Kategori: Reagime

Tmerri qe ka kalpuar kombin tim

Po të ishim një, siç duhet të jemi (është edhe porosi nga parardhësit tanë), a do guxonte dikush nga të tanët, të thoshte apo çoftë edhe të mendonte, e lere më të vepronte ndryshe,në shpërputhje me interesat e vendit? Kurrë. Ai-ajo do të ishte i detyruar të përfillte, me përpikmëri kërkesat legjitime të popullit. Nuk […]

Mediet e caktuara propaganduese të radikalizmit, ekstremizmit dhe terrorizimit islamik si nxitëse të akteve terroriste islamike kundër personave të caktuar në Republikë të Kosovës

Ky fenomen është vërejtur që në vitet 2003 e këndej. Propaganduesit e radikalizmit, ekstremizmit dhe terrorizmit islamik kanë kuptuar që mediet, rrjetet sociale janë një pushtet në vete, përmes të cilëve mund t’ia imponojnë bindjet dhe mentalitetin e tyre një mase më të gjerë. Kisha vërejtur edhe unë personalisht, por edhe disa miq, që një […]

Paditen mediet të cilat propagandojnë radikalizma, ekstremizma dhe nxisin akte terroriste

Ka kohë që vazhdimisht dëgjojmë sesi portale, gazeta e adresa false a anonime fyejnë, shpifin, propagandojnë ekstremizma a nxistin akte kriminale, e që nuk janë sanksionuar, nuk janë ndjekur ex officio nga Institucionet kompetente të Republikës së Kosovës. Më 12.09.2019, në Gjykatën Themelore në Prishtinë, paditësi Skender Jashari ka paditur Portalin Koha Islame, Gazetën Impakt […]

Si Serbia ashtu edhe propaganduesit e terrorizmit islamik, kundër disa ish të dënuarëve të Grupit të Dobrosinit

1 Si Serbia ashtu edhe propaganduesit e terrorizmit islamik, kundër disa ish të dënuarëve të Grupit të Dobrosinit Serbia në vazhdimësi, akuzoi, arrestoi, përndjeku nacionalistët shqipëtar, veçmas Shqipëtarët e Luginës së Preshevës, të cilët Identarisht, Ideologjikisht dhe Shpirtërisht janë të lidhur, drejtuar nga Europa dhe SHBA-të, të cilët i promovojnë Kulturën, Historinë dhe Interesin Kombëtar […]

Sërish Serbia kundër Shqipëtarit katolik të Luginës së Preshevës, në Republikë të Kosovës

Javëve të fundit, kam vërejtur intensitet të shtuar të kërcënimeve, që më bëheshin në adresën time të facebookut dhe në rrugë. Duke mos publikuar në këtë rast detajet, por vetëm informatat e përgjithshme, tashmë kam kapur çdo informatë në lidhje me këtë rast. Fillimisht pandehja që ishte thjesht ofenzivë e tërësishme e agjentëve islamik të […]

Kërcënimet konkrete paraprirëse që lidheshin me tentim-kidnapimin dhe tentim-vrasjen e 27.05.2009

Luginasit që na njohin, e kanë të vështirë t’i nuhatin prapavijat e veprimeve të Serbisë kundër familjes time të ngushtë. Mirëpo pa i shqyrtu dhe analizu më në detaje, rastet konkrete të kërcënimeve të ndryshme, nuk mund të nxjerret lehtësisht qëllimi i Serbisë-qëllimi i tillë është i fshehur. Historikisht dihej që Serbia angazhohej në identifikimin […]

Pal Islam Idrizi: Drejtuar njerëzve (atyre që shtiren) të zotit !???

“Drejtuar njerëzve (atyre që shtiren) të zotit”!??? Nga unë,biri i një populli që e krijoi vet ai,-ZOTI-. -Ashtu si dikur…turku ngrinte çadra për rrethë qyteteve,kështjellave,priste me ditë,javë e muaj të tërë,dhe pastaj sulmonte,pabësishtë dhe padrejtësishtë si një vrasës. Sot nuk ngre çadra…por xhamia që kanë të njëtin funksion kazermat ashtarake. -Dikur,jo shumë largë!Kërkonin “xhamia”! Dhe […]

Luftëtarët e huaj terrorist në Republikë të Kosovës do duhej të ndjekeshin penalisht për Tradhëti para se gjithash!

Republika e Kosovës përballet me dukurinë e terrorizmit islamik, që nga vitet 1990/1992, kur shërbimet sekrete serbe, intensifikuan përpjekjet për etiketim të Shqipëtarëve si “ekstremist islamik, e pastaj edhe si terrorist islamik”! Dërgimi i të rinjëve Shqipëtar, për të kryer shkolla teologjike salafiste, në vendet arabe, ishte i dirigjuar nga Serbia. Teologjia salafiste në thelb […]

Intelektualët Shqiparë të Kosovës: MEMORANDUM

-Kombeve të Bashkuara:  -Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara;  -BE-së dhe Instancave të saj;  -Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Presidentit të saj;  -NATO-s dhe OSBE-së;  -Presidenteve e Presidentëve; Kancelareve e Kryeministrave të të gjitha shteteve Perëndimore;  -Të gjitha Organeve Botërore;  -Instancave të tjera ndërkombëtare dhe kombëtare;  -dhe Opinionit Botëror dhe Shqiptare    MEMORANDUM  […]

Donika Kastrioti

Armët e kryeheroit Gjergj Kastrioti, duhet ti kthehën Shqipërisë-shqiptarëve. Eshtë vërtet e turpshme. Varret e të parëve,Kockat e tyre na i zh’varrosën, mbi ta kërcenin, deri sa i bënë cop cop! Armiku turk, kockat e të vdekurve ua hidhte qenve, siq ishte rasti me Misionarin-luftetarin Pjetër Bogdani. Herë turku e herë sllavët, armiqët e kombit […]

Marin Mema: Eleni Teocharus, ne jemi me te drejten e te verteten, Shqiperia ka burra, ka djem, ka gra, ka femije, ka shqiptare qe dine te duan e mbrojne kete vend….

Nderi i Kombit Marin Mema shkruan: Nje Eurodeputete greke nga Qipro erdhi ne Tirane ne emer te PBDNJ ( e cila ne leter duhet te jete nje parti qe bashkon , mbron, pa paragjykim te drejtat e njeriut) e tha se tashme na qenka momenti te mbrohen te drejtat e Vorio Epirit,per te mos perfunduar […]

O Sali Berisha! po te ishin gjallë Bajram Curri dhe Tahir Sinani nuk do të kishin lënë as vend për varr në Tropojë.

Letër publike Sali Berishës Sali Berisha e akuzove Enver Hoxhën dhe Fadil Hoxhën se e “paskan tradhtuar- shitur Kosovën”. Orë burr, me sa e dijmë ne Ju jeni mjek. Ku e keni gjetë atë dokuemnt të pazarit të “shekullit” për Shqipërinë Kontinetale (Kosovën dhe viset tjera të robëruara…). Trego he burr?. Po bëhen 45 vjet […]

Opinion -Analiz -Reagim: Pse po keqpërdoret numri i luftetareve të dalë nga lufta çlirimtare e ishë uçk-së.

  Gepostet von Gjergji Harka am Freitag, 20. Juli 2018 Cila mund të jetë konkretisht edhe njëra ndërë arsyet kryesore vendimtare ,e mbifryrjes në ekstrimitet ndoshta paksa,,- të numurit të kategorive të dala nga lufta çlirimtare e ishë uçk-së. Pse po dezinformohet demonizohet anatemohen poshtërsisht qëllimisht kriminalisht kundrejt numurin realist të kategorive të ishë uçk-së ,pikërisht […]

KUSh PO VJELl VRER KUNDRA NEVE

PSEUDOHISTORIANË DhE PSEUDOKLERIKË TË LAJThITUR (që po vjellin të pavërteta kundra figurave kombëtare shqiptare) Këta nuk janë veç halabakë por dhe mediokër të llojit të vet..! Nëse edhe ky far biçim historiani po thot të pavërteta kundra Gjergj Kastriotit sikurse edhe do klerikë shqipfolës trularë e shpirtshitur, që janë veçse argatë të armiqve shekullorë të […]

Obelisku i Xanthit

Profesori dhe akademiku rus V.A. Çudinov në mënyrë shkencore e paska ”zbuluar” se serbët e kanë prejardhjen nga aty ku janë sot por edhe më gjerë. I gjeti faktet bindëse se serbët jo vetëm që ishin banorë të Azisë së Vogël por edhe të Ballkanit. Çudi ! shkollat gjermane paskan dashur të iu mohojnë të […]

Akademik Rexhep Qosja: NUK E PRANOJ DEKORATËN E PARË DHE TË FUNDIT QË MË JEPET PREJ REGJIMIT TË TYRE!

Prej medieve mësova se qenkam i dekoruar me Medaljen Presidenciale në 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës: i dekoruar për pjesëmarrje në Konferencën e Rambujesë e të Parisit për Kosovën në vitin 1999. Është kjo Dekoratë e çmuar sepse është dekoratë për dhjetëvjetorin e Pavarësisë së Kosovës. Ajo u sjell nderim dhe mburrje atyre që u […]

Kolonel Dritan Demiraj: Ndjehem tmerresisht i zhgenjyer dhe i fyer me menyren se si u trajtua mbreme ne Prishtine flamuri kombetar.

Reagimi i Kolonel Dritan Demirajt Te nderuar miq! Ndjehem tmerresisht i zhgenjyer dhe i fyer me menyren se si u trajtua mbreme ne Prishtine flamuri kombetar. “C’ka bejme ne per vendin tone dhe jo cka ben vendi yne per ne” duhet te jete domosdoshmerisht motoja e tere shqiptareve kudo qe jane, e deshtimi per ti […]