Thënje Kombëtare: Akademik Shaban Demiraj

Albanolog_Shaban_Demiraj”Hulumtimi  dhe  shpjegimi  i  elementëve  “pellasgjike”  (më saktë, para ilire), që shqipja i ka trashëguar nëpërmjet nënës se saj, mbetet një nga detyrat e rëndesishme të historisë së gjuhës shqipe.”

Akademik Shaban Demiraj

Shperndaje ne

The Author

Admin

1 Comment

Add a Comment
  1. http://web.archive.org/web/20110813063523if_/http://www.albanology.com:80/pdfs/Review_ShDemiraj_2008_Memushaj.pdf

    Lidhur me prejardhjen pellazgjike të shqipes, autori arrin në përfundimin se pellazgjishtja ka qenë një gjuhë e ndryshme edhe nga greqishtja, edhe nga
    shqipja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.