Etiketë: reagime

Analize: Serbia mbështet Referendumin e Serbëve të Bosnjës, mohon ate te Vojvodinës, Sangjakut, Luginës së Preshevës dhe shumicës Bullgare

Serbia mbështet Referendumin e Serbëve të Bosnjës, kurse ua mohon të drejtën e referendumit Vojvodinës, Sangjakut, Luginës së Preshevës  dhe Rajonit të banuar me shumicë Bullgare.     Referendumi i paralajmëruar nëse qytetarët e Republikës Serbe do të deklaroheshin për mbështesin vendimin që data 9 janari të festohet si  dita e Entitetit ku në këtë datë në vitin […]

Falsifikimi i historisë më të re kombëtare nga pseudopatriotët dhe “çlirimtarët” !

Ashtu si në të kaluarën e largët dhe atë të afërt, të pushtimeve të gjata shekullore, historia e popullit shqiptar është shkruar sipas orekseve të pushtetarëve,…në përiudhën e sundimit komunist, pushtetarët për interesat e “vëllazërim-bashkimit” dhe “internacionalizmit proletar” e kanë shtrëmbëruar dhe falsifikuar historinë e lavdishme të kombit tonë pëmes shqipfolësve dhe shanlëpirësve të pushteteve. […]

Pasthirrmat e vonuara !

Pasthirrmat janë tingujt ose fjalët e pandryshueshme që shërbejnë për të treguar ndjenjat e folësit ose përdoren për të tërhequr vëmendjen e dëgjuesve: — O, sa mirë që erdhët! Na shpëtuat . Lot e përqafime , lot e urime për shpëtimtarin , lot e falënderime për botën e civilizuar që na u bë krah dhe […]

Ky është kulmi !!!!!!!

Ky hoxhë , ky apo ai hoxhë se u bënë shumë pretendojnë se i dijnë të gjitha. Pretendojnë të shndërrohen në njëfarë “prijësi” fetar apo i cili mban edhe hierarkinë e mendimit fetar, e mbase ëndërron edhe “kalifatin” e Kosovës. Por jo nuk është qëllimi përfundimtar ! “Feja e shqiptarisë është shqiptaria”, shprehja universale e […]

Reagim: SHABAN PALLUZHA NUK KA LUFTUAR KUNDËR REGJIMIT, POR KUNDËR PUSHTUESIT JUGOSLLAV

 (Përgjigje Kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, i cili përmes një shkrimi në facebook përkujtoi Shaban Palluzhën si luftëtar heroik kundër regjimit komunist jugosllav, më 21. 02. 20016) Zotëri Isa Mustafa, tribuni shqiptar – Shaban Palluzha, nuk ka luftuar kundër sistemit komunist, qoftë edhe sistemit borgjez të Jugosllavisë, në krye me renegatin Josip Broz Tito, por […]

Provokim i rëndë në Delvinë, ushtarët grekë me rroba civile ulin flamurin shqiptar dhe ngrenë flamuri grek!

Ky provokim i rëndë nga ana e grekëve të Athinës është pjesë e skenarëve të ditëve të fundit të Greqisë duke provokuar rëndë Shqipërinë. Arben LLALLA Më 16 Maj, me rastin e 101, vjetorit të aneksimit të jugut të Shqipërisë që njihet nga grekët si Autonomia e Vorio Epriti-Protokolli i Korfuzit, një grup grek të […]

CIA: Aleancë ortodokse kundër shqiptarëve në Ballkan

“Nëse Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pas sulmeve “terroriste” në Kumanovë, do të vazhdojnë me politikën e tyre të mbështetjes së pakushtëzuar për shqiptarët dhe nëse BE do të vazhdojë të heshtë mbi rigjallërimin e projektit të “Shqipërisë së Madhe, kjo situatë do të çojë në formimin e Aleancës Ortodokse të Serbisë, Greqisë, Maqedonisë dhe […]

E dini se kush jane INDIANËT E MAQEDONISË?

Nga publikimi i bisedave të përgjuara telefonike, me të cilat opozita maqedonase po tenton të zbardhë aferat korruptive të Qeverisë së Nikolla Gruevskit, po zbulohen edhe fyerjet e rënda ndaj shqiptarëve, që kanë përdorur pushtetarët maqedonas gjatë komunikimit mes tyre. Nga bisedat e përgjuara midis ministrave maqedonas, ata dëgjohen duke përdorur termin përbuzës “shiptari” kur […]