KASAM SHAQIRVELA: ATYRE QË E VËRTETA UA TRAZON VRERIN

SHPIRTRAVE NË TRAZIM..
(Atyre që e vërteta ua trazon vrerin)

Të gjithë ata që sot reagojnë me patetizëm në shkrimet tona, sa herë që, në to, shkruhet për historinë, kulturën, gjuhën dhe traditat tona si dhe për stërgjyshërit e shqiptarëve, pra për pellazgët e ilirët dhe gjuhën e tyre pellazgjishten, ilirishten stërgjyshen e gjuhës së sotme shqipe,…madje, në zgërdheshje, bëjnë pyetjen banale…-” si, ku e dini ju, ku i keni faktet”..?! Çfarë absurditeti i kohës moderne, mjerani skajshmërisht e tejdukshme pas të cilës fshehen larot, me vulë tradhëtie në ballë…!?
Po fakte më bindëse se ato çka i kanë dhënë autorët e antikitetit si: Homeri, Heziodi, Herodoti, Tukididi, Pauzania…e shumë të tjerë në aspektin e librave historikë e veprave letrare por edhe në kuptimin arkeologjik të artefakteve të gërmuara në lokalitete arkeologjike vendore e ndërkombëtare sikurse që janë terakotat, amforat dhe vegla e elemente të tjera prej qeramike,..si dhe mbishkrimet e vjetra të gjetura gjithandej Mediteranit(Mesdheut) Azisë së Vogël e më gjerë që sot deshifrohen, në mënyrë të plotë dhe kuptimore, vetëm me gjuhën e sotme shqipe veçanërisht me gegërishten(gegënishten) që akoma flitet në trojet shqiptare..dhe jo vetëm.
Kam një pyetje të drejtpërdrejtë për këta “kukulla bostani”…përse janë të prirur t’u besojnë, kënaqësisht bile do thosha, atyre shkrimeve(gënjeshtrave të kulluara) që janë kundra shqiptarëve e që vijnë kryesisht nga individë e institucione të shteteve tashmë të dëshmuara historikisht si pushtuese e grabitqare të tokave shqiptare…bashkë me politikën e tyre hegjemoniste e denigruese ndaj neve si komb dhe si teritor….dhe nuk i pranojnë e as i përkrahin shkrimet(të vërtetat e pamohueshme) që paraqesin fakte historike e artefakte arkeologjike, të pranuara kombëtarisht dhe ndërkombëtarisht, vetëm e vetëm sepse vijnë nga individë e institucione miqësore(përkrahësve realë) ndaj shqiptarëve..dhe të vërtetës së tyre të stërlashtë ?!
**
Shënim. Mbishkrimi që vjen nga thënia e dalë prej gojës(si klithmë në shqetësim…) së priftit Laokoont, të Trojës dardane, të Mbretit Ili, stërnipit të Mbretit Dardan, që sipas Tabelës Gjenealogjike të 17 e 18..ishte djali i Zeusit…
Dhe e cila shprehje flet pellazgjisht qysh nga viti 1182 para Erës së Re..e që sot deshifrohet me gjuhën shqipe në aspektin e plotë kuptimor të saj.
“TEMEODANAOSDONAFERENTES” duke qenë e shkruar me Alfabetin Pellazg, nga e djathta në të majtë, siç shkruanin në lashtësi, pellazgët hyjnorë, të parët tonë..
Deshifrimin e këtij mbishkrimi, të shtjelluar në disa faqe, të lexuar nga unë me shqipen e sotme standarde dhe me gegërishten e gjallë e cila flitet në popull akoma dhe sot e gjithë ditën, e gjeni në librin, “Gjuha shqipe çelësi i artë që hap dyert e mbyllura të gjuhëve botërore”, të autorit Kasam Shaqirvela .

Autor: Kasam Shaqirvela 

© Kas Vela

Shperndaje ne
Updated: 14 Nëntor, 2023 — 12:01

The Author

Kasam SHAQIRVELA

1 Comment

Add a Comment
 1. Selman Dervishi-Mani USA

  VEPËR ARBËRORE

  NXITJE E SHPIRTIT
  NGRITJE TË HIRTIT
  AHTE O, MË T’LIGA
  FATE O SI SHTRIGA
  E MBËSHTETUR KOKA
  PËSHTETUR O TROKA
  CAK I PA MPOSHTUR
  FLAKË PA MBROJTUR
  MORE, DJEM AZGANA
  NE QË JEM TARZANA
  HUNGURIMA E LEHJE
  BURBURIMA Q’PREHJE
  TRIM SY PA TRËMBUR
  KRIM SY KA SHËMBUR
  MARRE O SHPERBLIME
  VARRE OR SHTERGIME
  FLAKA A TË ZJARRIT
  DALKA NGREJ VARRIT
  RRETHE DHE RROTULL
  GRETHE ZËR HORBULL
  PLISI O PREJ LESHIT
  PRISI O HEJ SHESHIT
  SEDËR O MADHESHTORE
  VEPËR ORE, ARBERORE!

  DORËSHKRIME, VEPRA 26
  “KRYLEGJENDA SHQIPTARE 3”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.