“Te festosh beteja te fituara pa dyluftim”!!!

Kjo ishte -eshte- perandoria turko-osmane.

__Dhe kur perball u doli nje njeri gjigant,fiziku i te cilit ishte i permasave te jashtezakonshme,-largpames- mendje ndritur… vinte nga tokat e ARBERIT, nga nje populli liridashes, me nje ushtri te hekurt…!
Vetem ateher kuptuan gjakprishurit, te luajturit nga mend e kokes, osmanet,se paska ZOT!
Me te nuk mund te perballesh.
Ky ZOT ishte-eshte- GJERGJ KASTRIOTI .

Kush ishte ne te vertet perandoria -vrasese-osmane?
Nga kush perbehej, cilet ishin me te “zeshmit” mbrenda kesaj perandorie famkeqe te kohes dhe jo vetem???
Keto dhe shume pytje te tjera…! Akoma vazhdojn te rrin pezuall….duke trembetuar se ajo paska qene e perber vetem nga te ashtu quajtur “Musliman”!!!
Duke harruar faktin se nga sllavet kishin mbeshtjetje (vazhdojn ta kene edhe sot e kesaj dite) ne te gjitha fushat, ne veqanti ushtarake!
Kjo deshmohet me vone!
Te paret qe u shperblyen me shkepuntje ishin sllavet-LEHTESISHT-dhe te ndihmuar nga vet perandoria osmane.

Fillimisht ajo u ngrit nga vet turqit!
Duke e pare te pamundur qendrimin ne krye… dhe larg pikesynimet te veta…!
Ajo perandori mizore, mblodhi rreth vetes indivit,grupime qe vinin me shumic nga vendet aziatike.
Me pas, ne te u perfshin njerez te profileve te ndryshume, perfshir ketu edhe komunitete qe vinin nga feja jo muslimane.
Pikirisht konkurimi ishte shperfilles dhe shume i eger,veprimet e tyre shtazarake dhe teresisht q’njerezore…vetem e vetem per te qene sa me lart me pozit,pra pran portes se “lart” ne zingjirin komandues….!
Kjo ishte forma per ti knaqur peripecit e te terbuarve qe ishin vene ne kry te kesaj perandorie mizore.
Ata kush me ane te forces e kush me ane te dredhive diplomatike, digjnin, shkatrronin, vrisnin pa prijashtim, duke lene mbrapa vetem shkrumb e hi.
Vetem keshtu kishin “shperblimin” e prijesit te tyre! Barbar,vrases e kriminel qe rrinte ne kolltukun e tij, duke pritur se kush nga keta do sillte -koka- dhe gjak te njerezve nga betejat, qe shpesh her ishin “beteja” pa dy luftim!

Eshte nje pershkrim i shkurter nga une Islam Idrizi,qe dua ta ndaj me ju miqt e mi.
Dhe vazhdoj te thrras!
Ndero historin e te pareve.
Perndryshe do te ngatrrohesh keq me te -HISTORINE- dhe pse jo edhe me mua.
Pa Gjergj Kastriotin, nuk do te ishim askushi dhe askund.

Shperndaje ne
Updated: 20 Maj, 2018 — 18:18

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.