Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- ILIRIA, BASHKIMI YNË

Të gjithë po pyesin kur do të jetë ajo ditë

ai çast i ëndërruar i  rilindësve të kombit

cili do të jetë  i ardhshmi ynë në kthimin

e emrit Iliri, cili i nderuar  do jetë prijësi !…

Koha e tashme  dhe e shkuar  po  pyesin

kur do ia kthejmë emrin Atdheut në Iliri

të gjithë po pyesin kur do të jetë ajo ditë

kthimi në emrin Iliri  na i bashkon trojet

Kjo nismë e rëndësishme  e  shqiptarëve

i gëzon katër Mollat e gjakut të Atdheut

Atdheu ynë nuk mburret aq nga fuqia tij

por nga vendimi i fortë për çështjen Iliri!…

Të gjithë po pyesin kur do të jetë ajo ditë

ai çast i ëndërruar i rilindësve  të  kombit

kthimi i emrit të  Atdheut  në  emrin  Iliri

do të jetë Himni i flamurit, Himn në Iliri!…

Kjo nismë për kthim të  emrit  në  Iliri, e

nderon Naimin, Gjergj Fishtën, Asdrenin

Pirron, Gjergj Kastriotin, Adem Jasharin

dhe katër Mollat e kuqe të Atdheut  tonë!…

 

Atdhe Geci – 2o Nëntor, 2023

Shperndaje ne
Updated: 5 Dhjetor, 2023 — 11:22

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.