Letërsi Kombëtare: Florim Kuçi – Shenjtar i lavdise (Poezi kushtuar deshmorit te kombit Feim Morina në 25 vjetorin e rënjes)

Shenjtar i lavdisë

(Poezi kushtuar dëshmorit të kombit Feim Morina në 25 vjetorin e rënjes)

Feim Morina, hero kombëtar,
Në zemër tonë të paharruar.
Me trimëri dhe guxim e qëndresë,
Ti na shërbente si një dëshirë e përsëritur.

Mbi malet e lirisë, ti ecje me zjarr,
Luftoje për çlirimin, për atdheun e shqiptar.
Në çdo betejë, si një shenjtar i lavdisë,
Shembull i jashtëzakonshëm i sakrificës dhe vullnetit të pastër.

Feim Morina, shpirt i paharruar,
Në shenjtëroret tona, do të vazhdosh të jetosh.
Mendja jonë dhe zemra plot respekt,
Urdhërojnë lavdërimin dhe nderimin për ty, heroi ynë i shquar.

Ti na tregove se nuk ka pengesa,
Kur ëndrra për liri dhe pavarësi është e gjallë.
Lufta jote mbeti shembull frymëzimi,
Për brezat që vijnë, për fatin tonë të përbashkët.

Nëpër rruget e kujtesës sonë,
Emri yt do të shkëlqejë si një yll i pashuar.
Feim Morina, simbol i rezistencës dhe nderimit,
Ti je shpirti që frymëzon të rinjtë dhe gjeneratat e ardhshme.

Lavdi e pafund Feim Morinës,
Heroit tonë, përjetë në zemrat tona.
Do të nderojmë vuajtjet dhe sakrificat e tua,
Për shpresën e lirisë dhe ëndrrën për një komb të bashkuar.

Florim Kuçi, Linz 06.07.2023

 

Shperndaje ne

The Author

Admin

1 Comment

Add a Comment
 1. www.mentealternativa1.blogspot.com dhe www.whale.to

  LAVDI DESHMOREVE! LAVDI UCK-SE!

  POSHTE SABOTATORET DHE INTRIGUSAT!

  mentealternativa1.blogspot.com
  whale.to
  peertube.it
  big-lies.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.