Thënje Kombëtare: Prof. Horald Whitehall : Shqipja është dega më e vjetër e trungut të familjes së gjuhëve indoevropiane….

“Shqipja është dega më e vjetër e trungut të familjes së
gjuhëve indoevropiane. Si e tillë, ajo nuk është degëzuar
më tutje, por ka mbetur si gjuhë e parë dhe e vetmuar.“

Horald Whitehall profesor i linguistikës
Anglo- Gjermane në
Universitetin Indiana (SHBA)  

Shperndaje ne
Updated: 18 Dhjetor, 2019 — 05:39

The Author

Admin

2 Comments

Add a Comment
 1. Selman Dervishi-Mani,USA.

  SI REFUGJAT LUFTË,PËRZENË ME DHUNË NGA FASHIZMI RUSO SERBË,FUND LUFTË 1999 NGA
  KOSOVA NË JUG TË USA BATON ROUGE,LOUSIANA;SI GJURMË SHQIPTARE VREJTËM;N’QYTETIN
  NEW ORLEANS,NË STATUJËN SHOQËRISË CIVILE,PËR ÇLIRIMIN E KËTI QYTETI;O,NJË NDËR
  MË T’RËNDËSHISMIT,EDHE NË USA;NDËR DHJETA STEMA ISHIN DHE DY STEMA SHQIPES TONË
  DYKRENARE,ORIGJINALË;FLAMURI ILIRO SHQIPTARISË;POR,SHKRUANTE SE JANË;NJËRA NGA
  DALAMCIA;DHE,TJETRA NGA ARBËERSHËT E ITALISË;EDHE,ATY AFËR ENDË EKZISTON MU NJË
  FSHAT ALBANIA;SI DHE,UNIVERZITETI I BATON ROUGES THIRRET UNIVERZITEI ALBANIA;OU DHE,KUR SHPËRNGULËMI N’VERI USA;SIÇ DIHET,SHTEPIA E BARDHË PRESIDINANCIALE USA
  GJINDET NË SHTETIN ALBANIA;SI EDHE,NJË SHTETAS USA DUKE SHKEMBYER LIBRAT POEZI; AI,MA SOLLI NJË LIBËR ENCIKOPEDIK,NGA USA QË ISHTE ZGJEDHË NGA POEZITË ME FAMË
  BOTËRORE,QË E KISHTE ZENË VENDIN E PARË;ODISEJA DHE ILIADA E HOMERIT;QË NË ATË
  LIBËR TREGONTE SE;HOMERI RRJEDHË NGA GJAKU PELLAZGO ILIRO SHQIPTARË,DHE KISHTE
  NJË CITAT TË CITUAR OR,NGA NJË BASHKËKOHANIK I HOMERIT;DHE,SHKRIMTARI AMERIKAN
  MË UROI:JU SHQIPTARËT JENI POPULLKOMBI MË I LASHTË,MË INETELGJENTË;KONSIDEROJË
  SE ORIGJINA DHE ENTOGJENZA PELLAZGO ILIRO SHQIPTARE;KRAHASOHËN SI NËNË-GJENË;O,
  SI BABË-SHKABË;PËR TË GJITHA KOMBET,TË MBARË LOBET ORE KOMBET;TË MBARË BOTËS!!”
  TË FALA,REFUGJAT LUFTË,PËRZENË ME DHUNË,NGA FASHIZMI RUSO SERBO GREKË!MANI,USA.

  1. RRofsh Selman!

   Mësova nga pohimi yt dicka që upozoja. E kuptoj se të digjet shpirti për ARBNINË PELLAZGO-ILIRE.
   Pac shëndet!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.