LETËRSI KOMBËTARE: Kasam ShAQIRVELA- NË VIGJILJE TË DITËS SË ALFABETIT SHQIP

URIME DITA E ABC-së SHQIP…!

*Ta kujtojmë me dashuri dhe kurrë të mos e harrojmë, këtë datë madhështore të historisë sonë të lavdishme…!
-Ky Alfabet u ngjiz qysh në lashtësi kur Fryma Hyjnore e mbarsi mendjen e ndritur të popullit pellazgët të Pellazgjisë, pastaj udhëtoi nëpër Iliri me misionarët e vet derisa arriti në Arbëri ku mesjeta qe e egër por ai i mbijetoi, si gjithmonë, më vonë me mundin dhe djersën e derdhur të Rilindasve tanë të devotshëm, pas punimeve që nga dita e 14 nëntorit në datën historike, 22.11.1908, u kurorizua dhe Kongresi i Manastirit i mbylli punimet me sukses, duke e sjellë në jetë dhe përligjur me emrin: “ABC-ja Shqipe me 36 shkronja” që u rrit në Shqiptari,….ku sot e mot, gëzon se feston 115 vetorin e vet!
Falë kësaj Gjuhe Hyjnore dhe Alfabetit të saj, autorët shqiptarë dhe të huaj kanë mbushur Bibliotekat me librat e tyre anekënd rruzullit tokësor..!
**
*

NISMA E SHKRONjAVE
(Kongresit të Alfabetit Shqip)

Po ecin shkronjat e afabetit
Udhëtojnë nëndhe e mbi te
Përhapen sikur t’ishin vetë fetë
Vijnë e sjellen këtu tek ne
Dhe përthithen ashtu etshëm
Sikurse shiu i lëshuar nga retë
Kur i bie tokës së stërzhuritur
Nga zhegu i verës së tretë.

Udha e shkronjave ka nismë të hershme
E mbrothur në Pelazgjinë e lashtë
Derdhur nga pellazgët anekënd botës
Risjellë nga Kadmi në Illyrinë e vjetër
Tek stërgjyshërit e tij, dashtë e padashtë?
Iu dha njerëzisë si shkrim për komunikim
Bekuar nga hyjnitë, dhuratë e salvim
Dhe pollën alfabete, si biçim skelete
Jetesës që rrodhi jashtë sinorit matanë.

Mblodhi e mbështolli popuj pas vetes
Ky i joni shkrim, i shenjti parim
Shkronjat na i grisnin, ne prapë i ngjisnim
Sa herë në histori nga fillimi nisnim
Sërish rrugëtuam si ylli mëngjesit
Bashkë me ABC-në mbajtur në gji
Ngado që shkuam, kudo që vajtëm
Zemra rrihte vetëm për liri, pa lot
E patëm ruajtur tonin ALFABET
Bashkë me veten tonë, me mija vjet
Nëpër Pellazgji, Iliri, Arbëri e Shqiptari.
Gdhendur në zemër e shpirt…
Bashkë me emrin që e kemi sot.

© Kasam ShAQIRVELA

Shperndaje ne
Updated: 25 Nëntor, 2023 — 09:32

The Author

Kasam SHAQIRVELA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.