Më ndiqni trima…

Kur Gjergji hypte mbi kal,
edhe deti i rriste ato val,
dridhej toka,gur e mal,
me të katërtat i ja mbathnin,
armiq e tradhëtar

 

Edhe kali i bardhë hingëriste,

si vetëtima,i shpejt dhe i par,
i ashpër n’beteja, gjithmonë në ball,
sipër mbante Gjergjin,
të parin e shqipeve,trimin GJENERAL.

Sytë i kishte të shqiponjës,i tëri ishte flori,
nder dhe zemër,fuqi dhe trimëri,
ishte ushtria e Arbërit,djemt e tij,
për këtë luftoj,Shqpërisë i solli liri.

Islam Idrizi

Shperndaje ne
Updated: 29 Dhjetor, 2017 — 15:25

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Bashkimi i Shqipërisë © 2014 Bashkimi i Shqiperise
Show Buttons
Hide Buttons