Letërsi Kombëtare: SHQIPJA DYKRENARE

Shqiperia_krenare_njerzit_eKombit

Qiellit të kaltër
Fluturon pa pushim
Kaltërsi për të gjetur shqim
Shqipja dykrenare
E Flamurit tim

Krahët si shigjeta
të prehtë
Dy sytë vigjilentë
E agimin çeli
Me të prehtin sqepth

Anembanë vërtitet
Mbi Alpet Shqiptare…
N’Adriatik e Jon
Dhe u ul për t’mbetur
Në fushën e kuqe
Të flamurit tonë

Shqiptarëve ndër shekuj
N’beteja u priu
Për t’shtrenjtën liri
Shqipja dykrenare
N’Flamur kuqezi.

prof_Zymer Mehani

Poezi: Zymer Mehani

Shperndaje ne
Updated: 9 Shtator, 2016 — 15:13

The Author

Prof. Zymer Mehani

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.