Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Nga 17 shkurti 2008, shqiptarët e Kosovës juridikisht nuk janë më shqiptar.

Shkruan: Labinot Gjini Kështu, populli shqiptar i denjët, i cili…

Heroi Kombëtar Veli Dedi

Homazh Heroit Kombëtare nga Medvegja Me Rastin e 100 vjetorit…

Ne dhe shokët tanë nuk luftuam, nuk derdhëm djersën, gjakun dhe nuk e dhamë jetën për karrige.

Nga Nehat Jahiu Ne dhe shokët tanë nuk luftuam, nuk…

Rehatia e militantëve partiakë

Shkruan: Flamur Kuçi Qytetarët janë ata që përfundimisht duhet t’ua…

A ka dritë në fund të tunelit ku na kanë futur ne shqiptarëve?! Po, ka. Ajo është drita e Bashkimit Kombëtar.

Nga Gjon BRUÇI “Tmerruese! Ky është eksodi tragjik i kosovarëve”,…

E mjera Kosovë

Shkruan: Ndue Ukaj Është shtatë vjetroi i pavarësisë. Përpiqem ta…

Shpërdorimi i të drejtës së fjalës

Shkruan:  Panajot ZOTO    Fjala, si mjet për shprehjen e…

Modeli shurdh dhe qorr, për të vërtetën!?

Nga Besi BEKTESHI  Nuk ka gjë më të keqe, se…

RIBASHKIMIN KOMBËTAR PO E PENGOJNË PAZARGJINJTË E POLITIKËS DITORE DHE HYZMEQARËT E SAJ, JO SHQIPËRIA ETNIKE NATYRALE, JO!

Shkruan: Prof.Dr.Mehdi HYSENI *** Shqipëria Etnike nuk është antitezë e ribashkimit…

Thënje Kombëtare

Pandeli Sotirit:  “Vritmëni,  s’më dhimbset jeta aspak, por mblidhmani gjakun,…

Kosova më nuk ka kohë për pritje!

“Të dështosh në planifikim, do të thotë të planifikosh dështimin”.…

“I pasuri përditë i blen mish qenit t’vet, kurse mbesa ime s’e ndalë vajin për një lugë tambël…”

As dreqi s’i bie n’fije kësaj pune: Skamnori kërkon të…

Tokat shqiptare po zbrazën, akademikët po flenë

Vala e ikjeve drejt Perëndimit Për fat të keq, ideali…

MJAFT MË SE NA KENI SJELL SHPIRTIN NË MAJE TË HUNDËS!

Shkruan: Avdi Ibrahimi Çfarë çmendurie! Më ka rastisur të dëgjoj…

Pse shqiptarët e refuzojnë atdheun

Ikjet masive nga Kosova, emigrimi me çdo kusht e me…

Eksodi ballkanik i dirigjuar nga evropianët

Shkruan: Muhamer Pajaziti Eksodet masive nga Ballkani si duket po…

Ëndrra kosovare – nga bamirësia në dinjitet

Shkruan Neshad R. Asllani Këto ditë nga Kosova, ikin mijëra…

Gjendja e shoqërive në tokë nuk ndryshohet nga qielli, por nga njerëzit të cilët banojnë në të

Shkruan: PROF.ASS.DR. Xhabir Hamiti Një vështrim i shkurtër, si dhe…

BASHKIMIN E KOMBIT DHE TE TROJEVE TONA….

BASHKIMIN E KOMBIT DHE TE TROJEVE TONA….

NE TROJET TONA ME MIJERA VJET

Ne kete monolog tregohet realiteti i hidhur i kombit Shqiptar…

Evropa e pabese

Evropa e pabese Ne kete vidioklip te realizuar ditet e…

Tiranët, këta sundimtarë të këqij nëpër histori

Shkruan  Dr. Jakup Krasniqi (Sipas frymës filozofike të Étienne de…

Murtaja kosovare

Shkruan Milaim Shefkiu  Është një enigmë gati e pazbërthyeshme për…

Shqipëria në 1915, një mbretëri e operës komike

Shkruan Armand Plaka “Një artikull i një periodikeje amerikane në…

Serbia është “krijuar” nga shqiptarët

Derguar nga Besnik Tirana Historia duket se do të jetë…

“Jemi popull që kemi traditë të pasur, të gjithë kineastët do të na kishin zili”

Shkruan: Valeria Dedaj                                 Ilire Vinca Çelaj Roli i nënës në…

FILOZOFIA E ÇLIRIMIT KOMBËTAR TË KOMBIT SHQIPTAR DHE TË DEKOLONIZIMIT TË SHQIPËRISË ETNIKE

“Çlirim është të largosh nga burgu dhe të pohosh historinë…

TROJET SHQIPTARE

1. TROJET SHQIPTARE Shtrirja e trojeve shqiptare Gjatë çerekut të…

A po zbatohet në Kosovë Memorandumi 2 i Akademisë serbe?!

Synimet djallëzore të politikës serbe Me luftë speciale për të…

Kryeministër, Isa Mustafa: “Serbia t’lartësoj, Serbia t’rrëzoj”?!

Mos u lavdëro ai që je sot, përpara se të…

Kleptomanët e të padijshmit shkatërruan ardhmërinë e vendit

Shkruan: SHEFIK SHKODRA Njeriu kujtohet çka mund të veprohet dhe…

Pse shqiptarët e Luginës së Preshevës të mos i gëzojnë të njëjtat të drejta si serbët në Kosovë?

Letër publike protestuese Bashkësisë Ndërkombëtare dhe Qeverisë së Serbisë për…

FORMIMI DHE VEPRIMTARIA E GRUPEVE DHE E PARTIVE POLITIKE ILEGALE II

ORIENTIMI PËR LUFTË TË ARMATOSUR  PAKENAQESIA E SHQIPTARËVE( viti 1989)…

FORMIMI DHE VEPRIMTARIA E GRUPEVE DHE E PARTIVE POLITIKE ILEGALE I

FORMIMI DHE VEPRIMTARIA E GRUPEVE DHE E PARTIVE POLITIKE ILEGALE…

DO TË LUFTOJ DERI NË VDEKJE PËR BASHKIMIN E TROJEVE SHQIPTARE

Nga: Reshat Badallaj Interviste me Avdi Ibrahimin, zeveneskomandant ne Brigadn…

Pafuqia n’shesh

Shkruan: Imer Mushkolaj Protestat e qytetarëve janë rezultat i pafuqisë…

Histori në nëntokë, politikë në mbitokë

Shkruan: YLLI POLOVINA Në historinë e shqiptarëve, fillimi i thellimës…

Pamje te rralla te Prishtines dhe Gjakoves ne vitin 1912

Të burgosurit shqiptar të cilët dërgohën drejt Beogradit. Pamje e…

E frikshme: Traktati i fshehtë i Lodrës 1915, kishte hartuar zhdukjen e Shqipërisë

Biblioteka e Kongresit Amerikan, publikon hartën famëkeqe të Traktatit të…

DO TË LUFTOJ DERI NË VDEKJE PËR BASHKIMIN E TROJEVE SHQIPTARE

Nga: Reshat Badallaj Interviste me Avdi Ibrahimin, zeveneskomandant ne Brigadn…

96 vjetori i vdekjes së Ismail Qemalit

Sot janë bërë 96 vjet që kur ka vdekur Ismail…

Deklarata e Enver Hoxhës për grekët

Si mund të tingëllonte termi Vorio-Epir mes zyrtarëve komunistë dhe…

New York Times: Në vitin 1911, shkruante për bukurinë e shqiptarëve dhe trimërinë në luftën kundër turqve (Dokument)

  Në arkivat e prestigjiozes amerikane, New York Times, gjendet…

Fetë, profetët, kombet dhe … shqiptarët*

Shkruan Mustafa Nano Besimtarët e krishterë e myslimanë, që të…

Me bashkim e pjekuri kundër diversionit revanshist

Shoqata e ish të Burgosurve Politike e Kosovës Kryesia e…

Kaçaku i Anamoravës- Ajet (Sopi) Bllata

Shkruan Ukshin Zajmi Në fshatin pitoresk të Gallapit, Bucë, i…

EVROPA E BASHKUAR DHE SHQIPTARËT (VI)

Në pjesën paraprake e kemi vërtetuar se Dodona e ka…

Mbretëria e parë Ilire dhe dinastia e Bardhylit

(Fillimi i shek.IV – 335 p.e.sonë) Nga Ancient Illyria Ardhja…

Ne jemi një komb me identitet shqiptar

Fragment nga romani: “Besa e mbajtur e kaçkaut Sali Shabani”…

AMANETIN E HASAN PRISHTINËS, IDEOLOGUT KRYESOR TË SHQIPËRISË ETNIKE, DUHET ÇUAR NË VEND!

“Luftën dhe kundërshtimin ndaj copëtimit do ta ndaloj vetëm kur…

 

Shperndaje ne