Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

E frikshme: Traktati i fshehtë i Lodrës 1915, kishte hartuar zhdukjen e Shqipërisë

Biblioteka e Kongresit Amerikan, publikon hartën famëkeqe të Traktatit të…

DO TË LUFTOJ DERI NË VDEKJE PËR BASHKIMIN E TROJEVE SHQIPTARE

Nga: Reshat Badallaj Interviste me Avdi Ibrahimin, zeveneskomandant ne Brigadn…

96 vjetori i vdekjes së Ismail Qemalit

Sot janë bërë 96 vjet që kur ka vdekur Ismail…

Deklarata e Enver Hoxhës për grekët

Si mund të tingëllonte termi Vorio-Epir mes zyrtarëve komunistë dhe…

New York Times: Në vitin 1911, shkruante për bukurinë e shqiptarëve dhe trimërinë në luftën kundër turqve (Dokument)

  Në arkivat e prestigjiozes amerikane, New York Times, gjendet…

Fetë, profetët, kombet dhe … shqiptarët*

Shkruan Mustafa Nano Besimtarët e krishterë e myslimanë, që të…

Me bashkim e pjekuri kundër diversionit revanshist

Shoqata e ish të Burgosurve Politike e Kosovës Kryesia e…

Kaçaku i Anamoravës- Ajet (Sopi) Bllata

Shkruan Ukshin Zajmi Në fshatin pitoresk të Gallapit, Bucë, i…

EVROPA E BASHKUAR DHE SHQIPTARËT (VI)

Në pjesën paraprake e kemi vërtetuar se Dodona e ka…

Mbretëria e parë Ilire dhe dinastia e Bardhylit

(Fillimi i shek.IV – 335 p.e.sonë) Nga Ancient Illyria Ardhja…

Ne jemi një komb me identitet shqiptar

Fragment nga romani: “Besa e mbajtur e kaçkaut Sali Shabani”…

AMANETIN E HASAN PRISHTINËS, IDEOLOGUT KRYESOR TË SHQIPËRISË ETNIKE, DUHET ÇUAR NË VEND!

“Luftën dhe kundërshtimin ndaj copëtimit do ta ndaloj vetëm kur…

KË E PENGOJNË FIGURAT TONA KOMBËTARE ?

Shkruan: RESHAT SAHITAJ Figurat kombëtare shqiptare gjithnjë kanë qenë në…

Jeta dhe vepra e Sami Frasherit marrur nga mediat turke.

Biografia e Sami Frasherit *) Nder mjeshtrit me te medhenje…

Të huajt: Vetëm shqiptarët janë pasardhës të ilirëve

* Më poshtë janë citime të studiuesve të shquar, por…

Foto historike të çlirimit të Shkupit në vitin 1912

  Më 19 gusht “Times “, raporton kryengritësit shqiptarë me…

Ali Pasha, një histori pa kohë, për shqiptarin pa një varr

Gati dy shekuj nga koha kur Aleksandër Duma shkroi një…

Cili ishte fati pasardhësve të familjes së Naim Frashërit, nga vajzat deri tek Asllan Rusi

Familja e Naimit dhe Hatixhe Frashëri Naim Frashëri, mësimet e…

Skënderbeu, midis mitit dhe realitetit

  Shkruan Teuta Nunaj Gjergj Kastriot Skënderbeu, padyshim mbetet figura…

Atdheu ynë ashtu siç ishte

Shkruan  ERMIR HOXHA Promovohet vepra më e fundit dhe e…

Mentaliteti mesjetar serb dhe tragjedia shqiptare

Shkruan: Qemajl Krasniqi Nuk është thënë kot, “bëmë baba se…

TË RISHIKOHET PADREJTËSIA!

TË RISHIKOHET PADREJTËSIA! Shkruan Avdi Ibrahimi O, ti njeri i…

Si u tradhtua populli nga liderët e partive politike?

Pazaret politike në kurriz të popullit (2014) Kosovën e kishin…

Antishqiptarizmi i tezës për kombin “kosovar”

Shkruan: Nehat Hyseni Deklarata e Presidentit të Shqipërisë, Bujar Nishani,…

“NA ÇNJERËZUAN! NA VRANË! SOT, NË LIRI, PARA DERËS SË SHTËPISË, EGËRSIRË NA THANË…!”

Qeveri e Kosovës: Dëgjo thirrjet e nënave gjakovare Kryeministër, Isa…

547 vjet nga vdekja Gjergj Kastriotit-Skënderbeut‏

Sot behën 547 vjet nga vdekja e Heroit të kombit…

Gazeta polake: Shqipëria, kryeqyteti i tolerancës fetare në botë. Vendi ku myslymani i bën kishën, katolikut

Jehona e shfaqjes dhe e mesazhit që përçuan përfaqësuesit shqiptarë…

Kësaj i thonë: Ti biesh samarit e jo…?!

Shkruan  Dr. Jakup Krasniqi Duke lexuar e dëgjuar të gjitha…

Urrejtja nuk është fjalë e Zotit tim

shkruar nga Fadil Lepaja Ka ende njerëz të cilët mendojnë…

Fjala pellasde-ilire-shqipe da>de>dhé (tokë) në funksione onomastike

Simpoziumin e III-të Ndërkombëtar me temën bosht “10 mijë vjet…

“Pellazgët – stërgjyshërit e kombit shqiptar”

“Pellazgët – stërgjyshërit e kombit shqiptar” Nga Dhimitër Shtëmbari Mbas…

Në Reçak nuk pati masakër, por akt gjenocidar!

Shkruan: Ramadan Avdiu Gjashtëmbëdhjetë vjet pas vrasjes së civilëve shqiptarë…

Bashkimi kombëtar, obligim i shenjtë!

Shkruar nga Nehat Hyseni Sa i përket çështjes së bashkimit…

Të mos na zërë gjumi i mashtrimit

Shkruan: Avdi Ibrahimi Të mos na zërë gjumi i mashtrimit…

Pellazgët dhe origjina e simbolit të flamurit tonë

Shkruar nga Luan SHMILLI Teksti i Herodotit, është në fakt…

Enciklopedia Britanike: ‘Pellazget jane shqiptaret me fame’.

“Tek Homeri pellazgët janë fqinj të Trojanëve.., por në Këngën…

Fjalët e fundit që shkrimtarët e mëdhenj i thanë para vdekjes!

Shkrimtarë të njohur të botës së letrave, para vdekjes së…

Rrënjet ilire të serbëve !

Rrënjet ilire të serbëve ! Nga Fahri Xharra Serbët në…

Sot përkujtohet ditëlindja e Fan Nolit

Në 6 janar të vitit 1882, në Ibrik Tepe në…

Kadare: Kombi shqiptar s’ka pse të vuajë nga komplekset e identitetit të dyfishtë

Shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare, në një prononcim të…

iliret

Iliret K R E U     I I I SHTETET ILIRE…

Një sulm brutal kundër qeshjes

Bislimi Elshani Horhe Luis Borhesi në një nga novelat e…

Kosova sekulare – perspektiva evropiane

Sekularizmi i ka kundërshtarët e tij në botë, posaçërisht në…

E PERJETSHME ESHTE SHQIPERIA

E PERJETSHME ESHTE SHQIPERIA Është e jona Shqipëria

Dushku pellazg dhe Nata e Buzmit

– Po vjen buzmi bujar me dushk e me bar,…

Gjashtë mësime që mund të përfitojmë nga gjenitë

  Nuk ka rëndësi, nëse projektojnë një automjet supersonik, ndihmojnë…

Kur zihen atllarët, shkelmat i hanë gomarët

FEJTON Shkruar nga Hyskë Borobojka Një fjalë e urtë thotë:…

Çfarë faji kanë shqiponjat?

Shkruar nga Fadil Lepaja Pasqyra ishte zbulimi më i madh…

Dosja e Portës së Lartë: Isa Boletini

Shkruar nga: Ramiz Abdyli Isa Boletini, njëri nga figurat kryesore…

Liderët politikë, në Kosovë e Shqipëri, kundër bashkimit kombëtar!

Shqiptarët nuk kanë krijuar elita, politikat pro dy shqipërive të…

 

Shperndaje ne