Letërsi Kombëtare: SHQIPTARI I VËRTETË

      SHQIPTARI I VËRTETË

(Komandantit Abedin Rexha-SANDOKANI)
Atij-
Dhe Shqipet majë shkrepash
Ia njohën qëndresën
Atij-
Dhe miq e armiq
Ia respektuan besën
Ai-
Me forcë graniti
E grushtin
Të çelikut
Fuqinë
Prej Titanikut
Ai-
Përherë luftëtar
Gjatë viteve të gjata
Ushtar i atdheut
Me pushkë prore n’krah
Zemra e tij e artë
Dashuri e zjarrtë
Ai-
I fortë-
Shkëmb mali
Për liri-
Xixë stralli
Për Shqipen në Flamur-
Kala gur mbi gur
Ai-
Plisbardhë nëpër breza
Rrufe në beteja
Flakadan lirie
Shpresë për ditë të reja
Ai-
Më miku ndër miq
I urtë për urti
Prore luftëtar
Për t’atdheut liri
Ai-
Përherë krenar
I vërtetë shqiptar

Poezi: Zymer Mehani

Shperndaje ne
Updated: 1 Shkurt, 2017 — 19:20

The Author

Prof. Zymer Mehani

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.