Letërsi Kombëtare: Selman Dervishi – Paqe Diellore

Ke ashta kokës, të lashta tokës
Koka hej bacës, copa të palcës
A, baca hyjnori, palca yje-prori
Hyje më tipari ore, hyje hyjnori
Rreze të dritës, breze të pritës
Krene të kokës ou, gjene tokës
Më dy krenare, që hy drenare
Madhe-shtore, e më Arbërore
Krene e krenie; gjene e gjenie
O, Zoti i trojeve a, moti plojeve
Sy shpëtimtari o, hy veprimtari
Lufta dhe paqja, futa ke plasja
Më besa besë, shpresa shpresë
Zëri kushtrimi, nderi prush-trimi
Kal-vare vdekja, kall-zare prekja
Guri i shkëmbit, muri i rrembit
Trimi e sa flaka, krimi na kallka
Pa pikë mëshire, e fikë ten-shire
Vaji i trishtimit haj, i ligë-shtimit
Vetime rrufesë, reptime zu kresë
Rrufeje e motit, kru-kreje e zotit
Ëh, moti qiellori; ah, zoti diellori
Lule prej gjakut, vule tej pragut
Parqe qiellore or, paqe diellore!.

30 korrik 2023 4:18 N, j. USA

AUTOR: SELMAN DERVISHI

Shperndaje ne
Updated: 7 Janar, 2024 — 12:28

The Author

Selman Dervishi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.