Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

LETËRSI KOMBËTARE: KASAM SHAQIRVELA – NËNTORËT E KUQ

Në vigjilje të 580 vjetorit të Pavarësisë së parë dhe…

Shqipëtarë! Rroftë e qoftë përjetësishte Shqiptaria e Bashkuar.

Shqiptar urime 28 Nëntorin ditën e pavarësisë dhe e flamurit…

Arti dhe Kultura Kombëtare: Kasam Shaqirvela- FLLADITJET TONA LETRARE

NE DHE NGJARJET LETRARE (Flladitemi në hijet e letërsisë së…

LETËRSI KOMBËTARE: Kasam ShAQIRVELA- NË VIGJILJE TË DITËS SË ALFABETIT SHQIP

URIME DITA E ABC-së SHQIP…! *Ta kujtojmë me dashuri dhe…

Analize: Skender Jashari- Flamuri i Palestinës, si flamuri i ISIS-it!

Madje edhe në Republikë të Kosovës, janë arrestuar më parë,…

KASAM SHAQIRVELA: ATYRE QË E VËRTETA UA TRAZON VRERIN

SHPIRTRAVE NË TRAZIM.. (Atyre që e vërteta ua trazon vrerin)…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – VOGËLIMA GACASH

VOGËLIMA GACASH – nga libri “Kanuni poetik”   Me  këngë …

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – T R O J A M A D H E

              T R O…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – KËNGA E FATIT TË ATDHEUT

Në atdheun  tim  të  ndarë dhe të copëtuar një  ëndërr…

Analiza: Skender Jashari – Origjina e flamurit të arabëve të territorit izraelit të Palestinës

Në ditët e sotme, shohim që arabët e Palestinës, valëvisin…

Strategjia Kombëtare për Parandalimin dhe Luftimin e Instrumentalizimit të Ideologjive dhe Besimeve Fetare

Fatkeqësisht asnjëherë pas Gjergj Kastriotit nuk kemi pasur ndonjë organizim…

Skender Jashari: Historia e vërtetë e Palestinës ( shek.V para Krishtit- shekulli XIII)

Prej fillimit të agresionit të Terror-rusisë, kundër sovranitetit dhe integritetit…

Histori Kombëtare: Skender Jashari – Gjergj Kastrioti në Betejën e Nishit dhe Kisha e Tij në Rahovicë

Si sot 580 vite më parë, më 3 nëntor 1443,…

Letërsi Kombëtare: Fadil Shyti – KJO RRUGË JONA?!

Me vëllain dhe shokun e idealit të ribashkimit kombëtar, Nasim…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – ORA E ATDHEUT

ORA E ATDHEUT Sa jetë ka dielli, sa  jetë  ka …

Thënje Kombëtare: Florim Kuçi- Shpërfaqim ndjenjat e patriotizmit dhe krenarisë kombëtare.

“Kombi i lirë është ai i cili nuk ndalet përpara…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – K O N K R E T Ë S I

  K O N K R E T Ë S…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- KATËR MOLLAT E ILIRISË (“Atdheu nis nga Çamëria”)

KATËR MOLLAT E ILIRISË – poezi nga libri në dorëshkrim,…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – ËSHTË KOHA KOSOVA TË SHKRUHET DARDANI

ËSHTË KOHA KOSOVA TË SHKRUHET DARDANI        …

Letërsi Kombëtare: Brahim (Ibish) Avdyli- KUR E KEQJA E MUND NJERËZOREN NË NJË QYTET TË LASHTË TË DARDANISË

KUR E KEQJA E MUND NJERËZOREN NË NJË QYTET TË…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- NË LEDHËZ TË ÇAMËRISË

Tridhjetë e gjashtë nëna çame dhe arbanite u  mblodhën  në …

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- KOHA HISTORIKE E EPIRIT

Me fjalë të lashta të kryeherit pellazg me fjalë të…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- KALLINJTË E ERËS

KALLINJTË E ERËS Lulja e Roganës të tëra gjuhët i…

Filogjenetikë: Idriz Morina – Shqipja e para në Evropë, e dyta në botë (e para ka vdekur)

Filogjenetikë: Studimi i ri gjuhësor, nga 161 gjuhë indoevropiane, shqipja…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – O i përjetshmi im, Gjergj Kastriot !

E DIELA E PRISHTINËS O e dashura ime Trojë e…

Letërsi Kombëtare: ÇAMËRIA, GJAK I TËRËSISË SHQIPTARE

ÇAMËRIA, GJAK I TËRËSISË SHQIPTARE Shkrimtari i mirëfilltë nuk ka…

Letërsi Kombëtare: Kasam SHAQIRVELA – VADITJE TROJESH

Një poezi e marrë nga libri poetik, me titull: “Dhimbje…

Letërsi Kombëtare: Florim Kuçi – Kapuqi* përjetësia e krenaria jonë.

Kapuqi* përjetësia e krenaria jonë.   Helenë e Trojës, burimi…

Letërsi Kombëtare: Florim Kuçi – Shenjtar i lavdise (Poezi kushtuar deshmorit te kombit Feim Morina në 25 vjetorin e rënjes)

Shenjtar i lavdisë (Poezi kushtuar dëshmorit të kombit Feim Morina…

Gjuha shqipe ka krijuar latinishten edhe greqishten si gjuhë artificiale në antikitet

Gjuha shqipe ka krijuar latinishten edhe greqishten si gjuhë artificiale…

Analize: Skender Jashari- Zëvendësministri i Republikës së Kosovës, e shpalli xhihadin islamik dhe Republikën e Kosovës si Shtet Islamik

Fjalimi i tillë nuk është thjesht emocion rasti, fjalim rasti,…

LETËRSIA KOMBËTARE: Atdhe Geci- HYMN RINISË

HYMN RINISË Rini, je përroi, lumi  dhe  zjarri pika më…

Letërsi Shqiptare: Atdhe Geci- KËMISHA E DEHUR

KËMISHA E DEHUR Kam provuar sy të bukur grash dhe…

Letërsi Kombëtare: Kasam Shaqirvela – GURËMBLEDHËSVE TË ATDHEUT

GURËT E KULLËS Gurët e rëndë prej tokës Nënë kahera,……

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – ZËRI I PRESHEVËS

ZËRI I PRESHEVËS Jam bimë e Mollës së Kuqe jo…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- LUFTËTARI POETIK

LUFTËTARI POETIK Ky zog poetik i shpirtit dhe i zemrës…

Viktimat civile në Luftën e Kosovës, përfshirë edhe gjatë fazës së bombardimit të NATO-s kundër Jugosllavisë

Sot, më 27 prill përkujtohet një nga masakrat më të…

Zymer Mehani: Doli nga shtypi monografia “Arsimtarët dëshmorë dhe martirë të rënë në luftën e Kosovës (1997-1999)” e bashkautorëve Qazim Berisha e Zymer Mehani

Përpjekja dhe lufta e vazhdueshme për gjuhën dhe shkollën shqipe,…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- NË KODËR TË ROGANËS

Të gjithë ndiqemi nga e kaluara një ëndërr Rogane  e…

Analizë: Skender Jashari- Qeveritarë të Republikës së Kosovës, tashmë propagandojnë “Xhihadin Global” me fjalë të “agjentëve islamik të Serbisë”

  Thellohet agresion rus në Ukrainë, rriten tensionet në Lindjen…

Kasam Shaqirvella: Ku shkojnë shqiptarët- KOHA…

A NDRYSHON KOHA Shpeshherë dëgjohet thënia se, “ka ndryshar koha”?!…

Letërsia Kombëtare: Atdhe Geci- SHQIPËRIA, SHTATZANË ME HISTORINË

S´ka Shqipëri pa mision kombëtar as Kosovë pa Shqipëri dhe…

Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët, hungarezët, grekët dhe serbët

Shqiptarët janë popull më i madh se sa spanjollët, rumunët,…

Analizë: Skender Jashari- Rrëshqitja e Republikës së Kosovës kah islamizmi dhe zhbërja e saj

Pasiqë Kosova-Dardania ishte për shekuj të tërë e pushtuar nga…

Analiza: Skender Jashari- Avionët e shteteve anëtare të NATO-s, që janë përdorur në bombardimin e Jugosllavisë

Fillimi i Operacionit Forcat Aleate, që konsistonte në bombardimin e…

Analiza: Skender Jashari- Islamizmi dhe Rusia, roli i Islamit në politikën e jashtme ruse

Rusia është një vend ku njëkohësisht ekzistojnë dy civilizime të…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- P O P U L L I

  Ku është fshehur Gjeniu, njeriu që flet si populli;…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- UDHË E FSHEHUR

UDHË E FSHEHUR Mërgimi s´është udhë por ikje  përballje  me …

ETIMOLOGJI: Kasam ShAQIRVELA – KËNDVËSHTRIME PELLAZGJIKE

Qasje etimologjike e gjuhësore Këndvështrim -Në jetën njerëzore qysh nga…

Analiza: Skender Jashari- Konfliktet në të cilat është përfshirë Rusia gjatë shekujve të fundit!

Konfliktet në të cilat është përfshirë Rusia gjatë shekujve të…

 

Shperndaje ne