E frikshme: Traktati i fshehtë i Lodrës 1915, kishte hartuar zhdukjen e Shqipërisë

Harte_1912Biblioteka e Kongresit Amerikan, publikon hartën famëkeqe të Traktatit të fshehtë të Londrës, i cili kishte hartuar planin për të zhdukur shtetin shqiptar nga harta e Evropës.

Por si do të shkatërrohej Shqipëria sipas Traktat të fshehtë midis Fuqive të Antantës (Francës, Anglisë, Rusisë) dhe Italisë?

Pjesa veriore e Shqipërise që përfshinë Malësinë në veri, në lindje Dibrën, deri në qytetin e Lezhës në perendim, dhe në jug deri të qyteti i Krujeës, ky territor do t’i ipet Serbisë dhe Malit të Zi, transmeton zeri.info.

Pastaj Serbisë i ipet e drejta të projektoj dhe ndërtoj linjën hekurodhore Danum-Adriatik.

Traktati parashihte formimin e një Shteti Islamik Shqiptar, me një territor shumë të vogël i mbikqyrur nga Italia. Italia do të marrë territorin jug-perendimor që përfshin Vlorën, dhe i ishullin e Sazanit.

Greqia do të marrë pjesën jugore të Shqipërisë. Ky ishte një traktat gjenocidial kundër popullit me të vjetër në Evropë, që po të zbatohej do të kishte shuar përgjithmon egzistencën e popullit shqiptar. /Zëri/

harta_komplet

Shperndaje ne
Updated: 28 Mars, 2015 — 06:43

The Author

Flamur Maxharri

20 Comments

Add a Comment
 1. Një plan i tillë i ngjashëm, është shtjelluar edhe nga Historianët tanë si; Hakif Bajrami, Ali Hadri dhe Zekerija Cana!

 2. shqiptar koptoni mir dhe mos u tradhtoni sejemi te shkolluar dhe uluni dhe venja gishtin kokes ,koptine mir se sa fort na don evropa rrospi.

  1. le ta kerkojme fajin me shume tek vetja se i huaji i huaj mbetet ,shume prej atyre qe masakruan popullin shqiptare si esat pash toptani e napolon zerva me shok apo dhe janullatosi sot jane gjak i prishur shqiptar,,le ti mbajme nen kembe e jo ne krye te oxhakut keta lloj edepseza ,,qe te mos na i heqin gurret e themelit te kombit ,,

   1. Greece & Turkey are shit

    Napolon Zerva nuk eshte Shqiptar, nuk ishte se ka vdekur kerma! Ai ishte vlleh qe jetonte ne Cameri!

  2. O Ilir, më së pari mëso të shkruash Shqip e pastaj hiqu si i shkolluar, sa i përket Evropës rrospi, po fajet i kemi vet o Ilir se Shqipëtarët kan ndërtuar shtete në Egjipt ,Turqi e Moldavi po në Shqipëri jemi gjakos mes vehte. Kështu që leje Evropen rehat e të mirremi me vehten tonë.

 3. Shqiptaret si paten shkollim te pergaditur si te pa shkolle,nji krye kane

 4. Bert’holldi eshte hero i pavarsise ae Shqiprise 1912

 5. Po edhe mund te kishte ndodhur sepse shqiptare t u ben me islam se arabet

 6. Dokumentat diplomatike te Frances jane te hapura e munt te shikohet e verteta …Shqiptaret mbeten naiv , me historine e tyre te fallsifikuar , si edhe me “panvaresine ” deleguar nga xhonturqit ne 1912 e sot festojne coptimin e trojeve te tyre , ne te vertete ajo dite duhet te mbahet si dite zije .Mos ngateroni shqiptaret me shqipfolesit turkoshane e anti-Skenderbej…Hapni syte !

 7. Adnan Hajredini Preshevë

  Kjo gje u pa dhe sot e kesaj dite shqiptaret po i vuajn te kqijat e traktatit te Londres por ajo kaloi dhe na mbeti nje cope shteti i gjymtuar te cilin sot po tu jepet mundesia ketyre matrapazeve ne pushtet keta dota shesin e dota zhdukin sikur nuk ka qen fare. Shqiptaret jan ne gjum, shih ne Shqipri, Kosov, Maqedoni e ne Preshev e gjith andej ku ka shqiptar pushtetin e udheheqin bandat kriminale te krimit te organizuar dhe servilet e armiqeve shekullor. Shqiptaret si asnjeher me par nuk i kan patur punet me ngusht se tash, kush na ka faj? neve vet qe i kemi lan keta matrapaz te na udheheqin. Sot burgosen, vriten e naperkamben veteran te luftes, clirimtaret shpallen fajtor ndersa servilet hero.Deri kur keshtu me neve? Deri sa te zgjohet edhe njeher Avni Rrustemi e ti heq qafe te gjith keta faqezinj te pa shpirt qe nuk njohin zot as komb qe jan ngulfatur me krime dhe korrupcion dhe kan varferuar popullin skajshmerisht ndersa keto banda jan ber miljarder dhe te gjith heshtin sikur nuk din gje, kush po mendoni se vjen e ja rregullon punt juve? A nuk paska Shqiperia Intelektual ku jan ata? Nje shtet qe nuk ua siguron buken e gojes popullit te vet ai nuk mundet me qen shtet. Esht rrezik i madh per shqiptaret ne rast te nje shperthimi te luftes tret botrore se veshtir se dote mbijetojm si shtet ashtu si jemi duke vazhduar.

  1. Keni folur shume sakte zoteri.
   Por me sa duket eshte e veshtire ta zgjosh kete popull qe qenka I destinuar te humbase.

  2. Te lumt o Andan! Kujt po i flasim! ??

 8. Vullneti i popullit Shqiptar per mbijetes dhe egzistim eshete shum i madh nder shekuj,nuk patohem me pestimistat qe shkruani pa menduar mir armiqsia ne popullin shqiptar nga lindja perendimi veriu dhe jugu te gjitha duhet ti analizojm mir sidomos elitat politika per projektin e bashkimit te trojave Shaiptare ne nje shtet sa me pare sepse egersirat ndaj popullit per Asimilim dhe coptim dhe zhdukje te Shqiptaris jan ne rritje.

 9. jo vetem ne atehere o churchilli kete plan ka pasur gjate luftes se dyte,dhe prapé é kané

 10. Sot jem 25 miljon shiptar ne bot kem pasuri nentoksore mbi se 20 triljon eru qe qdo shiptar qe Lind Lind miljoner per shkak se e dojm vetveten njeri tjeterin shum per at i kena punet keshtu Long live Usa se per ne ?????⚔

 11. “Armiku i shqiptareve estet vet shqiptari” thoshte e thonin shume rilindas te kohes. Prandaj duhet qe sa me pare ti konsulidojme rradhet tona dhe pastrojme terenet nga akadamiket e profesoret tradhtar te kombit.

 12. Shqiptarët janë pasardhësit e Ilirëve – Pellazgve, krijues të qytetrimit.
  E kaluara e ëmbël por e vështir.
  E sotmja është në rrugë të mirë,por sakrifikim e pastrim shpirtëror.
  E ardhmja e afërtë Shqipërija e bashkuar zgjidhë nynin shekullor.Krijon paqë dhe stabilitet në Evropë. Evropa mund të ndjek rrugën e SHBA-ve, të quhet SHBE, sipas themeluesit të SHBA-ve që ishte me origjinë shqiptare. Shqiptarët janë raca më e bukur në botë.

 13. Si shpjegohet qe ne jemi armiqt e vetvetes

 14. Ali pashë tepelena

  Shume e sakte

 15. U boft bashkimi i Teritoreve Shqiptare ngreni busta nga 12th

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.