Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- E P I R O T Ë T 

E P I R O T Ë T 

 

Ky diell i zënë Çamërie, do

të shndërrohet në zemërim

në dritë lirie të çlirimtarëve

dhe në vetëtima vargmalesh.

 

Ky diell i zënë mbi Çamëri

është plagë e të gjithë neve

zemërim  i  të ardhshmëve,

kushtrim për diellin e zënë!…

 

Nëpër stuhi kohësh lëvizim

lirinë e kem shok udhe, por

hafije të armiku na ndjekin,

që çështja  çame të heshtet!

 

Atdhe i Kadmit  dhe i Ilirit

koha është të kryengritemi:

si në kohën  e  Pirro Burrit,

dhe Princ, Gjergj Kastriotit.

 

O e shtrenjta jonë, Çamëri

o toka jonë e stërgjyshërve

për ty e kemi armë gjakun,

bashkimin me Shqipërinë!… 

 

Atdhe Geci – Vlorë, 2017

Shperndaje ne
Updated: 5 Dhjetor, 2023 — 11:30

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.