Jam Shqiptar,të jem i lirë

Jam shqiptar e jam i lire

Jam shqipar e jam i irë,
Jam arbror në Epire,
Unë jam në Çamëri,
Që kam emrin Shqipri.

Jam Kosovë e jam malsor,
Rritur në male me borë,
Kosovar në Dardani,
Bir i nënës Shqipëri.

Unë jam nga labëria,
Mbi këto vitet e mia,
Këndon Shqipja trimëria,
Përmbi tokën Iliri.!

Jam nga Plava nga Gucia,
Nga Ulqini,Shqiperia,
Rroj me gaz e rroj me shpresë
Për shqiponjat di të vdes.

Jam trimosh nga malësia,
Përmbishkemb ku shkrep liria,
Me shqiponjën fort në duar,
Përmbi male fluturuar.

Jam prej Skampe prej Shkumbini,
Zog i shqipes më i miri,
Që kam dritë e dituri,
Që prej votrës Iliri.

Jam nga Korca nga Devolli,
Këtu shqipja bukur foli,
Më mësoi diturinë,
Driteë t’a shihja Shqipërineë.

Jam nga fusha më e madhe,
Myzeqeja plot hambare,
Që ushqeva shqipen time,
Herë me bukë,herë me therrime,!?….

Jam nga Dibra nga Kuksi
Gostivari dhe Tetova,
Zog i shqipes larg në lindje,
Dhe në zemër kam njeë dhimbje.

Jam shqiptar e jam I lirë,
Me një gjuhë shumeë teë dlirë,
Jam një popull shtat milion
Që shqiponjën kam për fron.

Shperndaje ne
Updated: 12 Dhjetor, 2020 — 08:33

The Author

Coka Lutfi

Mesues matematike me UShTPunon si mesues mstemstike ne shkollat e mesme. Shkollen e mesme Pedagogjike Shkoder.

1 Comment

Add a Comment
 1. OH,JEM SHQIPTARË AH,JEM I-LIRË;OR,KEM SHKRIPFARË MËSA JEM TË LIRË;SHQIP SHQIPES SHQIPËTARE;SHKRIP SHKRIPES OUUU,
  SHKRIPEZARE;FLUTURIM SHQIPJA DY KRENARE;BURBURIM SHKRIPJA HY DRENARE;TI PERENDESHË,VARGMALE BJESHKE MË TË LARTA;
  TI MBRETRSHË,PRAG IDEALE RESHKE MË TË ZJARRTA,MË TË ARTA;KURORA LISIT SHEKULL SHEKULLORIT;URORA E PLISIT TEMPULL
  TEMPULLORI;RRËNJË LISIT NDËR SHKËMBIE;QENJË E PLISIT NXER SHKENDIE;BORA E BARDHA LISI MAJE KODRA MALI;AH,DORA MË
  RADHA RRMAJE VOTRE IDEALI;LISI I MADHI,ME NËNDË SIMBOLE SHKRIPKAVRRIE;PLISI I BARDHI,TRENDË IDOLE SHQIPTRAIE;OUH,
  PLISBADHI MBI KOKË,BARDHËSIE SI BORA E MALIT;LISI I MADHI VRIE BOKË,FATBARDHËSIE SHI,DORA E IDEALIT;SHPENDI MË I
  SHËNJTI,SHQIPJA DY EGJËNDARE;TRENDI MË I SHTRËNJTI,SHKRIPJA HY LEGJËNDARE;SHQIP SHQIPE SHQIPTARIA;SHKRIP SHKRIPE
  SHKRIPKAVRRIA;TFILLIMIN E GLOBIT,TERË BOTËS NJERËZORE;FILLIMIN E LOBIT,GJERË SORTES BREZORE;POPULL HYJNORI OUUUH,
  RROKULL YJPRORI;KRIJESA E PARË,GJALLËRIE SHQIPJA LEGJËNDARE;FLJIJESA MË MBARË,STRALLËRIE SHKRIPJA REGJËNDARE;ORE,
  PELLAZGO ILIRO MBARË SHQIPTARIA;OUUU HEEEJ,VËLLAZËRO RIHIRO FARË SHKRIPKA VRRIA;PËR TOKE QIELLI,QE LOKE DIELLI!!.
  MANI,USA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.