Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Pellazgët – NE JEMI ATA, ATA JEMI NE! (Pjesa II)

NE JEMI ATA, ATA JEMI NE!  (Pjesa II)  4)- Përgjegjshmëri në trajtimet kombëtare        …

Pellazgët – NE JEMI ATA, ATA JEMI NE! (Pjesa I)

  NE JEMI ATA, ATA JEMI NE! (Pjesa I)  1)- Pellazgët  Në mënyrë të përmbledhur nga ç’farë dihet për pellazgët, pa pretenduar për të shtjelluar, sjellim në kujtesë disa aspekte për ‘ta.     …

Familja Clinton, nga zemra FALEMINDERIT !

Familja Clinton FALEMINDERIT Nga zemra faleminderit. Ju na ndihmuat të…

PAIONIA E  RE 

PAIONIA E  RE  Paionët, Ilirët dhe Maqedonët  Këtu, në lidhje me origjinën e shqiptarëve, dua të theksoj se fisi i madh i PAIONËVE, pasardhës të të cilëve janë shqiptarët që banojnë SOT në minishtetin sllavo-shqiptar, FYROM; janë edhe ata në origjinë të shqiptarëve të sotëm. Por, meqënëse historia, këtë fis të madh shqipfolës, e ka vendosur, herë nën emrin e Maqedonasve, herë të Dardanëve, dhe më të shumtën e herëve në emrin e Ilirëve; ata sot nuk përmenden si pararardhës të drejtpërsëdrejtë të shqiptarëve që banojnë nën të ashtuquajturën Maqedoni te Veriut.           Për mendimin tim, Paionët, janë një popull i madh pellazg, të cilët të lashtëtit e kanë përmendur, para se të përmendin maqedonasit. Madje kanë thënë se shtriheshin gjatë gjithë pellgut dhe derdhjes të lumit Aks deri në detin Egje, ku nga Trakët i ndante lumi Strimon. Duhet thënë se Paionët janë përmendur në histori, jo vetëm para maqedonasve të lashtë, por edhe para ilirëve, epirotëve dhe helenëve. Nëqoftëse këta të fundit janë përmendur në periudhën e vonë të hekurit, madje janë njohur sit…

DARDANIA PELLAZGE

DARDANIA  PELLAZGE         Dardanët, Ilirët dhe epirotët  …

LASHTËSIA E RRËNJËVE TË FISIT ÇAM TË ÇAMËRISË

LASHTËSIA E RRËNJËVE TË FISIT ÇAM TË ÇAMËRISË I.- Tetë…

Intervistë: Afrim Ajredini- Bashkimi i trojeve shqiptare domosdoshmëri, qeveria meriton përgëzime për Samitin e Diasporës

Sipërmarrësi, humanisti dhe veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Afrim…

GjYQE EPOKASh

MË PYESIN PAREShTUR Andej, matanë kufirit Po më pyesin ca…

Për jetë të jetëve rrezaton

Për jetë të jetëve rrezaton Ashtu si dielli që çan…

Analizë: Petro Dangëllia – SHQIPTARËT NË UDHËKRYQ

SHQIPTARËT NË UDHËKRYQ Shqipëtarët, pasi lanë shekullin e fundit të…

Brahim Avdyli: T`IA JAPËSH PJESËRISHT „TEPÇËN“ SERBISË, ËSHTË SI TË VRASËSH KOLEKTIVISHT POPULLIN SHQIPTAR TË KOSOVËS

T`IA JAPËSH PJESËRISHT „TEPÇËN“ SERBISË, ËSHTË SI TË VRASËSH KOLEKTIVISHT…

Analizë: Brahim Avdyli- PARA 20 VITEVE, EDHE SOT AKTUALE: NDARJA E PUSHTETIT NËN PLAFIN E LUFTËS ÇLIRIMTARE

PARA 20 VITEVE, EDHE SOT AKTUALE: NDARJA E PUSHTETIT NËN…

Letërsi Kombëtare: MALLKIM TOKE

DARDANI PËRSE RËNKON Dardani, ç’është ky mallkim në ty? Ç’nëmë…

Aktualitete: DOMOSDOShMËRI?!

E KEQJA E DOMOSDOShME E keqja tek ne që, një…

Letërsi Kombëtare: MOS MË PREK NË PLAGË

Poezi për Kosovën me rastin e 11 vjetorit të Pavarësisë,…

Në Prishtinë e në gjithë Kosovën, urimi më i bukur: Gëzuar pavarësinë e 11-të Kosovë!

“Dhe tani kemi të drejtën të urojmë dhe të gëzojmë…

Brahim Ibish AVDYLI: A E HUMB KOSOVA NJË TË TRETËN E SAJ NË NJË „MARRËVESHJE NDËRKOMBËTARE“

A E HUMB KOSOVA NJË TË TRETËN E SAJ NË…

ÇABEJ NJË PROFET, NJË MIT, APO NJË GJENI?

ÇABEJ NJË PROFET, NJË MIT, APO NJË GJENI?  (Bashkëbisedim me…

Pal Islam Idrizi: HERONJEVE NDER dhe LAVDI përjetë…

Adem Jashari,Zahir Pajaziti,Luan Haradinaj,Fehmi e Xheva Lladrovci,të gjithë këta dhe…

Aktualishtë mbrojtja e jo coptimi i Kosovës!

-Unë jam i mendimit për të protestuar para selisë -Këshilli…

Gjergj Araniti Komneni – 1376-1470

Gjergj Arianiti (Miku mikut i n’gjanë) thot një fjal e…

Përkujtim për Dëshmorin e Kombit

PËRVEJTORË LAVDIE GJAKU I TË RËNËVE PËR LIRI – ËSHTË…

UNIVERSI I PËRGJITHSHËM I KULTURËS SË MENDIMEVE NËPËR VARGJE

UNIVERSI I PËRGJITHSHËM I KULTURËS SË MENDIMEVE NËPËR VARGJE Recension…

Dy Marsi – Feste mbarëkombëtare shqiptare…

Gjergj & Donika Kastrioti Data-02-Mars-të shpallët festë mbarëkombëtare.

Kërkesa për kompensim e Skender Jasharit në rastin e Grupit të Dobrosinit!

Kalvari i Grupit të Dobrosinit, ende nuk ka mbaruar. Të…

TOKË DRENICASE

TOKË DRENICASE Truall i Drenicës- Çerdhe shqipesh thurur me plumba,…

Pal Islam Idrizi : Ashtu, si na urdhëruan të parët, të bashkuar për mëmëdheun.

Klinë,qytetarëve të saj,URIME,urime gjithë juve që në venat tuaj qarkullon…

LIBRI PUBLICISTIK I MURAT GASHIT, “JETA ËSHTË KTHYER, PASOJAT SHËROHEN NGADALË”.

LIBRI PUBLICISTIK I MURAT GASHIT, “JETA ËSHTË KTHYER, PASOJAT SHËROHEN…

POEMA “JETON GONA N’ZEMRAT TONA” E POETIT ZYMER MEHANI

POEMA “JETON GONA N’ZEMRAT TONA” E POETIT ZYMER MEHANI Varganit…

Zahir Pajaziti: Sa herë më bie rruga për në Shqipëri…kujtoj të kaluarën, këngët, t’bëmat e trimave, gjurmet e tyre do i ndjeki…

Zahir Pajaziti “Sa herë më bie rruga për në Shqipëri…

Kënga e re jehon…Ty Flamur të duam shumë

Ty Flamur të duam shumë Ty Flamur të duam shum’…

Pal Islam Idrizi: Të rinjtë e malipuluar nga Hoxhallarët

Afërsishtë,para një viti,shkruajta një thënje…e kam të dëgjuar vet nga…

Letërsi Kombëtare: LAVDI, O PËLLUMB I BARDHË!….

LAVDI, O PËLLUMB I BARDHË!…. (Gjeneralit Abedin Rexha-SANDOKANIT) Sa po…

Pal Islam Idrizi: Jane dhe do mbeten perjetsishte, gjake nga gjaku i parardheseve tane Arber-Shqipetare

“Ç’më pandehë,ti efendi,burracak,që të fsheh kokën! Ç’kujton ti more gjakprishur,se…

Brahim Avdyli: Fiset ilire kanë qenë popullsia e madhe dhe më e hapur në Europë….

EDHE NJËHERË PËR SHQIPONJËN DHE SHQIPTARËT Pjesa V Xhemajl Gashi…

Poezi: DASHURI DHE URREJTJE BALLKANASE

DASHURI DHE URREJTJE BALLKANASE Ballkanas, komshinjtë e mi të dashur!…

Letërsi Kombëtare: PËR TY, ATDHE….

PËR TY, ATDHE… Mbi kodra t’atdheut tim qielli seç përflaket…

Hasan Prishtina dhe Shqipëria etnike

I dashur komb , tani dua të përmend njërin ndër…

Isa Buletini- “Vërtet,unë nuk di shkrim dhe këndim,por di ti lexoj kufijtë e Shqipërisë”!

Isa Buletini “Vërtet,unë nuk di shkrim dhe këndim,por di ti…

Te Heronjtë Kombëtar: TË GJITHË DUAM TË SHKOJMË ATJE

TË GJITHË DUAM TË SHKOJMË ATJE!… Me rastin e 20-vetorit…

Pal islam Idrizi: “Koke larte e faqe bardhe qofshi gjithmone.”

Puke,gjithe qytetaret e keti qyteti te mrrekullueshum,organizatoret dhe gjithe pjesmarresit…

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- Shqipëri me trojet e saja e kanë vetëm një emër: Bashkim…

PRUSHËZA TË JETËS  Gjarpër i zi i mbështjellet Kosovës Ai…

“DROMCA KULTURORE NË NJË KOHË TË PËRFLAKUR” I AUTORIT SHEFKI PËRVETICA SHPËTOI SHUMËÇKA NGA PLUHURI I HARRESËS

“DROMCA KULTURORE NË NJË KOHË TË PËRFLAKUR” I AUTORIT SHEFKI…

Pse Serbët u bënë vasal të parë, të Perandorisë Osmane!

Në Betejën e Maricës, ku u ndeshën më 26 shtator…

E 17-ta -DITA E -FALENDERIMEVE-

FALEMINDERIT -ATI YNË GJERGJ- -17-DITA E -FALENDERIMEVE- Faleminderit Kadri Zeka,Jusuf…

Perse denohen Luftëtarët e LIRISE nga ish- Titistët (veglat e tyre)?

Përse „Amnistohen nga të burgosurit politik“!? Titistët e ish Jugosllavisë…

Parazitet, mosmirënjohësit shqipfolësit jugo-nostalgjiket ende kundër invalidëve të famëmadhes UÇK-së

  ”OPINION – REAGIM” Për të qenë të nderuar, respektuar,…

Një takim i shkurtër,por shumë frytdhënës, me të nderuarin e të palodhurin e kombit Paulin Z. Zefi

Një nga takimet më të bukuara e vitit (2018) që…

Letërsi Kombëtare: PËR TY DËSHMOR I KOMBIT ABEDIN REXHA

PËR TY (SANDOKANIT-DËSHMORIT TË KOMBIT) Për Ty zemra duhet të…

Letër kësaj toke të përgjakur

Dua të shkruaj më shumë se sa duhet për këtë…

 

Shperndaje ne