Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Vlerat për të cilat e gjithë bota u vu në krahë të këtyre vlerave kombetare shqiptare…

Nëse dje bëhej nga mos dija,por sot, çfarë po ndodh…

Luftëtarët e huaj terrorist në Republikë të Kosovës do duhej të ndjekeshin penalisht për Tradhëti para se gjithash!

Republika e Kosovës përballet me dukurinë e terrorizmit islamik, që…

Sejdi Veseli: Përkujtim për Veprimtarin kombëtar dhe Veteranin e UÇK

  19 VJET PA RRAHMAN BAHTIRIN Rrahman Bahtiri 06 mars…

Foleja Kombëtare Shqiptare

Gjergj trimi, e di,ata që shoqërohen,lidhen me mua si vëllau…

Prof. Dr. Luftulla PEZA: SHKËLQIMI DHE RRËNIMI I ARKEOLOGJISË SHQPTARE

SHKËLQIMI DHE RRËNIMI I ARKEOLOGJISË SHQPTARE   Historia e shqiptarëve fillon…

Kujtojme DASMEN me te madhe qe nje historia-MARTESA E GJERGJIT me DONIKEN.

Gjergj Araniti i ati i Donikes tha: -Atë natë kalaja…

Dasma e madhe…

Dasma e madhe… Dritë,gaz e shpresë,kudo Arbënorët sepse kishin DASEM.…

Trimat nderohen

Krujë 23.04.1467. Rrethimi i kështjellës së hekurt,nga pushtuesit osman. Njëra…

Brahim Ibish AVDYLI: ORGANIZIMI I KOSOVËS LINDORE (SHQIPËRISË VERILINDORE) PËR TË DREJTËN E VETVENDOSJES DHE TË SHKËPUTJES

 ORGANIZIMI I KOSOVËS LINDORE  (SHQIPËRISË VERILINDORE) PËR TË DREJTËN  E…

NGA SFIDA NË SFIDË

NGA SFIDA NË SFIDË (Vështrim për librin autobiografik “Persekutim-përndjekje” të…

Atdhe Geci: Në këtë qytet me gjakje të rëndë, prehen ëndërra te te gjitha kohërave, ato pellazge, epirote e dardane …

FILOZOFIA E ECJES – Atdhe Geci Mjafton një ëndërr të…

Drita Jashari: Padi per kompenzim- Grupi i Dobrosinit ende nëpër gjykime!

Duke qenë përfaqësuese e autorizuar e Skender Jasharit, për ta…

Letërsi Kombëtare: KUDO QË TË NDODHESh JI AI QË JE

KUShTUAR ARBËRORËVE-ShQIPTARËVE KUDO QË NDODhEN NË BOTË ShQIPTARI KUDO FRYMON…

Skenderbeu: Të lodha,të mundova sot aq shumë…o trim,ishin shumë, por ne u treguam të zot,të fortë e të pathyeshëm, qëndrove besnik …

Gjergj Kastrioti dhe Kali i tij Besnik. Thuhet se;Kali i…

Letërsi Kombëtare: PRITJA E NËNËS

NANËS T’LANUN VET Poezia nga libri poetik sapo i përfunduar…

Letërsi Kombëtare: NËNËLOKE

NËNËLOKE (Nënës Nazife, që e lindi dhe e rriti dëshmorin…

Letersi kombetare: Kasam ShAQIRVELA- PADREJTËSITË E KOHËS

TOKËS ÇAME Eh, moj plagë sa po më djeg, Paramithi…

Atdhe Geci: Ahmet Qeriqi punoi dhe luftoi për Çlirimin dhe Bashkimin e Trojeve Etnike Shqiptare…

SHKRIMTARI – Prof. AHMET QERIQI Jeta dhe vepra e shkrimtarit…

SOKRATI DHE PLATONI : Të ndershmit; të drejtët; të diturit dhe të aftët. Ta udhehëqin shtetin…

SOKRATI DHE PLATONI  PËR ROJTARËT E SHTETIT DHE SHËMBËLLTYRA E…

Trimat jetojnë me ne !

Dedë Gjo Luli Trimat jetojnë… për aq sa do ketë…

Protesto: Armiqt, gjakprishurit dhe servilet jasht trojeve shqiptare!

-Nuk është ikje,por, spastrim. Për ti q’bërë tokat Shqiptare. Pastaj,…

Kur filloi islamizimi gjenocidal nga Perandoria Osmane i Luginës së Preshevës!

Lugina e Preshevës, përfshihen në kuadër të Kadillëkut të Vrajës,…

Letërsi Kombëtare:VËLLIMI POETIK, ”BUKUROSHJA E LIRISË” NGA GRUP AUTORËSH (KUSHTUAR DËSHMORES SË KOMBIT, ANTIGONA FAZLIU), PËRGATITUR NGA POETI Z. SHEREMET PROKSHI

Në 20-vjetorin e rënies, vëllezërit dhe motrat poete, heroinës së…

Shqipëri do të ketë në jetë të jetëve. Ky është një vendim Hyjnor.

  MERAKU I BUGAJSKIT DHE HALLI I SHQIPTARËVE         Në…

Brahim Ibish AVDYLI: PËR DADANINË E VJETËR DHE KOSOVËN

PARAFJALË SHKENCORE  PËR DADANINË E VJETËR DHE KOSOVËN   Në këtë…

FISI AGESTAEANS, FISI I PLAKONISË SË LASHTË RRON KRENAR TEK FISI I SOTËM I ÇAMËRISË(*) (I)

FISI AGESTAEANS, FISI I PLAKONISË SË LASHTË RRON KRENAR TEK…

Kujtojme dhe nderojme historine 100% Shqipetare: “Vallen e Fitores”

-Arbëresh-Arvanitas-Shqipëtarë, kudo ndodheni,të festojmë bashkë ditët e lavdishme të historisë…

Të nderuar bashkatdhetarë!

Të nderuar bashkatdhetarë! Ju drejtohem juve me këtë thirrje! Miq…

Historia e fshatit Rahovicë, komuna e Preshevës!

Fshati Rahovicë, është fshati më i madh i komunës së…

Nga Mato Labi : EPOPEJA E “RILINDJES” KOMBËTARE

 EPOPEJA  E  “RILINDJES”  KOMBËTARE  Nga Mato Labi  Telegramet venë e vinë   Nga Parisi në Athinë  E terezitëm Shqipërinë  Se vumë mbret Edvinë.   …

GURI TË VRET NGA AFËR

  TA ShESIN FJALËN Ty s’të zbulonte armiku po të…

Besnik (Zoto) Imeri: GENOCIDI DHE SPASTRIMI ETNIK NË ÇAMËRI

MATERIALIZIMI HELENIZIMIT NË TERRITORET SHQIPTARE           (GENOCIDI DHE SPASTRIMI ETNIK NË ÇAMËRI)  Europa…

Islam drizi: luftë me grushta mes plumbave

27.03.1989 Prishtine “luftë me grushta mes plumbave” Me anë të…

ShËMTITË TONA

IMAZhE TË TRIShTA Nuk mund të ketë gjë më të…

Gjergj Arianiti: Një fundjavë të mbarë, Shqipëtarë kudo ndodheni!

Gjergj ArianitiNjë fundjavë të mbarë,Shqipëtarë kudo ndodheni!

Gjergj Kastrioti: Atyre gjakprishurve qe lakmojne tokat (trojet) tona.

Gjergj Kastrioti Kete poezi, fjale qe u perseriten ne nje…

Brahim Avdyli: ÇËSHTJA KOMBËTARE SHQIPTARE-SHTIGJET DHE MUNDËSITË PËR ZGJIDHJEN E DREJTË TË SAJ

ÇËSHTJA KOMBËTARE SHQIPTARE-SHTIGJET DHE MUNDËSITË PËR ZGJIDHJEN E DREJTË TË…

Pellazgët – NE JEMI ATA, ATA JEMI NE! (Pjesa II)

NE JEMI ATA, ATA JEMI NE!  (Pjesa II)  4)- Përgjegjshmëri në trajtimet kombëtare        …

Pellazgët – NE JEMI ATA, ATA JEMI NE! (Pjesa I)

  NE JEMI ATA, ATA JEMI NE! (Pjesa I)  1)- Pellazgët  Në mënyrë të përmbledhur nga ç’farë dihet për pellazgët, pa pretenduar për të shtjelluar, sjellim në kujtesë disa aspekte për ‘ta.     …

Familja Clinton, nga zemra FALEMINDERIT !

Familja Clinton FALEMINDERIT Nga zemra faleminderit. Ju na ndihmuat të…

PAIONIA E  RE 

PAIONIA E  RE  Paionët, Ilirët dhe Maqedonët  Këtu, në lidhje me origjinën e shqiptarëve, dua të theksoj se fisi i madh i PAIONËVE, pasardhës të të cilëve janë shqiptarët që banojnë SOT në minishtetin sllavo-shqiptar, FYROM; janë edhe ata në origjinë të shqiptarëve të sotëm. Por, meqënëse historia, këtë fis të madh shqipfolës, e ka vendosur, herë nën emrin e Maqedonasve, herë të Dardanëve, dhe më të shumtën e herëve në emrin e Ilirëve; ata sot nuk përmenden si pararardhës të drejtpërsëdrejtë të shqiptarëve që banojnë nën të ashtuquajturën Maqedoni te Veriut.           Për mendimin tim, Paionët, janë një popull i madh pellazg, të cilët të lashtëtit e kanë përmendur, para se të përmendin maqedonasit. Madje kanë thënë se shtriheshin gjatë gjithë pellgut dhe derdhjes të lumit Aks deri në detin Egje, ku nga Trakët i ndante lumi Strimon. Duhet thënë se Paionët janë përmendur në histori, jo vetëm para maqedonasve të lashtë, por edhe para ilirëve, epirotëve dhe helenëve. Nëqoftëse këta të fundit janë përmendur në periudhën e vonë të hekurit, madje janë njohur sit…

DARDANIA PELLAZGE

DARDANIA  PELLAZGE         Dardanët, Ilirët dhe epirotët  …

LASHTËSIA E RRËNJËVE TË FISIT ÇAM TË ÇAMËRISË

LASHTËSIA E RRËNJËVE TË FISIT ÇAM TË ÇAMËRISË I.- Tetë…

Intervistë: Afrim Ajredini- Bashkimi i trojeve shqiptare domosdoshmëri, qeveria meriton përgëzime për Samitin e Diasporës

Sipërmarrësi, humanisti dhe veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Afrim…

GjYQE EPOKASh

MË PYESIN PAREShTUR Andej, matanë kufirit Po më pyesin ca…

Për jetë të jetëve rrezaton

Për jetë të jetëve rrezaton Ashtu si dielli që çan…

Analizë: Petro Dangëllia – SHQIPTARËT NË UDHËKRYQ

SHQIPTARËT NË UDHËKRYQ Shqipëtarët, pasi lanë shekullin e fundit të…

Brahim Avdyli: T`IA JAPËSH PJESËRISHT „TEPÇËN“ SERBISË, ËSHTË SI TË VRASËSH KOLEKTIVISHT POPULLIN SHQIPTAR TË KOSOVËS

T`IA JAPËSH PJESËRISHT „TEPÇËN“ SERBISË, ËSHTË SI TË VRASËSH KOLEKTIVISHT…

Analizë: Brahim Avdyli- PARA 20 VITEVE, EDHE SOT AKTUALE: NDARJA E PUSHTETIT NËN PLAFIN E LUFTËS ÇLIRIMTARE

PARA 20 VITEVE, EDHE SOT AKTUALE: NDARJA E PUSHTETIT NËN…

Letërsi Kombëtare: MALLKIM TOKE

DARDANI PËRSE RËNKON Dardani, ç’është ky mallkim në ty? Ç’nëmë…

 

Shperndaje ne