Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Këngë heroike

Se lshojmë  Kosovën  për  jetë  e  mot.  Legjenda me armët…

ADEM JASHARI, LEGJENDARI I LEGJENDAVE TË SHQIPËRISË

Kolosët si Adem Jashari lindin rrallë. Megjithatë, ata dalin në…

Krasniqi: Adem Jashari, legjendë e përjetësisë

Me rastin e Epopesë së UÇK-së, kryeparlamentari i Kosovës, Jakup…

Aleksandri dhe Aristoteli: Mësuesi dhe dishepulli “mbret”

– Aristoteli nuk ishte një idealist si mësuesi i tij…

Nderim Dëshmorit Partizan!

Shkruan: Avdi Ibrahimi   Nderim Dëshmorit Partizan!   Lufta e…

Terrorizmi qendrën e ka në Moskë-Athinë-Beograd

Shkruan: Isuf B. Bajrami   Siç dihet, terrorizmi si terminologji…

Një kod për mbrojtjen e gjuhës së folur e të shkruar

Nga Petraq FLOKU   Në Gushtin e vitit 2010, më…

Lumi Vjosa dhe adhuruesit shqiptarë të Tsiprasit

Nga Artur Zheji   Rezonanca e nostalgjikëve të së majtës…

Intervista e rrallë e Ismail Qemalit: Isha si në burg

Derguar nga  Ilir Ikonomi Kjo është intervista që Ismail bej Vlora i…

Na e ban hallall, Kosovë!

Të përulemi deri mbi shpinë t’kaut t’zi! Ke mëshirë, të…

Cila eshte gjuha me e vjeter e botes?

Cila eshte gjuha me e vjeter e botes? A eshte…

Manupulimet greko-serbo-ruse kunder kultures Pellazgo-Iliro-shqiptare

Manupulimet greko-serbo-ruse kunder kultures Pellazgo-Iliro-shqiptare ne arkeologji dhe dokumente, kishat…

Risani, selia e mbretëreshës Teuta

Në qytetin e Risanit, në gjirin e Kotorit, në Mal…

Dosja sekrete e Mihanes

Shkruan: Fadil Lepaja   Shërbimet sekrete të shteteve evropiane, kanë…

FINALITETI I CDO POPULLI DUHET TË JETË KULTIVIMI I KULTURËS SË TIJ

Shkruan: Labinot GJINI  Organizimi politiko-ekonomik i çdo populli, puna e…

Konfrontimi i rrënjëve të tatëpjetës së Kosovës

Shkruan: Shirley Cloyes DioGuardi Kosova mund të jetë e suksesshme,…

Thënje për Kombin: Sami Frashëri

“Atdhetaria dhe humanizmi bëhet me punë e jo me fjalë;…

Rexhep Qosja: Ideja e bashkimit të shqiptarëve është forca që e ka lëvizur historinë shqiptare.

Akademiku Rexhep Qosja shprehet se bashkimi Shqipëri- Kosovë do ndodhë…

Thënje për Kombin

“Dashuria për atdheun është topi që shkatërron kalatë më të…

MBRETËRIT ILIR-DARDAN ALBAN TË FRANKËVE

Frankët dolën nga Panonia e ilirëve dhe emigruan me në…

MË I MADHI I RACËS ILIRE, KONSTANDINI I MADH

 Konstandini i Madh lindi në Naissus (Nish) më 27 shkurt…

Bizanti me perandorët ilir

Pas ndarjes së Perandorisë Romake nga perandori romak Teodosi, në…

Njëqind flamuj pa një

Me rastin e nismës së LDK-së për ndryshimin e flamurit…

Shpërbërja e Kombit tim

Shkruan: Aurel Dasareti    Ngjarjet dhe historia duhet të thuhen…

MASKAT E “LUFTËS” DHE “LUFTA” ME MASKA!

Shkruan: Tafil Duraku   Ajo që duhet ta dinë pashmangshëm…

LOJËRAT E DËSHTUARA PROSERBE KUNDËR ADEM DEMAÇIT

Për çdo veprim njeriu niset nga vetja! Edhe ata që…

TË PUSHOJË SË EKZISTUARI Kufiri Kosovë – Shqipëri ME 10 QERSHOR 2015!

Reagim në përurimin e përbashkët të pikës doganore mes Kosovës…

Përse ikën dhe përse po ikin shqiptarët!?

Shkruan: RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI Shpërnguljet e shqiptarëve janë aq të vjetra…

“Të fortët”, ende e sfidojnë ligjin në Kosovë.

Shkruan: Flamur Kuçi   Nuk duhet të jesh jurist i…

Populli me tri Akademi i vendosur në një kontejner, si një fëmijë i braktisur!

Kur shteti është jofunksional    Ai të fyen, t’i e…

Shqiptarët po “pushtojnë” Nishin: Alarmohen serbët !

Në fshatin “Crveni Pevac” në Nish dhe në rrugën “Dushanova”,…

Egërsirat e kapitalizmit të egër

Shkruan: Iljaz Salihu   Kapitalizmi i egër në Maqedoni, gjithnjë e…

AI SHPËTIMTARI DRITPLOTË PO I VJEN SHQIPRISË!

Shkruan: Avdi Ibrahimi   AI SHPËTIMTARI DRITPLOTË PO I VJEN…

Një shekull larg Boletinit

Një shekull larg Boletinit është rrëfimi për eshtrat e heroit…

Adem Demaçi dhe idete kombetare

Ku jemi dhe ku duhet te ishim ? Kush eshte…

Nga 17 shkurti 2008, shqiptarët e Kosovës juridikisht nuk janë më shqiptar.

Shkruan: Labinot Gjini Kështu, populli shqiptar i denjët, i cili…

Heroi Kombëtar Veli Dedi

Homazh Heroit Kombëtare nga Medvegja Me Rastin e 100 vjetorit…

Ne dhe shokët tanë nuk luftuam, nuk derdhëm djersën, gjakun dhe nuk e dhamë jetën për karrige.

Nga Nehat Jahiu Ne dhe shokët tanë nuk luftuam, nuk…

Rehatia e militantëve partiakë

Shkruan: Flamur Kuçi Qytetarët janë ata që përfundimisht duhet t’ua…

A ka dritë në fund të tunelit ku na kanë futur ne shqiptarëve?! Po, ka. Ajo është drita e Bashkimit Kombëtar.

Nga Gjon BRUÇI “Tmerruese! Ky është eksodi tragjik i kosovarëve”,…

E mjera Kosovë

Shkruan: Ndue Ukaj Është shtatë vjetroi i pavarësisë. Përpiqem ta…

Shpërdorimi i të drejtës së fjalës

Shkruan:  Panajot ZOTO    Fjala, si mjet për shprehjen e…

Modeli shurdh dhe qorr, për të vërtetën!?

Nga Besi BEKTESHI  Nuk ka gjë më të keqe, se…

RIBASHKIMIN KOMBËTAR PO E PENGOJNË PAZARGJINJTË E POLITIKËS DITORE DHE HYZMEQARËT E SAJ, JO SHQIPËRIA ETNIKE NATYRALE, JO!

Shkruan: Prof.Dr.Mehdi HYSENI *** Shqipëria Etnike nuk është antitezë e ribashkimit…

Thënje Kombëtare

Pandeli Sotirit:  “Vritmëni,  s’më dhimbset jeta aspak, por mblidhmani gjakun,…

Kosova më nuk ka kohë për pritje!

“Të dështosh në planifikim, do të thotë të planifikosh dështimin”.…

“I pasuri përditë i blen mish qenit t’vet, kurse mbesa ime s’e ndalë vajin për një lugë tambël…”

As dreqi s’i bie n’fije kësaj pune: Skamnori kërkon të…

Tokat shqiptare po zbrazën, akademikët po flenë

Vala e ikjeve drejt Perëndimit Për fat të keq, ideali…

MJAFT MË SE NA KENI SJELL SHPIRTIN NË MAJE TË HUNDËS!

Shkruan: Avdi Ibrahimi Çfarë çmendurie! Më ka rastisur të dëgjoj…

Pse shqiptarët e refuzojnë atdheun

Ikjet masive nga Kosova, emigrimi me çdo kusht e me…

 

Shperndaje ne