Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

A po vetëzhdukemi si popull e si komb shqiptar?!

Nga populli më i madh në Ballkan, u bëmë populli…

Faqja e zezë n’kali t’zi

Shkruar nga Sylejman Pireva I. DIKUR: po për besë, kështu…

E pifshi për shnet! Mos u ngopshi aromë atdheu!

Askush s’është aq i ngopur, sa të mos ketë nevojë…

NDËSHKIMI

Shkruan: Avdi Ibrahimi N D Ë SH K I M…

Argumentet shqiptare kundër ultranacionalizmit serb

Shkruar nga Rexhep Torte Sa herë që Serbia të ngrejë…

Serbia e vogël në Shqipërinë e Madhe

Shkruar nga  Rexhep Torte Serbia dhe serbët edhe gjatë vitit…

Viti vendimtar i Europës

Nuk është ekzagjerim të thuhet se aktualisht, BE është e…

NGA PELLAZGËT TEK SHQIPTARËT

PROF.DR.LUFTULLA PEZA: SIMPOZIUMI I TRETË NDËRKOMBËTAR ’10 MIJË VJET HISTORI:…

KUR ANTISHTETI NA BËN THIRRJE TË NDALIM SHTETIN!

Shkruan Andrea Stefani   Ta ndalim të keqen! – bën…

Mbi krimin në popullin tonë

Shkruar nga Fahri Xharra – Mund të thuhet se bjerrja…

Kushtrimi i lirise

Ushqejeni Shpirtin dhe Mendjen SHQIP Dukument i cenzuruar nga greket.

Gjurme Pellasgjike

Filmat dokumentare ” Gjurme Pellasgjike”ne Itali me Ide dhe skenare…

BURIME ANTIKE

Kjo video kumtese e cila eshte mbajtur nga studjuesi Kol Marku,…

MARGARITAR I BESËS SHQIPTARE DHE BESNIK I TROJEVE NDËR SHEKUJ!

  Besa e mbajtur e kaçakut Sali Shabani MARGARITAR I…

Interesi nacional, ribashkimi i Kosovës me Shqipërinë nën mbrojtjen permanente të SHBA-së

Barometri diplomatik Shteti duhet të jetë funksional në kuptimin e…

Që moti i ri të mos na gjejë vetëm një mot më plak, po edhe një mot më të mençur, më të lumtur

Në ndërrimin e moteve Kur rrinë bashkë insekte, kafshë, duhen…

Gjergj Fishta perkujtohet per pervjetorin e vdekjes nga Vatkani

Kleriku shqiptar At Gjergj Fishta ka vdekur më 30 dhjetor…

Eksodet tona të mallkuara?!

Shkruan Qemajl Sokoli Zoti e historia thuajse na kanë mallkuar,…

Javash – javash Davutoglu…

Javash – javash Davutoglu… shkruan Naser Aliu Zoti Kryeministër, askush…

Murat Jashari i përgigjet „neuropsiatrit“ Halitit: Kryemafia e Kosovës hidhet në sulm

Përgjgjje „neuropsiatrit“ tim Xhavit Halitit ndaj deklaratës dhënë  TV 21…

Ja si luftuan çamët kundër fashizmit

 Fakte të reja, “Reuters”: Ja si luftuan çamët kundër fashizmit…

Arbëreshët: Perëndia na mbajti dhe na mban

600 vjet shqiptarë në Itali, arbëreshët: Perëndia na mbajti dhe…

Astronomi i pa njohur shqiptare

  Zbulohet dorëshkrimi i rrallë mbi astronominë i Gjon Gazulit Numri…

Kosova, shteti i paradokseve

Populli po duron shumë Kemi Qeverinë më të fuqishme për…

Shqiptarët e Malit të Zi, duhet të fuqizohen dhe jo të tretën si ata në Çamëri

Shkruan: Albert RAMADANI Rajoni shqiptar, në Malin e Zi, ështe…

Po të mos ishte pushkë e Adem Jasharit, sot Kosova do të fliste serbisht!

Letër e hapur kryetarit të Prishtinës, z.Shpend Ahmeti, në vigjilje…

Jezusi ishte i martuar? (FOTO)

“Ungjilli i humbur” një libër i sapo botuar pretendon se…

Mari Magdalena ishte gruaja e Jezusi, ata kishin një fëmijë.

Terrence McCoy The Washington Post Libri që pretendon se Jezusi…

Gjuha e parë e njerëzimit: Gjuha Shqipe

  “Ajo flitej, që kur u ndëtua ( KULLA BABELIT)”…

Villa la Olmeda Spanjë: Uiliksi me plis

Vila Romana La Olmeda është një vilë romake e shekullit…

Të gjith popujt e lashtë evropian i bashkon emri: Teuta

Teuta ishte Mbretëreshë Ilire e shekullit të tretë para Krishtit..…

Trojanët: Iliro-Dardan

Iliro-Dardan ishin Trojanet Qytetërimi trojano-dardan, është një nga qytetërimet më…

KORFUZI DHE MALTA NË LASHTËSI BANOHEJ NGA LIBURNËT

MALTA  NË  LASHTËSI  QUHEJ  (MJALTA – ILIRE).  Banorët e lashtë…

Troja: Skënderbeu e dinte ku ishte ajo

Skënderbeu e dinte ku ishte Troja Përfundimi i dy Argumentave…

HEROI I PËRBUZUR

Thonë se “betejat më të rënda Zoti ua beson luftëtarëve…

HEROI IM, GJENIU I ERRËT

Heroi im nuk ka qenë pjesëmarrës në asnjë luftë dhe…

Po vdesim!

Para se të filloni me leximin e këtij shkrimi kthehuni…

Heronjtë e Kombit, tradhtarët e Shqipërisë dhe pinjollët e tyre

Refleksion për këndvështrimin se si historinë disa e trajtojnë si…

Foto e rrallë: Ismail Qemali dhe Isa Boletini në Londër (Foto)

Gazetari dhe koleksionisti Ilir Ikonomi vazhdon të befasojë me fotot…

Kur Washington Post shkruante për Konicën

Gazetari i së përditshmes amerikane Gerald G. Gross e intervistoi…

Ja platformat e fqinjëve: Shfarosni shqiptarët!

Sot jemi fqinjë dhe në marrëdhënie të mira bilaterale, madje…

Fakti/Kurdët zbulojnë armë serbe në depon e ISIS-it

Lidhjet serbe në Lindjen e Mesme janë të ndërlikuara dhe…

Liria

Liria – I – O shqipe, o zogjt’ e maleve,…

“Luani i kuq”-simbol i “Mbretërisë bullgare”, jo simbol shqiptar, as i Maqedonisë multietnike!

  Prof.Dr.MEHDI HYSENI              …

Kryetar i Akademisë së Athinës me origjinë shqiptare

Shkruar nga Arben Llalla Kohë më pare kemi shkruar se…

Pushka jonë s’vret njerëz! Ajo vret dreqin e zi dhe birin e dreqit të larmë!

Nip i Mic Sokolit, Tahir Sinani, ra dëshmor, duke luftuar…

Serbët dhe origjina turke e tyre turko-avar

                   …

Dhunimi i simboleve kombëtare

Flamuri simbolizon: identitetin kombëtar (shqiponja), lirinë (fluturimi i shqiponjës), sakrificën…

Ku fluturojnë shqiponjat: Shqipëria, pushtime dhe legjenda

Që nga ndarja nën Perandorinë romake tek pushtimet barbare, nga…

SHQIPTARËT JANË BIJ TË SHQIPONJAVE DHE KANË NJË TRADITË TË VJETËR LUFTARAKE TË TRASHËGUAR NGA GJERGJ KASTRIOTI

DR.MESZAROS GYULA: SHQIPTARËT JANË BIJ TË SHQIPONJAVE DHE KANË NJË…

 

Shperndaje ne