Ai që ndaloi xhihadin turk për 25 vjet

13139152_648475211966916_2412837109844558534_n

Shkruan : Brilant Gashi

Shkruan : Brilant Gashi

500 vjet pushim , që të mos themi edhe 500 vjet asnjë e drejtë njerëzore në trojet shqiptare dhe e dini se cilët janë shkaktarët e kësaj varfërie tek shqiptarët tanë ? Janë pikërisht ata , që në ditët e sotme , ne jemi duke i thënë atyre me një krenari të madhe “vëllezër” . Çfarë logjike kemi ne shqiptarët : Masakruesit e pushtuesit i themi vëllezër .
 
Atëherë ku u zhdukën ata shqiptar , që ishin gati të jepnin jetën për Shqipërinë etnike ? Sigurisht , tani ata janë duke u bërë gati , për të dhënë jetën e tyre për vëllaun e tyre turk : Erdoganin . Nuk na paska mbetur ndonjë shqiptar i pastër me gjakë të pastër dhe të gjithë , përnjëherë na u bënë gjakëprishur . Vetëm zoti e di se përse jemi në këtë gjendje , në të cilën jemi tani .
 
Për 500 vjet , në trojet shqiptare , pati një varfëri ekstreme , varfëri që i dërrmoi dhe i vrau shqiptarët në mënyrën më mizore të mundshme . Xhihadi turk i cili zgjati 5 shekuj , edhe sot ka lënë shumë pasoja të mëdha tek populli ynë , por vetëm një njeri arriti në një mënyrë t’a ndaloj këtë xhihad , që u bë në trojet shqiptare nga osmanët : Ai ishte Gjergj Kastrioti .
 
E morën nga dora e prindërve të tij , të fëlliqurit osmanli , dhe e çuan në Turqi për t’u bërë një ushtar i devotshëm “osman” dhe të luftoj për jetë për terrorizmin osman . Por shyqyr zotit , i ranë në mend fjalët e babait të tij , që ai i’a tha që kur i kishte 5 vjet : Shikoj këto male dhe këto fusha dhe mos i harro kurrë bir . Eh po falë zotit , që i ranë në mend këto fjalë .
 
Ai më në fund u kthye në atdhe dhe arriti , që t’i zmbrapsë armikun dhe t’i shkaktojë shumë dëme të mëdha . Skënderbeu për Turqit është thjeshtë një tradhëtarë dhe asnjë tjetër më shumë .
 
Por për ne mbetet , ai hero që për 25 vjet e ndaloi xhihadin turk , Atë xhihad famëkeq , e cila na e varfëroi këtë komb për shekuj të tërë . Shqipëria jonë do të ishte asgjë , po të mos ishte ati ynë i madh me emrin Gjergj Kastrioti , Profetin e shqiptarëve .
 
Turku mendonte dhe thurte plane djallëzore edhe njëherë të pushtonte Shqipërinë , por ajo nuk guxonte assesi të hynte në trojet shqiptare , sepse tmerri më i madh i këtyre ishte pikërisht aty . Dihet historikisht ngjarjet historike , kur osmanët dëshironin të ri-pushtonin Arbërinë heroike , siç janë : Rrethimi i Parë , i dytë dhe i tretë i Krujës . Por jo , sepse kur Skënderbeu kur jetonte edhe Shqipëria lulëzonte .
 
Erdhi edhe ajo dita e zezë kur Gjergj Kastrioti vdiq më 17 janar 1468 , një ditë e zezë për të gjithë kombin shqiptar sepse xhihadi turk , do të vazhdonte , do të vazhdonte edhe më tutje , derisa do t’a pushtonte të gjithë Shqipërinë etnike dhe nuk do të ndalonte ky pushtim deri më 28 nëntor 1912 , deri tek dita e lavdishme e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë .
 
Zoti e dëshironte të na shihte të pushtuar dhe gjithashtu të skllavëruar , sepse e ka ditur se ne nuk jemi një popull , që me të vërtet e duam lirinë sepse shqiptarët në ditët e sotme të këtij shekulli të dendur , po bëjnë krime dhe një gjenocid shpirtëror me vet-veten e tij .
Po lejon gjëra anti-shqiptare në vet-veten e tij dhe shumë tmerre të tjera .
 
Populli është në gjendje kritike për veten e tij , sepse është duke e humbur edhe atë , që i ka mbetur nga historia . Në këtë mënyrë edhe po shkatërrohemi edhe ne si një komb etnik dhe i bashkuar . Po vazhdon nga shtetet armike , një xhihad ose një luftë moderne , që dëshiron t’i rrëmbej tokat tona .
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

1 Comment

Add a Comment
  1. Kur te behemi te gjith krishter ateher shqiperija asht epara

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.