Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Palestina pas rënijes së Perandorisë Osmane dhe rrënjet e organizatave terroriste

Me rastin e rishpërthimit të konfliktit izraelito-palestinez, Institucionet e Republikës…

Miftar Hasani, veprimtar e humanist i Bujanocit

Miftar Hasani, veprimtar e humanist i Bujanocit (26.08.1909-28.11.1978) Miftari është…

NjË PRUSH PRET NË VATRËN TIME

Për sot kam përzgjedhur, për ju, një poemë nga libri:…

PRITMË SE VIJ…

Poezi nga: Kasam Shaqirvela ** PRITMË SE VIJ Eh moj…

Publicistika e Dashamir Alliut si revoltë ndaj anomalive në shoqërinë mbarëshqiptare

Zymer Mehani Publicistika e Dashamir Alliut si revoltë ndaj anomalive…

ARB, ALB, ALP, ARBI, ALBI, ALPI, ARBA, ALBA, ALBAN, ALBANIA

(6) Rrënjët Tona: Sa ALBANI ka nëpër botë? Një emision…

LIDHJA E BURRAVE SHQIPTARË

* Për nder të 143 vjetorit të njërës ndër ngjarjet…

Lutfi/coka/Heroi i kosoves Halit coka

Lutfi coka/ Halit coka Hero i dekretuar në piramidën e…

Tipet e avionëve të shteteve anëtare të NATO-s që bombarduan Jugosllavinë

Gjatë Operacionit Forcat Aleate, në konfliktin e Kosovës, tre palë…

ÇKA PO NDODH NË KULLAT TONA

Poezi nga: Kasam SHAQIRVELA * Atyre shqipfolësave që, me flamur…

MREKULLIA E MBIJETESËS SË NJË KOMBI pj.2

( Nga Atllantido-Pellazgët – tek Shqipetaro Arbërit e sotëm )…

Rroli i SHBA-ve në bombardimin e Jugosllavisë-Pjesa 2

Intervenimi humanitar i NATO-s, në rastin e konfliktit të Kosovës,…

“Jasharët” Epope e lavdishme e kombit tim

  Mendim për Jasharët a keni?Se kush janë a e…

Rroli i SHBA-së në bombardimin e Jugosllavisë- pjesa 1

Europa nuk do ishte sot, siç është, nëse s’do ishte…

Intensifikimi i bombardimeve të NATO-s kundër Jugosllavisë

Caqet e para të sulmuara në natën e parë të…

Uck

Lutfi coka/Poemë kushtuar UÇK UÇK Lavdia e Kosovës Krenaria e…

Përfshirja e NATO-s, në konfliktet në ish-Jugosllavi

NATO e formuar në Traktatin e Atlantikut Verior, më 4…

Shtypja dhe shkatërrimi i mbrojtjes ajrore serbe gjatë bombardimit dhe raketimit të NATO-s

Faza e parë e Operacionit Forcat Aleate, ishte shtypja dhe…

RACËS ARBËRORE

Bukuri e rrallë(racës arbërore)Bukuri e rrallëqë të josh…dhe kur flet…

Prof. Refik Hasani: Pozita e shqiptarëve në Medvegjë, Bujanoc e Preshevë

Pozita e shqiptarëve në Medvegjë, Bujanoc e Preshevë Prof. Refik…

TË VËRTETAT E PA THËNA NGA ELEFTHERIA MANDA NË :ÇAMËT MYSLIMANË TË EPIRIT (1923-2000)(¹)

AUTOR: FAHRI DAHRI Trajtimi historik për banorët e Thesproti-Çamërisë, është…

Letërsia Kombëtare: Hamit Taka: LE T’JU THEME

LE T’JU THEME Le t’ju them: i harruar prej zilisë,Le…

Letërsi Kombëtare: VATRAT TONA

NË VATRËN TIME Gacat e prushit i kam mbuluar me…

Thënje Kombëtare: ” Jam gjak pellazg prej Çamërie …

“Jam gjak pellazg prej Çamërie Shqiptar jam edhe në rrënoja…

Bazat ajrore të NATO-s që u përdorën gjatë bombardimit të Jugosllavisë

Në vitet 1908-1912, patriotët shqipëtarë e kishin orientuar Shqipërinë drejt…

Arsyet e bombardimit të Jugosllavisë nga NATO

Arsyet e bombardimit të Jugosllavisë nga NATO Në përgjithësi është…

Rrjedha e bombardimeve të NATO-s kundër Jugosllavisë

Rrjedha e bombardimeve të NATO-s kundër Jugosllavisë Planin original të…

REPUBLIKA E ÇAMËRISË

Mision Çamëria shtatëzaninë e mori në Kosovë, shtatëzaninë e ndjeu…

DYMIJËVJEÇARI QË IKU NA SHPËRNDAU FILLIMMIJËVJEÇARI I TRETË KËRKON NDËRGJEGJESIM PËR TU RIMBLEDHUR

Të ecet hap pas hapi, me mend në kokë! Kohë…

Letërsi Kombëtare: Idajet Jahaj “Argjendarët e metaforës”

Lexim i librit të Idajet Jahaj, “Argjendarët e metaforës”. PËRQAFIM…

PORTRETE HERONJËSH: AFRIM K. ABAZI (07.06.1963 – 19.03.1982)

AFRIM K. ABAZI (07.06.1963 – 19.03.1982)

“Biznesi kriminal-Krimi i organizuar” ku avokatët e caktuar shërbejnë si ndërlidhës-ndërmjetësues në korrupsion, shit-blerje të drejtësisë, falsifikim dokumentesh etj

“Biznesi kriminal-Krimi i organizuar” ku avokatët e caktuar shërbejnë si…

Thënje kombëtare: Shtetit i duhet mençuria, përkushtimi dhe atdhedashuria.

“Shtetit nuk i duhet, as mosha, as gjinia, dhe as…

Wenn Wahrheiten auch von wissenschaftlichen Institutionen bezweifelt werden! – (AL) KUR TË VËRTETAVE U HIDHET DYSHIM EDHE NGA INSTITUCIONET SHKENCORE!

Hallo Professor Ashrefi!. (Ein Abkommen mit Besorgnis angesichts der Täuschung…

KËNGA E ËNDRRËS SË MURUAR – DER SONG DES MURALDREAM

KËNGA E ËNDRRËS SË MURUAR ( Poetit, Atdhe Geci )…

Të mendojmë dhe veprojmë shqip!

/Të mendojmë dhe veprojmë shqip Të vërtetat për pushtuesin flasin…

Dielli nuk më nxeh!?

Dielli mё nuk nxeh Te gjithёve na prek jeta,na prek…

SHPËTIMI I HEBRENJVE DHE USHTARËVE ITALIANË GJATË LUFTËS II BOTËRORE

Një paraqitje në Tv RTSh2 më 30 Janar 2021 ku…

LIGJI GREK 2636/1940 NUK KA LIDHJE ME ARVANITËT VENDAS MUSLIMANË

Pjesa jugore e Shqipërisë së Poshtme thërritet nga shqiptarët me…

Mjekrra stoli per mendjen

Mjekrra Na ishte njëherë Në kohë të vjetra Për burra…

LETËR NGA PELLAZGJIA: Nipër e stërnipër pellazgë, ilirë, dardanë e epirotë!

Nipër e stërnipër pellazgë, ilirë, dardanë e epirotë! Ne pellazgët…

Brahim AVDYLI: AUREOLA E DRITËS APO FANTOMA E ERRËSIRËS[1]

Ndërsa të gjithë popujt e tjerë, të cilët kanë synime…

Lista e "Binomit të Shpresës"

Lista e “Binomit të Shpresës”! E kam theksuar disa herë…

Dëshirë,dhimbje urrejtje!

Dëshirë,Dhimbje,Urrejtje! (Poemë) Dal nga shtëpia Me plot gëzim, Të vrojtoj…

LETËR E HAPUR KRYEGJYQTARIT TË GJYKATËS SPECIALE PËR KOSOVËN NË HAGË, ZOTIT NIKOLA GIJU

Zotit NIKOLA GIJU, Kryetari Gjykatës Speciale etnike për Kosovën në…

Po na ndajnë edhe ata që duhej të na bashkonin…

1.Megjithëse numri i tyre është i madh, po dëgjohen rrallë…

Shqipëtare! Urime dhe gëzuar vitin e ri 2021.

Shqipetare! Urime dhe Gëzuar , të gjithë shqiptarëve , kudo…

Coka lutfi/Kosovë e Shqipëri!

Kosovë e Shqipëri E dashur Kosovë! E nderuar Shqipëri! Një…

MESAZH URIMI NIPAVE DHE MBESAVE TONA NË NDËRRIMIN E VITEVE 2020-2021

Nga Fahri Dahri Sipas Deklaratës të Përgjithshme mbi të Drejtat…

Opinion-Reagim: A jemi në realitet (a jo?) si shtet shqiptar londinez i pavarur dhe sovran?

Kufijtë detarë të Shqipërisë nuk mund t’i vendosë, zgjidhë e…

 

Shperndaje ne