Pal Islam Idrizi: Të rinjtë e malipuluar nga Hoxhallarët

Afërsishtë,para një viti,shkruajta një thënje…e kam të dëgjuar vet nga hoxhallarët.
-Po e përsëris:
“Fshihe gruan pas shkaut mos ta sheh kaurri (Katoliku)”!

-Heqja e kësaj pllakate,me nje arsyetim të çuditshëm vetëm pse mbante një emër të një Meshtari Shqipëtarë që i përkiste
komunitetit Katolik, vërteton këtë thënëje!
Me shumë keqardhje!
I manipuluar si shumë të tjerë,nga hoxhallarët e turqizuar,për çudi,nuk largoi plakatën që shkruante sërbisht Ul,por e largon sepse në të ishte vendosur emri i një Shqipëtari të madhë At Luigj Palaj!
Ky i ri edhe mund të jetë i “pafajshem”,sepse nuk di me tepër. Këtë u mëson hoxha në xhami!
Por nxjerr në dritë edhe një thënje tjetër!
“çka ka shpia e nxjerr sheshit fëmija” .
Kujdes të rinjë Shqipëtar-e!
Hoxha edhe atë pak “dije”që ka,mban për veti,nuk e ndan me ju,thot dhe vepron me gjëra që i sjellin përfitime.
Hoxha!”Mos bëjë atë që bëj unë, por atë çfar të them”!
Hoxhallaret bashk me Rankovoçin, dëbuan një numër pa fund shqiptarësh për në turki,në vitet-50-ta.
Ata sot kanë ndryshuar “strategji”!
Kërkojnë me çdo mjet,tokat tona të bëhën turke!
Her duke u fshehur pas fesë,e her pas politikës,apo pas shoqatave, gjëja”humanitare”.
Asnjëher nuk kam dëgjuar,çoftë edhe një i vetëm nga hoxhallarët,t’jet deklaruar-SHQIP-kundër këtyre dukurive.
Vitet 50-ta (aksioni i armëve)?
Pas bastisjëve,që bënte pushtuesi jugosllavë,në derë trokiste,nga të parët,hoxha,tregohej gjithpushtetshëm,të tregonte rrugën dhe mënyren për vendin “parajsë turqin”!
Hoxhallarët dje ishin shumë bashkëpunues me pushtuesit jugosllavë,asnjë përpjkje për ta luftuar nga na e tyre,ate regjim fashist.
Sot,shiten si trima,përkundrazi,janë frigacak dhe servil.
Hoxhallarët dje, para se të bënin lutjën e mëngjesit,shkonin për spionim në stcionet e policisë jugosllave,kurse sot,nuk janë aq të përpiktë karshi institucioneve shqipëtare!
Bëjnë gjithmonë të kundërtën e asaj çfar në fakt i duhet vendit dhe popullit.
Ju do të shani,fyeni dhe kërcënoni prap,këtë e di,por unë them të vërtetën,thjeshtë dhe pa koplekse.

Pal Islam Idrizi

20.01.2019 Ingolstadt Gjermani.

Shperndaje ne
Updated: 29 Janar, 2019 — 10:35

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.