Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – KËNGA E FATIT TË ATDHEUT

Atdhe Geci – Roganë, Prishtinë. Gusht, 2023

Në atdheun  tim  të  ndarë dhe të copëtuar
një  ëndërr në ëndërr  shtrihet  dhe zgjatet
një  ëndërr  në ëndërr  i  jep krah shpresës
një  ëndërr  në  ëndërr  i  shtohet  flamurit

Iliri, brenda vetes ti je toka, dheu i bukës e
i  frutave, lumenjve  herak  dhe  i  detnave
je shqiponjë e kësaj natyre të mahnitshme
je gjuha e nënës dhe  vendlindja perëndive

Mirë bëjmë  të  ngrejmë  flamunrin e Ilirisë
në çdo pëllëmbë toke të  Shqipërisë  etnike
dhe së bashku si një  grusht  të  veprojmë
për të sotmen, të kaluarën dhe të ardhmen

Iliri, tepër gjatë e kemi fshehur emrin tënd
tepër gjatë  jemi përgjakur që të çlirohemi
çasti është diellin ta ngremë me duart tona
atdheu na thërret, t´ ia kthejmë emrin Iliri

S´njoh vetëdije më të lartë s´e të bashkuar
s´njoh realitet më të lartësuar se sa atdhe
o tokë dardane  ku  unë  jam  lindur e rritur
me forcën e gjuhës e të  gjakut  të  këndoj!

Fol  tokë  naimiane  e  dardanëve  të Ilirisë
fol tokë barletiane e fishtiane e tërë Atdheut
kohë e së vërtetës së  ëndrruar  ka  ardhur
i dremitur jam, po gjumë nuk  kam  në  sy!

Iliri e atdheut  nuk  shterron  me  pranvera
nesër  do  të  ketë stuhi, nëpër të duhet të
kalojmë! Kosovë, ky  shkrim  më  vjen nga
zemra e shpirti! Atdhe, ti  je dashuria jonë!
 
Atdhe Geci – Roganë, Prishtinë. Gusht, 2023
Shperndaje ne
Updated: 12 Nëntor, 2023 — 19:12

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.