Kategori: Të përgjithëshme

Lutfi coka/Për ju politikanë e qeveritarë!

Për ju,Politikanë dhe qeveritarë ! Politikanë dhe qeveritarë! Asnjëherë sovrani nuk ju thërret për t’a udhëhëqur,për t’a drejtuar apo për t’a sunduar.Politikanët e mirë dhe Burrat e shtetit,populli i thërret për t’i sherbyer kur dëshirojnë dhe vetë ato.Populli të thërret kur të beson.Besimi ështe emri dhe dekorata më e lartë për një qytetar që ju […]

Lutfi Coka/Mërgimtari

  Meditim mergimtari. Kёrkuam kuptimin, Nё valёt e mёrgimit. Nuk gjetёm shpёtimin, Zog vuajtje e mjerimit.! Mos ngrini kulla nё erё!…. Aty apo kёtu mё mire?!.. Askund o tё mjere,…. Jeta pa liri s’ka vlerё. Populli pёr liri nuk ngopet, As nё xhami ,as nё kishё. Ёshtё vigjilent kurdoherё, Me syrin lart e syrin pishё. […]

Lutfi Coka/Kuq e zi vlera e kombit

“Kuq e Zi “vlera e kombit Bashkëkohësia jonë nuk përputhet me sjelljen njerëzore të traditës shqiptare!…Të çthurur nga liria e përdorur keq,bashkëkohësia jonë po rëndon të tjerët lëngon të tjerët,denigron shoqërinë dhe godet pa asnjë shkak në shënjestër të gabuar.Brezi i ri ka humbur burrerinë,për të vlerësuar kundërshtarin.Po shkel mendimin pozitiv dhe,duke humbur pozitivitetin kanë […]

Lutfi coka/Proteste memorje

1 Protestë memorje!? Vlersoni heronjtë dhe UÇK !? Kushyuar 24 gushtit 1999 U mbushë sot 21 vite ,kur heroi i kosovës “Halit Coka” së bshku me bashkëluftëtarët e rënë në luftë në Zonën Operative të Dukagjinit,lanë llogoret e trimërisë për t’u futur në historinë e lavdishme të luftës në Kosovë.Një ditë plot dhimbje,plot lotë,shumë mërzi,prisni […]

Lutfi coka/Po kriminalizohet e shkuara,per te maskuar te Ardhmen

2-Po kiminalizohet e shkuara për të maskuar të ardhmen. Partitë politike të krijuara mbi padrejtësitë dhe korrupsionin,janë parti kriminale,që sherbejnë si mina me sahat në themelet e kombit.Shteti i ngritur mbi themelet e kesajë,prone është i rënë!?…Toka në pronësi e përdorim është dhuratë e zotit për njerëzit por ,kurrë shperblim per Atdhe të shitur ose […]

ALARM !

ALARM ! Sërish, përmes tokave tona, rrezikohemi ne,rajoni, dhe e gjithë Europa. -Sërish,vendi ynë pikëreferim,nga ku…për t’vendosur ndikimin,në Ballkan,Europë e më gjërë…! Shetisin lirshum hijenat vrasëse,duke përmbysur një histori të tërë,nga ku,qytetrimi bëri hapat e parë. Ndërtimi i Kazermës (xhami) turke, në Tiranë dhe fillimi punimeve,i asaj në Prishtinë…! Përfundimishtë, ne, jemi të ripushtuar, nga […]

Ju na sollet lirine, Ne ju shkruajme historine

Ju na sollët larinë,ne ju shkruajmë Historinë Lutfi coka. Kosovë me rrenjё prej guri Nё Pashtrik rёndё flamuri. Presim trimat legjendarё N’histori ju kem tё parё! Kam oblikimin tim moral e shpirtёror tё sjell nё kujtesёn e kosovarёve,njerёzve tё thjeshtё e tё ndershёm,politikanёve patriot dhe atdhetarё tё devotshёm,njё ngjarje me vlera tё mёdha edukative,patriotike e […]

Hoxhallarët rus, serb, turq e çerkez sërish i kemi në Bashkësitë Islame dhe xhamitë e Atdheut tonë!

Ditë më parë, në një debat në një emision televiziv, kemi dëgjuar në lidhje me organizimin e protestës kundër xhamisë së Erdoganit në Prishtinë. Ajo që bie në sy për opinionin e gjerë Shqipëtar, është mënyra e qasjes, euforizmi, albanofobizmi, radikalizmi edoganist e deri edhe me kërcënimet që bënte i ashtuquajturi hoxhë i Bashkësisë Islame […]

Përballë këtyre gënjeshtrave “hyjnore” qëndrojnë individët…Gënjeshtra shkon lak e më lak, duke u shpërbërë, në dhjetra ndarje të feve, në drejtime të së njëjtës fé.(IX)

SIMBOLIKA E SHKRIMEVE TË THOTIT DHE KRIJIMI I FEVE TË TJERA (IX) Për gjarpërin e shtëpisë kam shkruar edhe më parë, dhe po e përmend “Ora e shtëpisë”, [4] sepse ne e marrim si të këtillë, të përcjellur brez pas brezi. Ajo mund të quhet ndryshe edhe “Hyjnesha e Vatrës” dhe nuk duhet të preket […]

Bahkimin e kombit e kerkon Koha!

BASHKIMIN E KOMBIT E E KERKON KOHA! Bashkim! – po thërrasin: Gjokset punëtore, Zemrat djaloshare, Nënat shqiptare. Bashkim! – po buçasin Bjeshkët legjendare, Bashkim! – po bërtasin Të rënët ndër varre. Bashkim! – po ushtojnë: Gryka e lugina, Toka e zhuritur, Male, fusha e lëndina. Bashkim! – belbëzojnë Dhe foshnjat e djepit, Bashkim! – fëshfërijnë […]

EPOKA E ART E ARBËRIT

  Një ushtri e përbër prej 30.mij trupash osman,në krye të saj,krimineli Ali Pasha,vërsulet egërsishtë,me një “krenari” të shfrenuar, se do ta përmbyste lidhjen arbërore, dhe frytet e saja të dalura nga Kuvendi i Lezhës, pak muaj më përpara,me-02.03.1444-. Në anën tjetër,Kryeheroi ynë, Gjergj Kastrioti,me 15.mij trupa, 8.mij, kalorës dhe 7.mij, kombësor. Kryekapedani,ndanë ushtrinë në […]

Reagim: Pal Islam Idrizi – Të turqizuarit, me ndihmën e politikës turke, kan pushtuar përmes fesë vëndin tim…

Miq të dashur e të nderuar bashkëatdhetarë,lexues të kësaj faqëje me përmbatje Patriotike,e përplot atdhedashuri që jepet vetëm në këtë faqe-Bashkimi i Shqipërisë-! Në pamundësi të shpërndaj edhe në faqen time, në Facebook…sepse disaherë bllokohem,në mënyrë të vazhdueshme,gjithmonë nga të turqizuarit,nga ekstremistët islamik. Unë, shkrujta një reagim, të thjesht në adres të kompanis –Facebook-: Miq […]

Politika e shteti ?Lutfi Coka

Politika e shteti Ekonomi politike Njё plagё nё kraharuer, Nё gjumё klasa punёtore Lidhur kёmbё e duar. Hajmedet,pёr ne medet Hajmedet, pёr ne pёrvjet, Pёr ne pёrvjet ,pёr ne sivjet. Prit njё muaj, prit shumё vjet. Hajnat coptuan vendin Njeriun ,trollin e kohёn. AAAtdheun tokё nё zjarr Atdheun frymё e mallё. Ngrihet poshtё, bije nё […]