O, ju të sëmur -imam,hoxhallarë- apo çfarë dreqin jeni, juve servil të armiqve!

Para disa viteve, flitej për ndryshim të historisë, kërkes që vinte nga autoritet turke!

Nuk u besova veshëve.
Tani, për fatkeq,është bërë pothuajse normale!
(Jo per mua).
-Jehona e”festave” të huaja, përfshir edhe ato fetare,kan lënë në harres gjithë historinë e vërtet të Shqipërisë,shqiptarëve.
Ajo cdo ditë e më shumë,bashkë me objektet e lashta,sa vjen,e duke u zbehur,e futur në sirtarin e harresës!
Kjo,përveçse është shqetësuese edhe e trishtueshme.
Mund,edhe të na fus në një…(mos e dhant zoti), konflit të pakuptimt.
Për mua,kjo është e papranueshme.
Me gjithë forcën e arsyejes,gjithë energjin time, do të jem kundër, përball kësaj sfide,pabesisë që bo i bëhet historisë.
-Rilindasit tanë përfshir dhe Çajupin,i cili ishte kundër shkronjave greke,në Alfabet,dhe të tjerëve që insistonin shkronjat turke.
Sot, po ndodh diçka e çuditshme, po me ato shkronja që përcaktuan, rilindasit tane në Kongresin e Alfabetit,është duke u deformuar e gjithë historinë,armiqët kanë ndryshuar së vepruari,gjithçka po kthehet në favorin e tyre, përmes servilëve të tyre. Kjo lojë e ndyer,fillon nga disa, të ashtuquajturit “politikbërës” dhe me haxhi qamilat, të ashtuquajtur -imam-.
Sidomos këta të fundit, janë rreziku më i madh,siç kan qënë gjatë gjithë historisë.Gjuha e rilindasve,hitoria e të parëve,përflitet, tërdhorazi!
Tani na janë mbushur gjithandej molla filani ka qënë “patriot” dardha filani etj. Kurse për shpirtin patriotik,të pastërt e shqipëtarë,flitet, vetëm atëherë kur si individ përfiton diçka.
Që të vijë dita, të shohë fenë mbi kombin! Këtë se kisha menduar kurrë.
“Festat” e tyre të jenë aq të zhurmshme…!
Të bezdishme,dhe drithëruese,sepse pikërishtë këto festa, të pushtuesëve osman-turk,më sjellin në mëndje, trishtimin e të parëve që paguan me jetë, moskonvertimin në musliman.
-Sa u masakruan,në mënyrën më brutale,e tëjet primitive,në sy të fëmijëve,t’familjarëve të vet,vetëm e vetëm se nuk pranoi të konvertohej,nga krishter në musliman!?
Raste,të dukumentuara ka pafund.
-Me mua, kurrë.
Unë,nuk jam i vetëm siç pretendoni, ju të sëmur -imam,hoxhallarë- apo çfarë dreqin jeni, juve servil të armiqve.
Kam të vërtetën pas, dhe kudo.
Pas saj (të vërtetës) jan me miljona e miljona,pafund.
Jan shekujt që lam pas.Jan të gjithë,e një ditë, do ti preki ndërgjegjëja gjithsecilin,e do t’ju ndëshkojnë për turpin që po i bëni kombit e historisë.

Pal
Islam Idrizi 25.05.2020 Ingolstadt

Shperndaje ne
Updated: 20 Qershor, 2020 — 17:40

The Author

Islam Idrizi

2 Comments

Add a Comment
 1. OU JU,TË SËMURË;IMAM,HOXHALLARË,APO ÇKA DREQIN JENI,SERVILË T’ARMIQVE T’KOMBIT!
  MOS T’HARROJMË,SOS T’VAZHDOJMË,THËNJËN DHE NXENJËN,E RILINDASËVE,RINGRITSËVE,SE
  FEJA E SHQIPTARIT,O BEJA E SHQIPTARIT,ËSHTË VETËM O VETËM,MBARË SHQIPTARIA;OUH,
  VETËM O VETËM,MBARË SHQIPTARIA;DERI KUR DO TË MBLEDHIM MEND;HEJ,DERI KUR DO TË
  DO TË ZGJEDHIM TREND,DHE REND;PO NA THËRRASIN,PO NA BËRTASIN,PO NA PISKASIN;OR,
  PO NA PËRPLASIN;SI PËRJATËMOT,EDHE SOT,SHPIRTAT O HIRTAT,SHPIRTI SHQIPTARISË,O
  HIRTI I SHKRIPKAVRRISË;AI QË SHETË PASURINË DHE DASHURINË,MBARË KOMBIT,TË MBARË
  SHQIPTARISË,FARË SHKRIPKAVRRISË;KJO GJENË TOKË,OUUUH,KJO NENË LOKË;AS KJO KRENË
  BABA,AS KJO GJENË SHKABA;THIRRJA,SHTRIRJA,NË SHTATË PALË TOKË,NË SHTATË PALË TË
  QELLIT;SI DHE,NË SHTATË VALË OOOJ,NENË LOKË;DHE SHTATË VALË RREZE,BREZE DIELLI;
  QË NUK DO KETË,AS VEND PËR VARR TË TRADHTARIT,GAS ZJARR DHE TREND TË BARËBARIT,
  MU AS GJENË TOKË,AS KRENË QIELLI,OUUU,AS NËNË LOKË,AS RREZE,BREZE DIELLI;HEEEJ,
  JU,SHPIRTSHITUR,OUH,SHKIRTPRISHUR;AHIII,TRADHËTONI VËLLAUN;O,TA RISILLNI SHKAUN NË VOTËR,DUKE DHËNË VËLLA ME MOTËR;OUH,MERCENARI,SHVERCEVRARI,AS KËTE BOTË,O AS
  ATË KOTË;RAS O PLAS GOLGOTË;VARRUR,ZJARRUR,O KALLUR,SHPALLUR,NË FERRIN E FERRIT OH,NË TERRIN E TERRIT;NGA ZJARRI,AH VARRI,I TRANDËGRISË;NGA VARRI I TRADHËTISË!
  MANI,USA.

 2. Te lumt mendja dhe pena! jeni teper origjinal!mjer ky vend ne dore te kujt ka mbete per ta shkatrruar ne themel!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.