A ishte Fan Noli komunist? (Foto)

Përgatiti: Flamur Maxharri • 18 Nëntor 2014 • 18:00•

Kongresi i parë ndërkombëtar anti- fashist, u organizua në Berlin në vitin 1929. Këtë kongres e kishte raportuar e përditshmja  l’Humanité, organ i Partisë Komuniste Franceze, me titullin: Në Berlin u hap dje  konferenca e parë ndërkombëtare  anti-fashiste”. E veçanta e këtij kongresi ishte sepse aty kishte marr pjesë edhe ish-Kryeministri shqiptarë Fan Noli dhe shumë intelektual nga e gjithë bota. Prezenca e Nolit në këtë kongres hedhe hije dyshimi për  orientimin politikë të tijë, çka edhe është spekoluar shumë.

noli_komuniste

Në foto shihen:

Siegfried Jacoby.

Fan Noli – Shqipëri, shkrimtar dhe ish-kryeministër

Henri Barbusse – Francë, romancieri francez dhe anëtar i Partisë Komuniste Franceze

Annette Vidal

Willy Muenzenberg  – Francë, kreu i parë i Internacionales Komuniste Rinore , 1919-1920

Count Karolyi – Hungari – Ai ka shërbyer si kryeministër i Hungarisë , në vitin 1918 dhe si President gjatë viteve 1918-1919.

Fritz Heckert –Gjermani,  bashkë-themelues i Partisë Komuniste të Gjermanisë (KPD), dhe drejtues i Internacionales Komuniste (Kominternit).(Zeri)

Image
Shperndaje ne
Updated: 19 Nëntor, 2014 — 21:14

The Author

Admin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.