Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Analiza: Skender Jashari – Etnitë dhe konfliktet ndëretnike në Rusi mund të rishpërthejnë!

Miti se ukrainasit dhe belorusët janë rus, gjegjësisht janë nën-kombe…

Përvjetori i Betejës së Rahovicës dhe përkujtimi për Dëshmorët e rënë në këtë rast!

Dje në fshatin Rahovicë, komuna e Preshevës, u përkujtu Beteja…

Analiza: Skender Jashari -Fillimi i Fundit të Putinit dhe Rusisë!

E kisha ëndërruar së paku 21 vite, ditën kur do…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – O N H E Z M I – emri i vjetër i Sarandës

  O N H E Z M I – emri…

Kasam SHAQIRVELA: PËRÇUDNIME SHQIPTARE

Shkrim nga Kasam SHAQIRVELA KATANDISJE NDËR NE (apo përçudnime shqiptare)…

Propaganda turke në Atdheun tonë për gjoja suksesin e dronëve turq në Ukrainë, kundër agresionit rus

Ka shumë propagandë në Trojet tona, për shumë gjëra që…

Dronët kamikaz në luftën e Ukrainës kundër agresionit rus

Pasiqë Rusia kishte bërë përpjekje në fazën e parë, që…

Nuk ia uroj të keqen Atdheut tim e as nuk ia uroj të keqen asnjë Shqiptari, që nesër mund t’iu ndodhë!

Ramazanin, Bajramin, as sot nuk mund t’ua urojë, sepse ua…

Letërsi Shqiptare: Kasam SHAQIRVELA – KUR DIELLI T’NA PERENDOJE

Një poezi paksa më tjetërfare, nga Kasam SHAQIRVELA * KUR…

Lufta guerile dhe e kombinuar e Ukrainës dhe Perëndimit kundër agresionit rus dhe rëndësia e raketave Javelin, NLAW dhe Stinger

Ukraina ishte denuklearizuar dhe në këmbim i ishte garantuar në…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci: “Kanuni poetik” I dhe II

Dhjetë poezi nga libri, “Kanuni poetik” I dhe II  …

Letersi Shqiptare: Kasam Shaqirvela – INKUIZICIONI NËPËR SHKOLLA

Një tregim i shkurtër i shkëputur nga libri: “Novela e…

Konfrontimi ushtarak i Perëndimit me Rusinë, me rastin e agresionit rus në Ukrainë

Në qarqet politike e sidomos në opinionin publik perëndimor, nuk…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – I VJESHTËM I KËTIJ ÇASTI

  I VJESHTËM I KËTIJ ÇASTI   Në Shqipëri i…

Pashkët(ringjallja) nga Lugina e Preshevës

Fshati im(Rahovicë, komuna e Preshevës) dhe Kisha e fshatit tim,…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Gashi- ULLI ME FUSTANELLË

ULLI ME FUSTANELLË Një ditë e përditshme  në shpirtin tim…

Letërsi Shqiptare: KANGË N’GJUH T’NANËS

* Cikël me poezi nga ga libri poetik, “Kangë n’gjuh…

Rusia paralelisht me agresionin në Ukrainë, është duke trajtu çështjen e islamistëve të saj

Bëhen gati dy muaj që bota tronditet me agresionin rus…

Lugina e Preshevës përballë neokolonializmit osmano-islam dhe turkifikimit sllav

Lugina e Preshevës edhe sot, si gjatë shumë rasteve në…

CIKËL POETIK: Kasam Shaqirvela- Gjuha e Kohës

Cikël me poezi nga libri, ”Gjuha e Kohës”, i Kasam…

Aktualitete: Rusia paralelisht me agresionin kundër Ukrainës është duke kryer gjenocid kundër minoriteteve të saj

  Me Agresionin kundër Ukrainës, Rusia paralelisht është duke: 1.…

Aktualitete: Përdorimi i pakicave etnike dhe fetare të Rusisë dhe përdorimin i Luftëtarëve të huaj Terrorist nga ana e Rusisë

Rusia është e njohur për agresione ndaj të gjithë fqinjëve…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – MARSHI I ORIGJINËS

  MARSHI I ORIGJINËS Pellazgia jeton  te shqiptarët e sotëm…

Atdhe Geci: ÇAMËRIA, DIAMANT I KOMBIT SHQIPTAR ( Diamanti i Shqipërisë )

ÇAMËRIA, DIAMANT I KOMBIT SHQIPTAR   Kur viset e populluara…

Rusia në agresionin kundër Ukrainës përdorë minoritetet për qëllime ekspansioniste të saj

Agresioni i Rusisë kundër Ukrainës, nuk është asgjë e re,…

Atdhe Geci – Cikël poetik nga “Kanuni poetik” I dhe II

  F A M I L J A R E…

Prof. Zymer Mehani : Dëshmori i kombit, prof. Selim Berisha- ky vigan sypatrembur (Në përvjetorin e rënies (20 mars 1999)

Ty, o trim lirie…. 1. Sa të paska hije Ty,…

LASHTËSIA E GJUHËS SHQIPE: LIBRAT QË FLASIN MBI LASHTËSINË E GJUHËS SONË

DY LIBRAT E RADHËS QË HEDHIN DRITË MBI LASHTËSINË E…

Letersi Shqiptare: Atdhe Geci- PUTINI, NJË FËMIJË I KEQ I RUSISË

PUTINI, NJË FËMIJË I KEQ I RUSISË   Toka është…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – NDRYSHIMET

    -Aristidh Kolia, në veten e parë! Çamëri, o …

Letërsi Shqiptare: Kasam ShAQIRVELA – PËR MSUESIT DhE MSUESINË

URIME PËR DITËN E MSUESIT-SHKOLLES SHQIPE * Poezi nga: Kasam…

Letërsi Kombëtare: Kasam Shaqirvela- “EPOPEJA E UÇK-së”

*Në shenjë kujtimi për UÇK-në si dhe ata që u…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- D A R D A N I 

D A R D A N I  Na ishte njëherë…

Kasam ShAQIRVELA: RIBASHKIMI I TROJEVE TONA ASHTË ÇASHTJE KOHE

A KA ME U BA SHYPNIA (vazalve, kolve te Trojës,…

Letersia Kombëtare: Kasam ShAQIRVELA : Ç A M Ë R I A

Cikël me poezi për Çamërinë *** nga Kasam ShAQIRVELA ***…

Lutfi Coka: Politikaneve tane u ka rene maska

Maskat janë mbulesa në trajtë të trupit dhe të fytyrës.…

Letërsi Kombëtare: Kasam ShAQIRVELA- Në shenjë përkujtimi të “DITËS SË PAVARËSISË”, 17 Shkurt

*Poezi nga Kasam ShAQIRVELA, TË UROJË PËR PAVARËSINË (Ty Kosovë,…

CIKËL POETIK: -Korridoreve të kohës, -Etje për këngë, -Udhës së diellit,

Cikël me poezi marrë prej Librave: -Korridoreve të kohës, -Etje…

Letërsi Kombëtare: Kasam Shaqirvella- Gjashtë Poematha e ndjekin autorin

Cikël me poezi marrë prej Librit “Kthimi tek rrënjët”, të…

Atdhe Geci: Çamëria, Kthim në histori, mision – Traktati i Shën Stefanit – O3. O3. 1878

Fragment nga libri i Atdhe Gecit, “Çamëria, Kthim në histori,…

Letërsia Kombëtare: Kasam ShAQIRVELA- ASHT QË MBIN

Cikël me poezi marrë prej librit: “Asht që mbin”, të…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – Ndjek udhën e zemrës dhe të shpirtit

THELËS NGA FSHATI FQINJ            …

Lutfi Coka: Fjalë të mencura nga thesari ynë popullorë.

Mencuria jonë popullore Budallai ka fat vetëm në përralla!… (dhe…

NË KUJTIM TË 17 KALLNORIT TË ZI, PËRJETËSIMIT TË HEROIT TONË KOMBËTAR

Dy poezi të poetit, Kasam SHAQIRVELA, për GJERGJ KASTRIOTIN-SKËNDERBEUN ***…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- PËRTHJESHTIM

Poezia për mua është art i qenies, identitet dhe  shtet.…

ETIMOLOGJI: Kasam ShAQIRVELA- LASHTËSIA FLET SHQIP

ETIMOLOGJIA E EMRIT TË LASHTË QË FLET SHQIP Shumë herë…

In Memoriam: NDAL GJNOCIDIT NDAJ SHQIPTARËVE…!!!

Në shenjë përkujtimi të masakrave serbe në Kosovë që të…

Letersi Shqiptare: Atdhe Geci – DJE NUK ËSHTË SOT

  E dashur, në kulturën time dhe virtytin tënd, fjala…

Letersi Shqiptare: Kasam ShAQIRVELA- ME PAS KANË

PO TË ISHA Po të isha unë një lumë… Të…

“Krimet e nderit” dhe etiologjia e këtij fenomeni kriminal- pjesa 1

Duke përcjellur me vëmendje shumicën e reagimeve dhe shpjegimeve, të…

 

Shperndaje ne