Ai që ndaloi xhihadin turk për 25 vjet

13139152_648475211966916_2412837109844558534_n

Shkruan : Brilant Gashi

Shkruan : Brilant Gashi

500 vjet pushim , që të mos themi edhe 500 vjet asnjë e drejtë njerëzore në trojet shqiptare dhe e dini se cilët janë shkaktarët e kësaj varfërie tek shqiptarët tanë ? Janë pikërisht ata , që në ditët e sotme , ne jemi duke i thënë atyre me një krenari të madhe “vëllezër” . Çfarë logjike kemi ne shqiptarët : Masakruesit e pushtuesit i themi vëllezër .
 
Atëherë ku u zhdukën ata shqiptar , që ishin gati të jepnin jetën për Shqipërinë etnike ? Sigurisht , tani ata janë duke u bërë gati , për të dhënë jetën e tyre për vëllaun e tyre turk : Erdoganin . Nuk na paska mbetur ndonjë shqiptar i pastër me gjakë të pastër dhe të gjithë , përnjëherë na u bënë gjakëprishur . Vetëm zoti e di se përse jemi në këtë gjendje , në të cilën jemi tani .
 
Për 500 vjet , në trojet shqiptare , pati një varfëri ekstreme , varfëri që i dërrmoi dhe i vrau shqiptarët në mënyrën më mizore të mundshme . Xhihadi turk i cili zgjati 5 shekuj , edhe sot ka lënë shumë pasoja të mëdha tek populli ynë , por vetëm një njeri arriti në një mënyrë t’a ndaloj këtë xhihad , që u bë në trojet shqiptare nga osmanët : Ai ishte Gjergj Kastrioti .
 
E morën nga dora e prindërve të tij , të fëlliqurit osmanli , dhe e çuan në Turqi për t’u bërë një ushtar i devotshëm “osman” dhe të luftoj për jetë për terrorizmin osman . Por shyqyr zotit , i ranë në mend fjalët e babait të tij , që ai i’a tha që kur i kishte 5 vjet : Shikoj këto male dhe këto fusha dhe mos i harro kurrë bir . Eh po falë zotit , që i ranë në mend këto fjalë .
 
Ai më në fund u kthye në atdhe dhe arriti , që t’i zmbrapsë armikun dhe t’i shkaktojë shumë dëme të mëdha . Skënderbeu për Turqit është thjeshtë një tradhëtarë dhe asnjë tjetër më shumë .
 
Por për ne mbetet , ai hero që për 25 vjet e ndaloi xhihadin turk , Atë xhihad famëkeq , e cila na e varfëroi këtë komb për shekuj të tërë . Shqipëria jonë do të ishte asgjë , po të mos ishte ati ynë i madh me emrin Gjergj Kastrioti , Profetin e shqiptarëve .
 
Turku mendonte dhe thurte plane djallëzore edhe njëherë të pushtonte Shqipërinë , por ajo nuk guxonte assesi të hynte në trojet shqiptare , sepse tmerri më i madh i këtyre ishte pikërisht aty . Dihet historikisht ngjarjet historike , kur osmanët dëshironin të ri-pushtonin Arbërinë heroike , siç janë : Rrethimi i Parë , i dytë dhe i tretë i Krujës . Por jo , sepse kur Skënderbeu kur jetonte edhe Shqipëria lulëzonte .
 
Erdhi edhe ajo dita e zezë kur Gjergj Kastrioti vdiq më 17 janar 1468 , një ditë e zezë për të gjithë kombin shqiptar sepse xhihadi turk , do të vazhdonte , do të vazhdonte edhe më tutje , derisa do t’a pushtonte të gjithë Shqipërinë etnike dhe nuk do të ndalonte ky pushtim deri më 28 nëntor 1912 , deri tek dita e lavdishme e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë .
 
Zoti e dëshironte të na shihte të pushtuar dhe gjithashtu të skllavëruar , sepse e ka ditur se ne nuk jemi një popull , që me të vërtet e duam lirinë sepse shqiptarët në ditët e sotme të këtij shekulli të dendur , po bëjnë krime dhe një gjenocid shpirtëror me vet-veten e tij .
Po lejon gjëra anti-shqiptare në vet-veten e tij dhe shumë tmerre të tjera .
 
Populli është në gjendje kritike për veten e tij , sepse është duke e humbur edhe atë , që i ka mbetur nga historia . Në këtë mënyrë edhe po shkatërrohemi edhe ne si një komb etnik dhe i bashkuar . Po vazhdon nga shtetet armike , një xhihad ose një luftë moderne , që dëshiron t’i rrëmbej tokat tona .
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

2 Comments

Add a Comment
  1. Kur te behemi te gjith krishter ateher shqiperija asht epara

  2. Skenderbeu, ne 24 vjet beri 24 beteja me ushtrine osmane dhe vrau rreth 240.000 armiq; 10 mije ne cdo vit mesatarisht. Ne nje lufte frontale, ku ushtria eshte e perhaput ne formacion luftimi 10- 20 metra larg njeri tjetrit dhe me skalione, rreshta, nje bombe atomike, qe ka rezen vrasese rreth 3.000 metra ,nuk mund te vrase de demtoje me shume se 2.000 ushtare. Pra Skenderbeu VRISTE ME SHUME SE DISA(5) BOMBA ATOMIKE PER DISA ORE QE VAZHDONTE LUFTA. prandaj une nuk e quaj SKENDER-BEU SEPSE TITULLIN BEJ MUND TA KETE EDHE NJE QE NUK NGRE DOT BREKET E TIJ. E quaj SkenderAABomb. Skender Albanian Atomic Bomb/ Qajne ushtaret ne Turqi:/- O sulltan, o Madheri/. Mos na co ne ARBERI! Se atje asht Skanderbeu,/ Si kuceder del nga dheu,/ Ushtareve te tu fatzi,/ U pret kokat nji nga nji./ Dhjet’ mij ushtare cdo behar,/ U pret kokat me hanxhar./….. FILIP BOGA

Lini një Përgjigje te Marjan Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.