Letërsi Kombëtare: Kasam Shaqirvela- BESËLIDHJA JONË

NË SHENJË KUJTIMI

Në datën e 2 marsit të vitit 1444 si sot, para 580 vjetëve, në Lezhën heroike u thirr “Kuvendi i Princave të Arbrit” …ku u mbajt “Besëlidhja e Lezhës”.
Kjo Besëlidhje apo ky Kuvend, është njëra prej ngjarjeve më me peshë kombëtare në historinë e popullit shqiptar.
Gjergj Kastrioti-Skenderbeu, heroi kombëtar i shqiptarëve që respektohet e pranohet edhe nga të gjitha mendjet e ndritura të popujve liridashës të mbarë botës…Ai i dha emër Epokës dhe gjeografisë ku jetoi e veproi ..duke e quajtur kështu edhe të tjerët si: “Epoka e Skënderbeut”…

**
BESLIDHJA E LEZHËS

Lidhjes tonë të Madhe
ku pincat e Arbërisë
mes vete…
u lidhën me besa-besë
për ta mbrojtur vatanin
shpata ilire s’e la jataganin
pa e thyer…,
në gjak arbri të ngjyer….
*
Dhe atje, në vendin e shqipeve,
ku Gjergji Legjendë e gjallë
mundi krenarinë….
për unitet gjithëkombëtar
Atdheut ia rriti madhështinë.
*
Se nuk deshtën në robërim
prandaj dhe lufta qe shpëtim
luftonin pa iu trembur syri
më mirë është të vdesë
se të bëhem vazal-veziri
që vëllaun e vet e pret në besë.
*
Kuçedra e Azisë në ankthe
nga disfata e Nishit pa gjumë
s’ndalej duke sajuar makthe
Intriga e shantazhe si lumë
por edhe sot… e gjithë ditën
krrokat për të Keqin Mot
dhe dorën e zgjatur e shtrin
pellgeve të gjakut me lot
për një perandori të re…
a ne shtiremi “sherrbudalla”?!
sikur nuk e vëmë re,
se është duke ardhur një hata
që do për të na e thyer shqiptarizmin…,
të vetmen shtyllë kurrizore
të racës së bukur arbërore!

© Kasam Shaqirvela

Shperndaje ne
Updated: 7 Mars, 2024 — 17:11

The Author

Kasam SHAQIRVELA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.