Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Historia Kombëtare: Atdhe Geci- SHTËPITË- SHKOLLË

        SHTËPITË-SHKOLLË Në jetën e popujve të…

Etimologji: Dr. Fatbardha Demi: «THE»-FJALË ME TË CILËN TITANO- PELLAZGËT THURREN MITET DHE FILOSOFINE E TYRE

«THE»-FJALË ME TË  CILËN TITANO- PELLAZGËT THURREN MITET DHE FILOSOFINE…

Letërsi Kombëtare: ATDHE GECI – ILIRI NË ILIRI – Katër poezi nga “Kanuni poetik” I dhe II

ILIRI NË ILIRI – Katër poezi nga “Kanuni poetik” I…

Letërsi Kombëtare: Atdhe geci – TROKIRJE ÇAME

TROKIRJE ÇAME – gjashtë poezi   Nga gjaku i të…

KRYEKËNGËS SË ÇAMËRISË

Pesë vjet të Kushtetutës të Republikës së Çamërisë dhe Himnit…

Poezi nga Kasam Shaqirvela: SANXHAKUT TIM

KOSOVA PËR SANXHAK (Sanxhaku për Kosovë) Sanxhaku im….Sanxhak kalvaret si…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- RËNIA E GREQISË

RËNIA E GREQISË Dielli i heshtur që nxehë  mbi Çamëri…

Hixhabi e fetë në Shkolla dhe regresi në Republikë të Kosovës

Është absurde që në ditët e sotme, ku çdo person,…

Atdheu ynë kërkon denbabaden tokën e saj, Epirin pellazgo-shqiptar, Çamërinë!

SHQIPËRIA ËSHTË MË E MADHE SE SHQIPËRIA Republika e Çamërisë…

Letersi Kombëtare: Atdhe Geci – KOMB SË FUNDMI I ÇLIRUAR

KOMB SË FUNDMI I ÇLIRUAR   Jam  tek një  guri…

Kultura Kombëtare: Kushtetuta e Republikës së Çamërisë

LAJM I MIRË PËR KOMBIN Në Prishtinë, Shtëpia Botuese „Lena…

Letërsi Shqiptare: Atdhe Geci – Z E M Ë R G J E R Ë S I A

Z E M Ë R G J E R Ë…

TOKAT ÇAME NUK FALEN…NUK LEJON GJAKU I DERDHUR PËR LIRI

NË SHENJË PËRKUJTIMI PËR GJENOCIDIN E BËRË NGA SHTETI I…

Letërsi Kombëtare: GJAKUT TË DERDHUR ÇAM BRIGJEVE TË ÇAMËRISË

NË SHENJË PËRKUJTIMI TË GJENOCIDIT TË BËRË NGA SHTETI I…

Shqipëtarët dhe veçmas Shqipëtarët e Luginës të largohen nga influenca turke

Arsyeja është e thjeshtë, Shqipëtarët( e veçmas Shqipëtarët e Luginës)…

SALI ÇEKAJ

SALI ÇEKAJ I lindur në Broliq të Pejës N’Dukagjinin e…

Letërsia Kombëtare: Kasam ShAQIRVELA- S’KA ÇARE PA U BASHKUE

PENË E PUSHKË T’I BËJË NJË Po mundohem me tru…

Letërsia Kombëtare : Kasam ShAQIRVELA- LASHTËSIA JONË

JO ORE JO … (lashtësisë sonë) Jo bre jo, ……

Letersia Kombetare: Kasam SHAQIRVELA – PLAGËT TONA

ALBUM PLAGËSH Dardani ti kënga ime e moçme Përmendësh e…

Atdhe Geci: MONOLOG I ADEM JASHARIT

MONOLOG I ADEM JASHARIT   Kosovë, dita e arbërorëve ka…

Analiza: Agresioni rus në Ukrainë, qeveritë tona do duhej të ndërmerrnin veprime për ta hedhur Serbinë në anën e Rusisë

Viteve të fundit, shohim në vazhdimësi acarim të raporteve në…

Atdhe Geci: SHQIPTARËT JEMI PELLAZGËT

Shkencëtari e dinte të vërtetën, por kishte frikë dhe e…

Analiza: Skender Jashari – Drejt fundit të Federatës Ruse

Lufta ekonomike që Perëndimi, i kryesuar me SHBA-në, i ka…

Përvjetori i aleancës ortodokso-islamike me rastin e rënijes së qytetit të Shën Konstantinit( Konstantinopojës)

Si sot, më 1 qershor 1453, Sulltan Mehmet Pushtuesi, ia…

Kultura Kombëtare: Prof. Belgizare Kryeziu – Ese    

Ese nga Prof. Belgizare Kryeziu            Biografia e Atdhe Gecit     …

Saimir Lolja: Sa ALBANI ka nëpër botë?

Rrënjët Tona: Sa ALBANI ka nëpër botë? Tv Ora News…

GURRA NAIMIANE

Miq të nderuar , sot po ju sjell poezinë kushtuar…

Rrënjët Tona – Cilat ishin perandoritë PRO dhe KUNDËR Shqipërisë?

Rrënjët Tona – Cilat ishin perandoritë PRO dhe KUNDËR Shqipërisë…

Letersi Shqiptare: Kasam Shaqirvela – NJI JETË TUE GËRRMUE

MINIERAVE… Qe besa, një kohë fort të gjatë ashtu sikurse…

Analiza: Skender Jashari – Etnitë dhe konfliktet ndëretnike në Rusi mund të rishpërthejnë!

Miti se ukrainasit dhe belorusët janë rus, gjegjësisht janë nën-kombe…

Përvjetori i Betejës së Rahovicës dhe përkujtimi për Dëshmorët e rënë në këtë rast!

Dje në fshatin Rahovicë, komuna e Preshevës, u përkujtu Beteja…

Analiza: Skender Jashari -Fillimi i Fundit të Putinit dhe Rusisë!

E kisha ëndërruar së paku 21 vite, ditën kur do…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – O N H E Z M I – emri i vjetër i Sarandës

  O N H E Z M I – emri…

Kasam SHAQIRVELA: PËRÇUDNIME SHQIPTARE

Shkrim nga Kasam SHAQIRVELA KATANDISJE NDËR NE (apo përçudnime shqiptare)…

Propaganda turke në Atdheun tonë për gjoja suksesin e dronëve turq në Ukrainë, kundër agresionit rus

Ka shumë propagandë në Trojet tona, për shumë gjëra që…

Dronët kamikaz në luftën e Ukrainës kundër agresionit rus

Pasiqë Rusia kishte bërë përpjekje në fazën e parë, që…

Nuk ia uroj të keqen Atdheut tim e as nuk ia uroj të keqen asnjë Shqiptari, që nesër mund t’iu ndodhë!

Ramazanin, Bajramin, as sot nuk mund t’ua urojë, sepse ua…

Letërsi Shqiptare: Kasam SHAQIRVELA – KUR DIELLI T’NA PERENDOJE

Një poezi paksa më tjetërfare, nga Kasam SHAQIRVELA * KUR…

Lufta guerile dhe e kombinuar e Ukrainës dhe Perëndimit kundër agresionit rus dhe rëndësia e raketave Javelin, NLAW dhe Stinger

Ukraina ishte denuklearizuar dhe në këmbim i ishte garantuar në…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci: “Kanuni poetik” I dhe II

Dhjetë poezi nga libri, “Kanuni poetik” I dhe II  …

Letersi Shqiptare: Kasam Shaqirvela – INKUIZICIONI NËPËR SHKOLLA

Një tregim i shkurtër i shkëputur nga libri: “Novela e…

Konfrontimi ushtarak i Perëndimit me Rusinë, me rastin e agresionit rus në Ukrainë

Në qarqet politike e sidomos në opinionin publik perëndimor, nuk…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – I VJESHTËM I KËTIJ ÇASTI

  I VJESHTËM I KËTIJ ÇASTI   Në Shqipëri i…

Pashkët(ringjallja) nga Lugina e Preshevës

Fshati im(Rahovicë, komuna e Preshevës) dhe Kisha e fshatit tim,…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Gashi- ULLI ME FUSTANELLË

ULLI ME FUSTANELLË Një ditë e përditshme  në shpirtin tim…

Letërsi Shqiptare: KANGË N’GJUH T’NANËS

* Cikël me poezi nga ga libri poetik, “Kangë n’gjuh…

Rusia paralelisht me agresionin në Ukrainë, është duke trajtu çështjen e islamistëve të saj

Bëhen gati dy muaj që bota tronditet me agresionin rus…

Lugina e Preshevës përballë neokolonializmit osmano-islam dhe turkifikimit sllav

Lugina e Preshevës edhe sot, si gjatë shumë rasteve në…

CIKËL POETIK: Kasam Shaqirvela- Gjuha e Kohës

Cikël me poezi nga libri, ”Gjuha e Kohës”, i Kasam…

Aktualitete: Rusia paralelisht me agresionin kundër Ukrainës është duke kryer gjenocid kundër minoriteteve të saj

  Me Agresionin kundër Ukrainës, Rusia paralelisht është duke: 1.…

 

Shperndaje ne