdhe Geci – KOMB SË FUNDMI I ÇLIRUAR

KOMB SË FUNDMI I ÇLIRUAR   Jam  tek një  guri…

Kultura Kombëtare: Kushtetuta e Republikës së Çamërisë

LAJM I MIRË PËR KOMBIN Në Prishtinë, Shtëpia Botuese „Lena…

Letërsi Shqiptare: Atdhe Geci – Z E M Ë R G J E R Ë S I A

Z E M Ë R G J E R Ë…

TOKAT ÇAME NUK FALEN…NUK LEJON GJAKU I DERDHUR PËR LIRI

NË SHENJË PËRKUJTIMI PËR GJENOCIDIN E BËRË NGA SHTETI I…

Letërsi Kombëtare: GJAKUT TË DERDHUR ÇAM BRIGJEVE TË ÇAMËRISË

NË SHENJË PËRKUJTIMI TË GJENOCIDIT TË BËRË NGA SHTETI I…

Shqipëtarët dhe veçmas Shqipëtarët e Luginës të largohen nga influenca turke

Arsyeja është e thjeshtë, Shqipëtarët( e veçmas Shqipëtarët e Luginës)…

SALI ÇEKAJ

SALI ÇEKAJ I lindur në Broliq të Pejës N’Dukagjinin e…

Letërsia Kombëtare: Kasam ShAQIRVELA- S’KA ÇARE PA U BASHKUE

PENË E PUSHKË T’I BËJË NJË Po mundohem me tru…

Letërsia Kombëtare : Kasam ShAQIRVELA- LASHTËSIA JONË

JO ORE JO … (lashtësisë sonë) Jo bre jo, ……

Letersia Kombetare: Kasam SHAQIRVELA – PLAGËT TONA

ALBUM PLAGËSH Dardani ti kënga ime e moçme Përmendësh e…

Atdhe Geci: MONOLOG I ADEM JASHARIT

MONOLOG I ADEM JASHARIT   Kosovë, dita e arbërorëve ka…

Analiza: Agresioni rus në Ukrainë, qeveritë tona do duhej të ndërmerrnin veprime për ta hedhur Serbinë në anën e Rusisë

Viteve të fundit, shohim në vazhdimësi acarim të raporteve në…

Atdhe Geci: SHQIPTARËT JEMI PELLAZGËT

Shkencëtari e dinte të vërtetën, por kishte frikë dhe e…

Analiza: Skender Jashari – Drejt fundit të Federatës Ruse

Lufta ekonomike që Perëndimi, i kryesuar me SHBA-në, i ka…

Përvjetori i aleancës ortodokso-islamike me rastin e rënijes së qytetit të Shën Konstantinit( Konstantinopojës)

Si sot, më 1 qershor 1453, Sulltan Mehmet Pushtuesi, ia…

Kultura Kombëtare: Prof. Belgizare Kryeziu – Ese    

Ese nga Prof. Belgizare Kryeziu            Biografia e Atdhe Gecit     …

Saimir Lolja: Sa ALBANI ka nëpër botë?

Rrënjët Tona: Sa ALBANI ka nëpër botë? Tv Ora News…

GURRA NAIMIANE

Miq të nderuar , sot po ju sjell poezinë kushtuar…

Rrënjët Tona – Cilat ishin perandoritë PRO dhe KUNDËR Shqipërisë?

Rrënjët Tona – Cilat ishin perandoritë PRO dhe KUNDËR Shqipërisë…

 

Shperndaje ne