Opinione: KOSOVA PO PUSHTOHET NGA TURQIT, E NE NUK PO KUPTOJMË ASGJË!

Vet jam i pa punë, jam i pa kënaqur por a po jetojmë në Kosovë apo çka po bëjmë? A të ikim serish prej këtu e t’ja lëmë Kosovën dikujt tjetër, siç na dëbuan 1 milion prej nesh për të s’di saten herë gjatë historise, në vitin 1999? Nuk kemi kushte të mira per jetese , pa pasterti, ajrë kancerogjen e nuk kemi perskpektivë, “dashnia” na ka humbë, nervat na u kanë prish. Krejt i dimë , por a duam shtet, a deshtem shtet? Jemi popull e shoqëri, apo çka po lypim me qenë? Kosoven e kanë kapluar turqit, i shohe në çdo këndë, ky nuk është turizëm, nuk është kalim tranzit për të shkuar tek ndonjë vend tjetër, është qëllim për pushtim demografik. Shteti turk e di që në Kosovë po bie numri i lindjeve tek ne dhe rinia sidomos pas heqjes se vizave po ik, e di që rrogat dhe kushtet e punës janë përtoke këtu, andaj duan këtë vakum ta mbushin. Sipas Institutit GAP po citoi “GAP e ka ndezur alarmin e kuq: Të huajt po e vërshojnë Kosovën, mbi pesë mijë veta u pranuan vitin e kaluar në Kosovë”meteje vazhdon po citoi prape “Sipas të dhënave të fundit (janar-nëntor 2023) të Ministrisë së Brendshme të Kosovës, numri i personave të huaj të cilëve u është dhënë leje qëndrimi i përkohshëm në Kosovë ishin 5 mijë e 570, prej të cilave 2 mijë e 778 ishin për arsye punësimi, transmeton “Kosova Sot Online ” . Turqia nuk është parajsë për punë siç mendojmë ne. Kosova për ta është një vend që e shohin si koloni, LEZET, vend me shumicë islame, me mentalitet të njejtë, që dikur i takonte territorit osman, femra të bukura dhe shoqëri pa nacionalizëm, pa kokerr inati ne tru e në shpirt , pa largëpamje politike. Ndersa në Turqi vet arabet e sidomos sirianet perndiqen nga shteti dhe shoqeria atje për çdo ditë dhe cilësohen si qytetarë të rendit të katertë , se tuqit për dallim prej nesh janë nacionalista pra VATANLI, ata presin që këtu të bëhen qytetarë perzgjedhur IK SHQIPTAR NEPER BAUSCHTELE TE EVROPES, E HAJDE TURQ NE KOSOVE. Ne si komb nuk zgjohemi edhe kur bëhet vonë pale para kohe siç zgjohen e këndellen shoqeritë e mirëfillta politike, sa nuk na kanë pushtuar në forma moderne në emër të “diversitetit” turqit në vendin tonë, sa nuk do te fillojne të na i marrin bukën e gojës, grate e vajzat, pronat dhe ne fund krejt shtetin, duhet të çohemi në këmbë dhe të vetëdijesohemi, ja pë rshembull siç i larguam kinezet para nje dhejtvjeçari duhet ti largojmë dhe si llojin e tyre që po e shkatrojnë vendin dhe qenësinë tonë kombëtare ngadalë dalë!

Autori?

Shperndaje ne
Updated: 22 Shkurt, 2024 — 14:41

The Author

Admin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.