Kategori: Intervista

VALËZA FUSHA- ZË PREMTUES NË QIELLIN POETIK TË KOSOVËS DHE MODERATORE E SHKËLQYER E RADIO LLAPIT

VALËZA FUSHA- ZË PREMTUES NË QIELLIN POETIK TË KOSOVËS DHE MODERATORE E SHKËLQYER E RADIO LLAPIT (Intervistë me poeten e re dhe moderatoren e talentuar të Radio Llapit, Valëza Fusha) Zymer Mehani: Cila është Valëza Fusha dhe nga është? Valëza Fusha: Valëza Fusha është bija e Besim Fushës dhe jeton në Podujevë. Zymer Mehani: Në […]

INTERVISTË ME POETEN HAZBIJE-DIELLZA HAJDINI

Intervista u zhvillua në valet e Radio Projekti 21, me seli në Kopenhagë (Danimarkë), nga moderator Luigj Shkodrani. Poetja nga Kastrioti i Kosovës, Hazbije-Diellza Brahimi para pak javësh nxori nga shtypi librin poetik të pare “Emblemi dashurie”, e ky është edhe shkaku për ta zhvilluar një intervistë me të. -Pyetje per Hazbijen per librin e […]

Aventurat e rrezikshme politike të Sali Berishës dhe të Lulzim Bashës në dëm të Shqiptarisë.

REXHEP QOSJA 1.Si njoftuan mediet e Tiranës, më 26.4.2017, bisedimet e Koalicionit shqiptar, të përfaqësuar prej kryeministrit, Edi Rama, e kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta, dhe Opozitës shqiptare, të kryesuar prej kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, me ndërmjetësimin e dy përfaqësuesve të Bashkimit Evropian, David Mekalister e Knut Flekenshtain, dështuan! Dhe, dështuan sepse Draft-marrëveshjen […]

Ç`më tha Kadare për At Zef Pllumin ?

Një mik më porositi që të lexoj librin e Kardelit “ Me Stalinin: e posaçërisht aty kur e pyetë Stalini për Shqipërinë se a do bashkohet me Jugosllavinë Kardeli thotë : -“S’ka problem bashkimi , sepse Enver Hoxha është njeri besnik!” -“Besnik!?” -habitet Stalini,-“Njeriu s`ka si me qenë besnik! Besnik është vetëm qeni…Njeriu ka interesa!” […]

Jusuf Gërvalla: Qëllimi i gjithë shqiptarëve është bashkimi i Kosovës me Shqipërinë

Më 1946 Jugosllavia e ndaloi përdorimin e flamurit shqiptar në emër të “Internacionalizmit Proletar”. Më 1968 në Kosovë pati trazira studentore, të cilat vërtetë kanë arritur ca suksese. Gazeta alternativa politike e Berlinit “Tagishe Cajtung” më 20 janar 1982, në gjithë faqen e saj të shtatë, botonte lajmin për vrasjen e Jusuf dhe Bardhosh Gërvallës […]

Rexhep Qosja: Ideja e bashkimit të shqiptarëve është forca që e ka lëvizur historinë shqiptare.

Akademiku Rexhep Qosja shprehet se bashkimi Shqipëri- Kosovë do ndodhë pashmangshmërisht një ditë. Deklarata e tij u bë gjatë emisionit “Shqip” të Rudina Xhungës.    R.Xh: Ndalemi pak në rajon, Tsipras në Greqi, ishte sipas jush njeriu ideologjik, njeriu me parime, njeriu se tregoi se kush guxon fiton, i një Europe prej së cilës duhet […]