Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Kosova dhe “Kosova “ e Albin Kurtit

“Kosova është e lirë në thelb. Është fjala për gjetjen…

Arti dhe kultura kombetare: Mburoja e identitetit, kultures dhe e gjuhes shqiptare KRUJA….

Mburoja e kultures, e madheshtise, e bukurise, e identitetit, e…

Dayrell Oakley-Hill: “…vetëm me bashkim një popull mund të kryejë veprime që kanë vlerë të përhershme. …”

Dayrell Oakley-Hill SHQIPËRIA PËR MUA ËSHTË ATDHEU I DYTË Shqiptarë,…

Arti dhe kultura kombetare: I jashtezakonshmi koka e kombit Dr. Moikom Zeqo

Shqiperia, kishte ka dhe do te kete, koka gjeniale kombetare…

Flini te qete ju deshmoret e kombit. Shqiperia do te behet ashtu si deshiruat ju Fehmi dhe Xheva Lladrovci

Flini te qete ju deshmoret e kombit. Shqiperia do te…

Letërsi Kombëtare: ABSTRAKCIONI I FJALËVE TË PA THËNA

ABSTRAKCIONI I FJALËVE TË PA THËNA   TRAJEKTORJA E ENERGJIVE…

Letërsi Kombëtare: LAJE BORXhIN NDAJ ATDhEUT

NjË JETË PËR TY …I shtrejnti i imi, i joni…

Mos e prishni gjakun tonë . Ju lutem !

I them të gjithë atyre që kërkojnë të shkaktojnë përçarje…

Fali bijtë e tu o Atdhe

Sikur t’a dinim , që do të bënim shumë të…

Votojeni Shqipron (AVDI) Ibrahimi djalin e luftetarit konseguent per për liri e çlirim kombëtarë në kuadër të UÇK-së!

Të nderuar bashkë qytetar/e të Komunës së Prizrenit, ju ftojmë…

Nacionalizmi shqiptar duhet të ngritët edhe pak

Pse e gjithë kjo frikë nga ”nacionalizmi ”shqiptar? Nacionalizmi shqiptar…

I kam dy fjalë për Adem Jasharin

Nëse ne si shqiptar pas 550 vjetëve Skënderbeun e bëmë…

KJO ËSHTË POLITIKË-DIPLOMACIA DINAKE DHE GJAKATARE, SERBO-RUSE-EUROPIANE DHE AMERIKANE!

JA, KJO ËSHTË POLITIKË-DIPLOMACIA DINAKE DHE GJAKATARE, SERBO-RUSE-EUROPIANE DHE AMERIKANE!…

Nuk mund të reformohet Akademia e shkencave pa dhënë dorëheqjen kryetari i sapozgjedhur.

Po flitet shumë për reformimin e Akademisë së Shkencave të…

Idajet Jahaj e Rrustem Geci: Himni Kombëtar i Çamërisë të rrëmben, të deh, me atdhetarizëm , të frymëzon për idealin e drejtësisë dhe aspiratën e Kombit tonë të Unifikuar.

Idajet Jahaj – RRETH HIMNIT TË ÇAMËRISË Sot me 09.09.2017,…

Gjergj Adhamidhi Bej Frasheri- Pse nuk e njohim si duhet ?

  Frashërllinjtë përbëjnë disa nga trungjet fisnikë më patriotë shqiptarë…

Dokument: Gjergj Kastrioti per vizit ne Kishen e Decanit!

Gjergj Kastrioti per vizit ne Kishen e Decanit! Nje piktur…

Donika Kastrioti: Zemra e ime Shqiperia….

“Ti dhe Shqiperia jeni te pandare ne zemren time dhe…

Origjina e etruskëve

Kësaj radhe dua të merrem me origjinë e etruskëve nga…

Çka është përçarja ?

”Hafiz Dalliu tregon që në vitin 1908 kur Refik Bej…

Origjina ime nga një familje me traditë, eksperienca në botë dhe përkushtimi tek historia e kombit

Për ata që nuk e njohin, cili është Fahri Xharra?…

Letërsi Kombëtare: O HEROI IM

O HEROI IM Me çka të ta mas trimërinë Atdhedashurinë…

VEÇ ME BRENGA

                   …

TA NJOHIM POETEN SEMINE HASANI

TA NJOHIM POETEN SEMINE HASANI (Të dhënat për këtë shkrim…

Akademia e Shkencave është një institucion që duhet të forcohet

Amaneti i fundit i akademikut Dritero Agollit për Akademinë e…

VËLLA SANDOKAN

VËLLA SANDOKAN Komandant Abedin REXHA Ju përmendsh e dini Simfoninë…

Islam Idrizi: Une dhe familja ime jemi ushtar te Gjergj Kastriotit atij i perkulemi….

Une perpiqem vazhdimisht te mos e turperoj vendin tim, une,…

Gjuha shqipe e ndaluar , si zakonisht gjatë shekujve

Nuk e kam për asgjë më shumë se sa të…

DUA T’I FLAS KOSOVËS SHKUPIANÇE

DUA T’I FLAS KOSOVËS SHKUPIANÇE -Eh, mezi po pres të…

Hajredin Pasha u rikthye në rrafshin e Dibrës

( Kryengritësit e Dervish Carës, 1843-1844 ) Historikisht është e…

Thënje Kombëtare: Dr. Pjeter Bogdani

„Shqiptarët u asht dashtun të luftojnë pa pushim për me…

Histori Kombëtare: Beteja e Albulenës

Kur luftohet për atdhe, vdekja është e shenjtë, ajo  s’shtë…

EDHE ZEMRA QAU

  EDHE ZEMRA QAU Kur pashë që ty s’të duan…

Gjergj Kastrioti është Dielli im, Dielli i Kombit dhe Atdheut tim-mos ma mbulo kurrë më me lecka islame o ju Hamza Kastriota!

Sot në Kujtim të Betejës ndër më të Lavdishme të…

HEROIZMI I KOMANDANT ABEDIN REXHËS-MOTIV PËR ARTISTËT TANË

HEROIZMI I KOMANDANT ABEDIN REXHËS-MOTIV PËR ARTISTËT TANË SE VËRTET…

Skënderbeu është krenaria jonë . Mos e mbuloni !

Nuk jam i qetë dhe nuk mund të rri i…

Aktivitete Kombëtare: Presidenti i Republikës së Çamërisë, z. Festim Lato dhe Ministri i Mbrojtjes i Republikës së Çamërisë z. Ali Aliu sot në Konferencën e NATO-s në Hagë

Sot në Konferencën e Natos në Hagë, Presidenti i Republikës…

Beteja e Albulenës

Beteja e Albulenës Më 02.09.1457, 560 vite më parë, u…

Dr. Moikom Zeqo: Shkenca dhe kultura janë Kurora e artë e ekzistencës dhe kuptimshmërisë së kombit shqiptar.

Përparësia e kulturës shqiptare në integrimin europian Shkenca dhe kultura…

Letërsi Kombëtare: Flamuri ngjyra dhe porosia e tij…

Gjithmone ne balle e kishim dhe e kemi, n’lufte e…

Letër e hapur drejtuar ambasadorës turke në Kosovë z.Kivilcim Kiliç.

Letër e hapur drejtuar ambasadorës turke në Kosovë z.Kivilcim Kiliç…

Skënderbeu dhe faktet rreth jetës dhe veprës së tij.

1. Gjergj Kastriot Skënderbeu lindi në Dibër, më 6 maj…

Letërsi Kombëtare: Poezi nga Ardian Haziri

DY MOTRA Moj Korçë e bukur Lule e Shqipërisë Me…

E bisedova me Shaban Muratin (2 )

Mirë dhe shumë mirë kur e ke mundësinë që së…

Një letër me vlerë – Ortodoksia shqiptare nuk është pravosllavizmi sërb

Me që ra fjala « Amerika është një multikomb, nuk ka…

Me e madhja, NENELOKJA e mbar GLOBIT, sot ka ditelindjen.

Gjak i gjakut te Arberit,bija e kombit shqipetare, Anjezë Gonxhe…

Njerëzimi dhe veçmas Kombi ynë, ka një Nënë, quhet Shenjtja Nënë Tereze!

Simboli i Nënës Shqipëtare, i njohur në mbarë botën, për…

Me te madhin Skenderbe për shqiptarët arritje armëpushimi për tre vjet, kundër turqve nga fitorja e “Beteja e Albulenës” e vitit 1460.

Beteja e Ujëbardhës ishte e rëndësishme për rezistencën ndaj perandorisë…

Kush e vrau Milladin Popoviçin ?- Vet serbët

“Ti që nuk lexon, je dekurajuesi më i madh i…

HYMNI KOMBËTAR I REPUBLIKËS SË ÇAMERISË

HYMNI KOMBETAR I REPUBLIKËS SË ÇAMERISË Çamëri e Epirit pellazg…

 

Shperndaje ne
Bashkimi i Shqipërisë © 2014 Bashkimi i Shqiperise
Show Buttons
Hide Buttons