Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- KATËR MOLLAT E ILIRISË (“Atdheu nis nga Çamëria”)

KATËR MOLLAT E ILIRISË – poezi nga libri në dorëshkrim,…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – ËSHTË KOHA KOSOVA TË SHKRUHET DARDANI

ËSHTË KOHA KOSOVA TË SHKRUHET DARDANI        …

Letërsi Kombëtare: Brahim (Ibish) Avdyli- KUR E KEQJA E MUND NJERËZOREN NË NJË QYTET TË LASHTË TË DARDANISË

KUR E KEQJA E MUND NJERËZOREN NË NJË QYTET TË…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- NË LEDHËZ TË ÇAMËRISË

Tridhjetë e gjashtë nëna çame dhe arbanite u  mblodhën  në …

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- KOHA HISTORIKE E EPIRIT

Me fjalë të lashta të kryeherit pellazg me fjalë të…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- KALLINJTË E ERËS

KALLINJTË E ERËS Lulja e Roganës të tëra gjuhët i…

Filogjenetikë: Idriz Morina – Shqipja e para në Evropë, e dyta në botë (e para ka vdekur)

Filogjenetikë: Studimi i ri gjuhësor, nga 161 gjuhë indoevropiane, shqipja…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – O i përjetshmi im, Gjergj Kastriot !

E DIELA E PRISHTINËS O e dashura ime Trojë e…

Letërsi Kombëtare: ÇAMËRIA, GJAK I TËRËSISË SHQIPTARE

ÇAMËRIA, GJAK I TËRËSISË SHQIPTARE Shkrimtari i mirëfilltë nuk ka…

Letërsi Kombëtare: Kasam SHAQIRVELA – VADITJE TROJESH

Një poezi e marrë nga libri poetik, me titull: “Dhimbje…

Letërsi Kombëtare: Florim Kuçi – Kapuqi* përjetësia e krenaria jonë.

Kapuqi* përjetësia e krenaria jonë.   Helenë e Trojës, burimi…

Letërsi Kombëtare: Florim Kuçi – Shenjtar i lavdise (Poezi kushtuar deshmorit te kombit Feim Morina në 25 vjetorin e rënjes)

Shenjtar i lavdisë (Poezi kushtuar dëshmorit të kombit Feim Morina…

Gjuha shqipe ka krijuar latinishten edhe greqishten si gjuhë artificiale në antikitet

Gjuha shqipe ka krijuar latinishten edhe greqishten si gjuhë artificiale…

Analize: Skender Jashari- Zëvendësministri i Republikës së Kosovës, e shpalli xhihadin islamik dhe Republikën e Kosovës si Shtet Islamik

Fjalimi i tillë nuk është thjesht emocion rasti, fjalim rasti,…

LETËRSIA KOMBËTARE: Atdhe Geci- HYMN RINISË

HYMN RINISË Rini, je përroi, lumi  dhe  zjarri pika më…

Letërsi Shqiptare: Atdhe Geci- KËMISHA E DEHUR

KËMISHA E DEHUR Kam provuar sy të bukur grash dhe…

Letërsi Kombëtare: Kasam Shaqirvela – GURËMBLEDHËSVE TË ATDHEUT

GURËT E KULLËS Gurët e rëndë prej tokës Nënë kahera,……

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – ZËRI I PRESHEVËS

ZËRI I PRESHEVËS Jam bimë e Mollës së Kuqe jo…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- LUFTËTARI POETIK

LUFTËTARI POETIK Ky zog poetik i shpirtit dhe i zemrës…

Viktimat civile në Luftën e Kosovës, përfshirë edhe gjatë fazës së bombardimit të NATO-s kundër Jugosllavisë

Sot, më 27 prill përkujtohet një nga masakrat më të…

Zymer Mehani: Doli nga shtypi monografia “Arsimtarët dëshmorë dhe martirë të rënë në luftën e Kosovës (1997-1999)” e bashkautorëve Qazim Berisha e Zymer Mehani

Përpjekja dhe lufta e vazhdueshme për gjuhën dhe shkollën shqipe,…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- NË KODËR TË ROGANËS

Të gjithë ndiqemi nga e kaluara një ëndërr Rogane  e…

Analizë: Skender Jashari- Qeveritarë të Republikës së Kosovës, tashmë propagandojnë “Xhihadin Global” me fjalë të “agjentëve islamik të Serbisë”

  Thellohet agresion rus në Ukrainë, rriten tensionet në Lindjen…

Kasam Shaqirvella: Ku shkojnë shqiptarët- KOHA…

A NDRYSHON KOHA Shpeshherë dëgjohet thënia se, “ka ndryshar koha”?!…

Letërsia Kombëtare: Atdhe Geci- SHQIPËRIA, SHTATZANË ME HISTORINË

S´ka Shqipëri pa mision kombëtar as Kosovë pa Shqipëri dhe…

Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët

Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët,…

Analizë: Skender Jashari- Rrëshqitja e Republikës së Kosovës kah islamizmi dhe zhbërja e saj

Pasiqë Kosova-Dardania ishte për shekuj të tërë e pushtuar nga…

Analiza: Skender Jashari- Avionët e shteteve anëtare të NATO-s, që janë përdorur në bombardimin e Jugosllavisë

Fillimi i Operacionit Forcat Aleate, që konsistonte në bombardimin e…

Analiza: Skender Jashari- Islamizmi dhe Rusia, roli i Islamit në politikën e jashtme ruse

Rusia është një vend ku njëkohësisht ekzistojnë dy civilizime të…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- P O P U L L I

  Ku është fshehur Gjeniu, njeriu që flet si populli;…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- UDHË E FSHEHUR

UDHË E FSHEHUR Mërgimi s´është udhë por ikje  përballje  me …

ETIMOLOGJI: Kasam ShAQIRVELA – KËNDVËSHTRIME PELLAZGJIKE

Qasje etimologjike e gjuhësore Këndvështrim -Në jetën njerëzore qysh nga…

Analiza: Skender Jashari- Konfliktet në të cilat është përfshirë Rusia gjatë shekujve të fundit!

Konfliktet në të cilat është përfshirë Rusia gjatë shekujve të…

Vështrim i shkurtër rreth vëllimit poetik “plagë zemre” të poetit Gjekush Gashi

Vështrim i shkurtër rreth vëllimit poetik “plagë zemre” të poetit…

Analiza: Skender Jashari- Strategjia islamike e Rusisë-Doktrina islamike ruse

Moska zhvilloi një strategji në vitet e 90-ta të shekullit…

Letërsia Kombëtare: Atdhe Geci- Shqipëria, më e madhe se Shqipëria

Në shpirtin e trazuar të popullit tonë këto poezi do…

Histori Kombëtare: Zymer Mehani- Përpjekja dhe lufta e vazhdueshme për gjuhën dhe shkollën shqipe

Përpjekja dhe lufta e vazhdueshme për gjuhën dhe shkollën shqipe…

EPOPEJA E UÇK-së

*Poemë e marrë nga libri im poetik me titull: ”KThIMI…

DITA E MËSUESIT- URIME PËR DITËN E MËSUESIT-SHKOLLËS SHQIPE

URIME PËR DITËN E MËSUESIT-SHKOLLËS SHQIPE * Poezi nga: Kasam…

Letersi Kombetare: Zymer Mehani- Prekaz emër i qëndresës dhe i lavdisë!

TË GJITHË DUAM TË SHKOJMË ATJE!… Prekaz – emër i…

Letërsi Kombëtare : Atdhe Geci- P R O T A G O N I S T I

              P R O…

Analiza: Aktet kriminale “terroriste” të terroristëve islamik të Serbisë në Republikë të Kosovës

Ditëve të fundit, në medie janë publikuar fotografi të një…

Shkruan: Kasam SHAQIRVELA- SHKRIMTARI DHE VERTIKALJA

Shkruan: Kasam SHAQIRVELA SHKRIMTARI DHE ROLI I TIJ NË SHOQËRI…

Në kohën e luftës së UÇK-së shqiptarët e Kosovës ishin 3,4 milionë kurse serbët e Serbisë ishin vetëm 2,7 milionë

Në kohën e luftës së UÇK-së shqiptarët e Kosovës ishin…

SHPALIME HISTORIKE: PROF. ABDULLA MEHMETI- GADISHULLI I MALEVE TE BARDHA (BALLKANIK)

SIPAS BURIMEVE HISTORIKE DHE ETIMOLOGJISË, TERMI GJEOGRAFIK BALLKAN, I VARGMALEVE…

PRO-PO-EPIKA E SHKRIMTARIT SELMAN DERVISHI (Përsiatje rreth librit "Kryelegjenda Shqiptare", Prishtinë, 2023)

Botim i ri, në vigjilje të “Epopesë së UÇK-së”, që…

Shqiptarët janë sa 2-fishi i grekëve edhe sa 4-fishi i serbëve

Shqiptarët janë sa 2-fishi i grekëve edhe sa 4-fishi i…

Kasam Shaqirvela: KËNDVËSHTRIME KULTURORE NË VAZHDËN HISTORIKE

KRIPTO-KATOLICIZMI   (ikja nga realiteti i hidhur apo jeta fetare…

Skender Jashari: Fundi-Shpërbërja e Federatës Ruse dhe fundi i terrorizmit islamik

Rusia vazhdon traditën e saj të luftës ekspansioniste kundër Perëndimit,…

Opinione : Fahri Xharra – Serbine e krijoj rusia dhe turqia

Serbia si shtet u krijua me ndihmën e Rusisë dhe…

 

Shperndaje ne