Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

ME CILIN FLAMUR ISMAIL QEMALI E SHPALLI SHQIPËRINË E BASHKUAR DHE TË PAVARUR

Tetovë, 26. 11. 2014: Ismail Qemali, me dorën e tij…

NJË ËSHTË SHQIPËRIA

Prishtinë, 22. 10. 2014 – Shkrimi është i bazuar në…

DODONA, Kryeqyteti i Perandorisë Pellazge

Homeri nё “Iliadё” shkruan: “Mbret i pellazgёve dhe i Dodonёve,…

Isa Boletini ne Vlore 1913

Foto e rrallë e Isa Boletinit, 1913 Përgatiti: Flamur Maxharri…

rrëfimi i rrallë i një gazetari hungarez: Shqiperia e 1913-tes

Përgatiti: Flamur Maxharri • 28 Nëntor 2014 Shqipëria, vendi më…

Urime Pavarësia dhe dita e Flamurit e madhja Shqipëri Etnike.

Etimologji: ACHILE – A’Chile Këmbë-Shpejti

Kush ishte AKILI dhe pse quhej ashtu? Vetëm gjuha jonë…

E vërteta mbi Shqiperinë dhe shqiptarët / Plisi, miti i origjinës së pellazgëve hyjnorë(Pjesa II)

Përfundimi i parë: Qeleshja në zanafill, ka shërbyer si simbol…

E vërteta mbi Shqiperinë dhe shqiptarët / Plisi, miti i origjinës së pellazgëve hyjnorë(Pjesa I)

   (“Një gjë marrim ne përsipër: Gjithshka sa kemi sqaruar…

SYLEJMAN KRASNIQI: ‘GJUHTARËT ENVERISTË’ TË MILAZIM KRASNIQIT DHE ‘ENVERISTËT’ E FLAMUR SHALËS SI DHE ZBULIMI EPOKAL I MILAZIM KRASNIQIT

“GJUHTARËT ENVERISTË”  TË MILAZIM KRASNIQIT DHE  “ENVERISTËT” E FLAMUR SHALËS…

20 vjet nga Masakra e Peshkëpisë

“Djemtë e Gjirokastrës” nderuan ushtarakët që mbrojtën atdheun – Familjarët…

Adem Jashari, ja foto e betejës së parë kundër serbëve

Sot, bëhen 17 vjet nga luftimet e para frontale ndërmjet…

Historia e 3 mijë shqiptarëve në ushtrinë e Napolon Bonapartit

Ilmi S.Qazimi, studiues 14/11/2014 13:02· Gati në të gjithë historinë…

Foto historike të Dibrës dhe Manastirit nga Vëllezërit Manaqi -1909/10

Përgatiti: Flamur Maxharri • 25 Nëntor 2014 Koleksionin  e fotografive…

Pendat Shqiptare dhe shkundja e harresës

PARATHÉNIE  Unë Harallamb Kota, paraqitem para lexuesit të nderuar, me…

Bashkimi kombëtar e bën rishkrimin e historisë

 Përmbledhje Në këtë qytet të lashtë, sa vetë historia dhe…

Migjen, o vëlla:“Kush zot, kush njeri?

Gjithçka që s’e patëm dje, e kemi sot! Gjithçka që…

Pamje: Prizreni me 1944

 Prizren: Pamje e vitin 1944   Valle Pellazge nga Rumania…

LASHTËSIA PELLAZGO – ILIRE DHE MANIPULIMI I HISTORISË NGA GREQIA (I)

Tiranë, 10. 01. 2014 Shoqëria njerzore, ka ecur në rrjedhat…

LASHTËSIA PELLAZGO – ILIRE DHE MANIPULIMI I HISTORISË NGA GREQIA (II)

Dyndjet sllave – Pas largimit të Vizigotëve drejt Italisë, në…

ZHVILLIMI I IDEOLOGJISE DHE I KULTURES SE RILINDJES KOMBETARE (VITET 80 Te SHEK. XIX – 1912)

1. MENDIMI POLITIKO-SHOQEROR, SHKRIMI DHE SHKOLLA SHQIPE Levrimi i gjuhes…

PAVARËSIA E SHQIPËRISË, NJË PROCES HISTORIK GJITHËPËRFSHIRËS

Mr.Sc. Nikollë Loka Përpjekjet e shqiptarëve për liri dhe pavarësi…

Historia 2300-vjeçare e “shqiptarëve” të Qafiristanit

19.11.2014   Kjo është një temë disi e rrahur në…

Pse po na mungon kultura politike, juridike dhe demokratike?

Para një shekulli eruditi jonë i madh Faik Konica, pat…

Individualizmi i skajshëm

Një veti që pengon vlerat demokratike  Fryma e bashkëpunimit, imperativë…

Toka jonë, kjo strehë e injorancës!

Shkruan: Taulant F. Selmani E mërkure 19 Nëntore 2014, 18:38…

Mesha në gjuhën shqipe në Rekën e Epërme

Elida Jorgoni Në pritje të përgjigjes të kërkesës së shoqatës…

Kisha ortodokes e Maqedonisë – Peshkopia e Ohrit (KOM-PO) ne SHQIP

Me kërkesë të shqiptarëve ortodoksë në Maqedoni, Kisha ortodokes e…

Mbrojtja e Kombit

Kryeparlamentari i Shqipërisë në mbrojtje të Kombit  të ndarë shqiptar…

A ishte Fan Noli komunist? (Foto)

Përgatiti: Flamur Maxharri • 18 Nëntor 2014 • 18:00• Kongresi…

Restauruesi rizbulon shpatën e “ujkut që turret”

Arma me të cilën luftuan mercenarët gjermanë në radhët e…

Hoti e Gruda, më 14 nëntor 1918 i kërkojnë Konferencës së Paqes në Paris t’iu garantojë bashkim me Shqipërinë

1. Hoti e Gruda janë dy fise të moçme të…

RRETH BURIMEVE PËR HISTORIKUN E BETEJËS SË LUMËS (Nëntor-dhjetor 1912)

Nga Prof. as. Dr. Shefqet Hoxha më 12/11/2014 Beteja legjendare…

Patologjia e nacionalizmit ballkanik

Si pasojë e nacionalizmi etnik, ngjizja e demokracisë në vendin…

Europa e bashkuar në Europën e quajtur “Shtrigë e vjetër” !?

  Shkruan: Mehmet Latifi Na mbytën me Europën e Bashkuar!…

Unë dhe qeveria jonë nuk do të rreshtim së punuari për të rilindur Shqipërinë…

Pritja madhështore për Kryeministrin shqiptar në Preshevë ARTEMISA HOXHA Mijëra…

Serbia, macja që kërkon të bëhet luan

Shtrembërimi i fakteve historike Ekziston teoria e “zhvillimit të serbëve…

Lutu n’emër të paqes, pajtohu n’emër të atdheut!

E marte 4 Nëntore 2014, Ai që ka zemër  njeriu…

Uh! Evropë, ti kurva e motit

3 Nentor 2014 Nga Aurel Dasareti  Uh! Evropë, ti kurva e…

Gjuha shqipe gjuhë hyjnore

                                                                                                                    4 Nentor  2014. Nga Aleksandër Hasanas (Mili Butka)  Tek kjo…

E verteta se kush jan shqipetaret dhe greket e lashte

Nga Margarit Nilo Shenim: Me falni lexus, ndoshta u veshtiresoi…

Një përgjigje e shkurtër, për ata që “vdesin” për Ali Ahmetin!

28/10/2014 18:19:00 Kane bere përshtypje disa deklarata te Aliut per…

FRUSTRIMET E SERBËVE DHE INFERIORITETI I SHQIPTARËVE

Publikuar: E mërkure 22 Tetor 2014 Loja që shpërfaqi fytyrën…

Bashkoji kokat Shqipe Flamuri!

Publikuar: E enjte 30 Tetor 2014,  Urtësi nga më të…

Rikthimi i histerisë nacionaliste serbe, një përpjekje retrograde për rajonin dhe Evropën

Publikuar: E mërkure 29 Tetor 2014,  Raportet serbo-shqiptare Serbia ka…

Epoka e kaosit

Richard Haass E enjte, 30 Tetor  Ajo që mund të…

Çfarë përjetuan nga osmanët, shqiptarët që deshën të kthehen në krishterim!?

Tekstet e shkruara nga Jean-Claude Faveyrial (1817-1893), autor i librit…

Kthehuni fytyrë me fytyrë, vëllai me vëlla! Pyeteni Zotin, drejtësinë, Kushtetutën,

“Jam Zot i Kosovës, pronari jam unë: Populli!” Publikuar: E…

Fol shqip! Jeto shqip! Puno shqip! Vdis shqip!

Publikuar: E hëne 27 Tetor 2014, Kompania “M-Silosi” ishte në…

O me Perëndimin, o me Lindjen!

O me Perëndimin, o me Lindjen! Publikuar: E premte 31…

 

Shperndaje ne