Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – ORA E ATDHEUT

Autor: Atdhe Geci 


ORA E ATDHEUT
Sa jetë ka dielli, sa  jetë  ka  toka
aq jetë do të ketë  e  imja Kosova
sa jetë kanë stinët , buka  në  ara
aq jetë do të ketë gjuha dhe fjala.
Flamur shqiptar, flamur  kuq  e  zi
kam dhe pak gjak të të këndoj ty!
Çështje e tokave  nuk ka mbaruar
Nënë e tokës, asgjë s´ka skaduar.
Nëpër  epoka  ne  jemi  zvogëluar
asnjë Evropë  nuk  na  ka trajtuar
Sa jetë ka dielli, sa jetë ka deheu
aq jetë do të ketë ora e mendimit
aq jetë do të ketë ora së ardhmes.
Jemi të fortë  sa  toka  dhe  hënat
jemi të fortë sa gjaku  i të rënëve,
Atdhe, për ty çdo herë  jam  i  yti
të këndoj me sa fuqi  më jep jeta.
O flamur  dardan, flamur kuq e zi
pyes, ku është  Olimp  i  Atdheut,
kjo pikë gjaku s´është pa jehonë!
Atdhe, është  ora  e përbashkimit
ora e dalëzotve të lirisë së vendit
ora e pasioneve  të  herojve tanë
ora  e  kahes  në të cilën jetojmë!…
Atdhe Geci 
Shperndaje ne
Updated: 30 Shtator, 2023 — 07:02

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.