Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Lutfi coka/ Manipulim plot intriga

Manipulime plot intriga Qaj për ty KosovëQaj për ty Shqipëri,Për…

Shqipëtar, gezuar Krishtlindjen dhe urime viti i ri 2021

Shqipëtar, gëzuar Krishtlindjen dhe urime viti i ri 2021. Stafi…

“Një dyzinë politikanësh'”

Një“Dyzinë“politikan!? (Poemë 30 vite ,reforme apo antireformë) Në vitet nëntëdhjetë…

Popullit tim

Popullit tim O popull Shqiptar Dilni nga gjumi! Se shqipërisë…

Lutfi Coka / Dy poezi

Thirrje politikanve! O ju politikanëTë Shqipërisë mbarë,Mos shijoni supënGatuar me…

NE E DIMË KUSH JEMI: Fiset epirote, dëshmi e prejardhjes pellazgjike. (II)

  “NE E DIMË KUSH JEMI”      1.-Fiset epirote, dëshmi e…

Jam Shqiptar,të jem i lirë

Jam shqiptar e jam i lire Jam shqipar e jam…

Shqiperia ime

Shqipëria ime! O Shqipëria ime Vend i bekuar, Në shekuj…

II.- NE E DIMË KUSH JEMI!

 2.-  Një dukuri e ndryshme në pamje, por e njëjtë…

Ju këndoi politikaneve tanë

U këndoj politikanëve tanë Nami na ka dalë si popull…

Dëshmitari dardan i Manastirit të Deçanit

Arsyeja e emërtimit ”dardan” është për t´i qëndruar besnik faktit…

Për Shqiperinë

”’PER SHQIPERINE”’ Në Shqiperi u rritaNë’atë vend si drita. Ajo…

Shqipëtarë! Urime pavarësia e Shqipërise 28. Nentori i 1912-tës

Sot është ditë e shënuar në kalendarin tonë kombetarë ,…

Hipokrizia Politike!

Veprimtaria e politikanëve tanë qëndron ndryshe. Ata janë më të…

Dhimokiti – gjuha e sotme greke- Katharevousa e kishës dhe e organizatës së fshehtë fetare Filiki Eteria të Rusisë? – Para vitit 1830 nuk ka patur grekë.

Nga Saimir Lojla Më 20 tetor 1827, në jug të…

Armët e Serbisë, në sulmet terroriste islamike në Europë ( Pjesa 1) !

Islamistische Terroristen mit serbische Kalaschnikows in Europa Duke marr shkas…

JAM DHE DO TË MBETEM PËRJETËSISHT SHQIPETAR

“JAM DHE DO TË MBETEM PËRJETËSISHT SHQIPETAR” Teofil Haxhimihali (1867-1934)…

PENGU I MUZËS SË VARGJEVE

(Brahim AVDYLI, MUZAT E VARGJEVE, poezi,Botimet MESHARI, Prishtinë 2020) Autor…

Polic të Grupës së xhihadistëve të Policisë së Kosovës, edhe nëpër terr bëjnë “xhihad”!

  Duke qenë shumë i shqetësuar për viktimat e akteve…

Naim Shqipëria

Shqipëria, gjall’ ka qenë, / Shqipëria, gjall’ ka qenë, /…

Mbështetje të hapur, mbështetje të tërthortë të terrorizmit islamik dhe propagandë moderne terroriste islamike nga zërat armiqësorë të Kosovës

Ditëve të fundit, kemi pa një seri ngjarjesh që kanë…

BASHKJETESA FETARE E SHQIPTARËVE DHE ANA TJETËR E MEDALJES

     “Shqipëtar i vertetë ësht’ ay që ka mëndjen’…

DORA QË ZBULON SIMBOLIN 12 000 VJEÇAR TË BESIMIT ARBËR

Ky popull (shqipetar) (…) i vjetër sa fosilet, sa stalaktitat…

Neo-osmanizmi në Gadishullin Ballkanik, në Europë dhe në Trojet Shqipëtare!

Perandoria Osmane, e rënë që para 1912-ës, por që pas…

Letërsi Kombëtare: Shkrimtari është ndërgjegjja e kombit

Shkrimtari është ndërgjegjja e kombit (Disa fjalë për krijimtarimë e…

Lutfi Coka/ Po vuajmë nga vetëkenaqesia

Lutfi Coka/ Po vuajmë nga vetëkënaqësia ! Kur do të…

Lutfi Coka/ UCK Lavdia e kombit

UÇK Lavdia e kombit! Jemi të lemeritur çfarë po ndodh…

Lutfi coka/ Për ju politikanë e qeveritarë!

Për ju,Politikanë dhe qeveritarë ! Politikanë dhe qeveritarë! Asnjëherë sovrani…

Do të bëhemi Izrael i Gadishullit Ilirik

Njohja e ndërsjellë Izrael-Dardani është ngjarja historike, hapja e ambasadës…

LETËRSI KOMBËTARE: Brahim (Ibish) Avdyli – ZOGU DHE KËNGA

Leximi i shënimit apo i tregimit të Agron Ilirianit, i…

Lutfi coka/Pushteti nen ombrellen e korrupsionit!?

Pushteti në ombrellën korrupsoin! ________________________________________ Më thuaj për çfarë po…

Kohë paradoksesh!

Lutvi/Kohë paradoksesh Jetojmë në një kohë ku, në emër të…

Lutfi Coka/Mërgimtari

  Meditim mergimtari. Kёrkuam kuptimin, Nё valёt e mёrgimit. Nuk…

Lutfi coka/Liria pa kufi!?

  Lutfi coka/Liria pa kufi!? Mbretërit e kohës sonë,në kësulën…

Lutfi Coka/Kuq e zi vlera e kombit

“Kuq e Zi “vlera e kombit Bashkëkohësia jonë nuk përputhet…

Kush po lexon në ditet e sotme!?/Lutfi coka

Kush lexon sot! Sot ata që shkruajnë bukur nuk po…

Lutfi coka/Proteste memorje

Protestë memorje!? Vlersoni heronjtë dhe UÇK !? Kushyuar 24 gushtit…

UNIVERSALIZMI DHE NACIONALIZMI

  Qysh prej shekujsh vazhdon lufta midis këtyre të dy…

Protesta e një nëne për politikanet e shekullit te ri

Jam një nënë shqiptare që po jetoj dy sistemet dhe…

Lutfi coka/Po kriminalizohet e shkuara,per te maskuar te Ardhmen

2-Po kiminalizohet e shkuara për të maskuar të ardhmen. Partitë…

Dokumenti i shërbimit sekret serb: Sa më shumë xhami në vende të dukshme. Përpunoni ata që dalin në publik. Rinia duhet larguar në Perëndim

Skenari se si Serbia synon që ta rikthejë Kosovën. Në…

Rreziku nga neo-osmanizmi në Trojet Shqipëtare!

Historia është duke na u përsëritur! Në shtator 1371, pas…

ALARM !

ALARM ! Sërish, përmes tokave tona, rrezikohemi ne,rajoni, dhe e…

Ju na sollet lirine, Ne ju shkruajme historine

Ju na sollët larinë,ne ju shkruajmë Historinë Lutfi coka. Kosovë…

Hoxhallarët rus, serb, turq e çerkez sërish i kemi në Bashkësitë Islame dhe xhamitë e Atdheut tonë!

Ditë më parë, në një debat në një emision televiziv,…

Përballë këtyre gënjeshtrave “hyjnore” qëndrojnë individët…Gënjeshtra shkon lak e më lak, duke u shpërbërë, në dhjetra ndarje të feve, në drejtime të së njëjtës fé.(IX)

SIMBOLIKA E SHKRIMEVE TË THOTIT DHE KRIJIMI I FEVE TË…

I.-DENONCOHEN SHKELJET E TË DREJTAVE UNIVERSALE TË NJERIUT NGA EURO-ATLANTIKËT!

  Gjatë shekujve VI dhe VII, pas Krishtit, në Gadishullin…

KUR SHQIPTARËT DO TË NGRENË NJË MEMORIAL NË KUJTIM TË SHFAROSJES (HOLOKAUSTIT) TË POPULLIT SHQIPTAR  PREJ GENOCIDIT SËRBO-GREK?!!! 

“Togje kufomash shqiptare vatër më vatër, shtëpi të rrënuara, nëna…

Cikel me poezi/Lutfi coka

Rinisë sonë (Cikël me poezi) Rini e këtij vendi, Të…

ANTONIO BELLUSHI, NGJITJA NË MAJË E NJË ARBËRESHI

Arbërit e jugut dhe mesit të Gadishullit Ilirik filluan zhvendosjen…

 

Shperndaje ne