Kategori: Letërsia Kombëtare

Letërsi Kombëtare: Shkrimtari është ndërgjegjja e kombit

Shkrimtari është ndërgjegjja e kombit (Disa fjalë për krijimtarimë e poetit dhe të publicistit, Selman Dervishi) Selman Dervishi, ky emër tashmë i njohur për lexuesit shqiptarë, këtyre ditëve po e publikon edhe vëllimin e tretë “Gjergja me Adema”, në të cilën pasqyron në vija të trasha, por edhe hollësisht historinë e gjatë qëndrestare të popullit […]

Letërsi Kombëtare: “Dashuria për vatër e për atdhe nuk shuhet kurrë”-Behram Hoti

“Dashuria për vatër e për atdhe nuk shuhet kurrë”-Behram Hoti Libri “Dashuria për vatër e për atdhe nuk shuhet kurrë” i autorit. prof. Behram Hoti është libër publicistiko-letrar. Ku e gjeti burimin profesori i nderuar, z. Behram Hoti për ta hartuar një libër të tillë? Është pyetja që secili prej nesh, sapo të hasim në […]

RRUGËTIMI POETIK E LETRAR I POETIT ZYMER MEHANI ME VEPRAT E TIJ KERKON T’U DHUROJË LEXUESVE “ NJË MESHAR TË RI“ TË DITËVE TË SOTME DHE TË ARDHME

  RRUGËTIMI POETIK E LETRAR I POETIT ZYMER MEHANI ME VEPRAT E TIJ KERKON T’U DHUROJË LEXUESVE “ NJË MESHAR TË RI“ TË DITËVE TË SOTME DHE TË ARDHME Poemthi “Jeton Gona n’zemrat tona” dhe përmbledhja poetike “Flas me Sandokanin” janë dy vëllime poetike të shkrimtarit, poetit dhe kritikut Zymer Mehani, të konceptuara, e para […]

U botua libri im "Kundrime",1,2,3 (KRITIKË LETARE)

Zymer Mehani U botua libri im në tre vëllime, KUNDRIME (Kritikë letrare I, II, III) Përmbajtja: KUNDRIME, I I. UNË PËR TË TJERËT 1. FATMIR HALIMI: “DY VDEKJET E NJË JETE”….7 2. RUDI BERISHA: “SHQIPËRI, NËNA IME”….10 3.ELHAME GJYREVCI: “DËSHTIMI NË JETË”…14 4.AGIM GASHI: “RILINDËSI I OKARINËS ILIRE” .20 5.MINIRE RUKOVCI “SAKRIFICË GËRSHETASH” ..23 6.ELZA […]

DRAMA E KOLEKTIVITETIT – KRYETEMË E POEZISË SË POETIT FADIL HALIMI

DRAMA E KOLEKTIVITETIT – KRYETEMË E POEZISË SË POETIT FADIL HALIMI Proces në kafkë (poezi), Botimi I, Rilindja”, Prishtinë, 1992 Poezia e Fadil Halimit është dëshmitare e ndryshimeve socio-politike, që evoluuan madje edhe me dhunë sistematike të okupatorit ndaj etnisë shqiptare në këto hapësira, me qëllim të shthurjes totale të etnicitetit dhe identitetit tonë. Kjo […]

LIBËR QË SJELL BUZËQESHJEN TE FËMIJËT

LIBRËR QË SJELL BUZËQESHJEN TE FËMIJËT “DËSHIRA E POETIT” I AUTORES ORNELA LAHU Letërsisë sonë për fëmijë këtyre ditëve iu shtua edhe një vëllim poetik nga autorja Ornela Lahu, nxënëse e klasës së shtatë në Shkollën e Mesme të Ulët “Nexhmi Mustafa” në fshatin Rimanishtë të komunës së Prishtinës. Kjo përmbledhje poetike e kësaj voglusheje […]

NGA SFIDA NË SFIDË

NGA SFIDA NË SFIDË (Vështrim për librin autobiografik “Persekutim-përndjekje” të Dashamir Alliut) Libri autobiografik “Persekutim-përndjekje” i atdhetarit, shkrimtarit dhe publicistit Dashamir Alliu, lexuesit shqiptar në Shqipëri dhe në Kosovë i ofron dromca jetësore, historinë e tij të jetës, me ngjarje, fakte, ide, me sukseset dhe arritjet, dështimet dhe zhgënjimet e tij, me përndjekjet, akuzat dhe […]

Atdhe Geci: Në këtë qytet me gjakje të rëndë, prehen ëndërra te te gjitha kohërave, ato pellazge, epirote e dardane …

FILOZOFIA E ECJES – Atdhe Geci Mjafton një ëndërr të dalë në rrugë ajo do ta nxjerr një qytet në shesh lufta ëndrrave do i gjejë ëndërruesit do gjej prijësin e ëndrrave që prijnë… Ëndrrat për ideal dhe për mirëqenie janë të ashpra e tejet të guximshme ëndrrat e sheshit s´janë ëndërra të vazove, por […]

Letërsi Kombëtare: NËNËLOKE

NËNËLOKE (Nënës Nazife, që e lindi dhe e rriti dëshmorin e kombit, Abedin Rexha-SANDOKANIN) Nënë bujare Nënëloke Rrofsh sa malet E kësaj toke Ti që linde Uraganin Me shtatë zemra SANDOKANIN T’falem, nëno Nënë e mbarë Ty që linde Legjendar Zemërtrimin SANDOKAN Lavë tërmeti Uragan Nënë Nazife… Rrofsh sa malet Zemra ime Të përfalet Që […]

Letërsi Kombëtare:VËLLIMI POETIK, ”BUKUROSHJA E LIRISË” NGA GRUP AUTORËSH (KUSHTUAR DËSHMORES SË KOMBIT, ANTIGONA FAZLIU), PËRGATITUR NGA POETI Z. SHEREMET PROKSHI

Në 20-vjetorin e rënies, vëllezërit dhe motrat poete, heroinës së kombit Antigona Fazliu i ngrejnë monument letrar VËLLIMI POETIK, ”BUKUROSHJA E LIRISË” NGA GRUP AUTORËSH (KUSHTUAR DËSHMORES SË KOMBIT, ANTIGONA FAZLIU), PËRGATITUR NGA POETI Z. SHEREMET PROKSHI I Poezitë e vëllimit “Bukuroshja e lirisë”, dedikuar dëshmores së kombit, Antigona Fazliu, po vijnë në duart e […]

GjYQE EPOKASh

MË PYESIN PAREShTUR Andej, matanë kufirit Po më pyesin ca të huaj Bile ashpër dhe si me qesëndi Ku e kanë hallin dot s’e bluaj As pretekstin madje nuk ua di! Nga vjen ti djalë, -më thanë! Nga cili vend i botës je? Trego për veten tënde diçka! T’parët e tu kush ishin, Dhe ti […]